Kdo realizoval miliardovou bitcoinovou transakci?

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Polední zprávy] • TRON (TRX) Great Voyage běží již 7 hodin, 46 minut a 58 sekund • Kryptoburza Coincheck momentálně bude podporovat obchodování pro...

Vítejte u našich pravidelných zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se během uplynulého dne v kryptosvětě událo. TRHY Momentálně je...

[Večerní souhrn článků] • Obtížnost těžby Bitcoinu dosáhla nového rekordu • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...
Profilový obrázek
Radek Petráš
Vystudoval jsem Pedagogickou fakultu na Západočeské univerzitě v Plzni, obor učitelství pro 1. stupeň ZŠ. Říká se, že být učitelem je poslání. V dnešní době stále více platí, že je to spíše k pos.... Nicméně se nevzdávám a dětem se věnuji i v současnosti. Pro Kryptomagazín píšu od června letošního roku a je to pro mě mnohdy dobrý relax po boku stále dobře naladěné Denisky. ..

Dne 5. září byla realizována obrovská bitcoinová transakce v hodnotě přes jednu miliardu USD. Tato transakce vzbudila pozornost jak z důvodu své velikosti, tak rovněž proto, jak vysoké poplatky za realizaci transakce zaplatil její odesílatel.

Whale Alert

Tato transakce nemohla samozřejmě uniknout ani pozornému oku známé aplikace, která informovala na svém stejnojmenném twitterovém účtu, Whale Alert. Tento účet cíleně upozorňuje na vysoké bitcoinové transakce, které mají potenciál ovlivnit cenu Bitcoinu.

whale alert

U dané transakce se jednalo o částku 94 504 BTC v celkové hodnotě 1 018 147 922 USD.

transakce

Původ transakce

Tato bitcoinová transakce zaujala zároveň ještě z jednoho důvodu. Nepodařilo se totiž zjistit, kdo ji realizoval, i když se to obvykle u takto vysokých částek daří. Tato transakce totiž nezahrnovala žádné známé peněženky, ani peněženky žádné významné organizace související s kryptoměnami, jako jsou například burzy.

Teorie a domněnky

Jedna teorie o původu této transakce hovoří o tom, že prostředky by mohly být vázány na institucionální obchodní platformu Bakkt, která přijímá vklady klientů, ale o tom více v dnešním připravovaném článku, který vyjde večer.

Známý americký filmový a televizní producent a bývalý obchodník na Wall  Street Max Keiser okomentoval obří transakci slovy:

„Instituce vytvářejí inventarizaci pro potřeby jejich tvorby trhu do budoucna.“

Vysoké poplatky

Dalším důvodem, proč tato transakce zaujala bitcoinový svět, je výše poplatků, které odesílatel zaplatil za provedení transakce. Ten totiž za transakci zaplatil 480 satoshi za bajt, což v přepočtu představuje asi 700 dolarů.

Poplatky za transakci se mohou lišit v závislosti na tom, jak rychle si odesílatel přeje, aby byla transakce provedena (zpracována těžaři). V mnoha peněženkách se potom můžeme setkat s manuálním nastavením poplatků. Čím více tedy zaplatí odesílatel na poplatcích, tím méně bloků musí čekat na potvrzení transakce.

V tomto konkrétním případě však bylo možné realizovat transakci v nejbližším bloku, což představuje maximálně deset minut, a to za poplatek pouhých 23 satoshi za bajt. To znamená, že odesílatel tohoto balíku bitcoinů zaplatil zhruba 20krát více, než musel. Miliardové finanční prostředky se mohly přesunout bitcoinovým blockchainem během deseti minut při zaplacení poplatku pouhých 35 dolarů.

Závěr

Dlužno ještě připomenout, že v letošním roce jsou poplatky poměrně nízké, a to navzdory rychlému nárůstu ceny této kryptoměny. To je samozřejmě v ostrém kontrastu se situací při posledním bull-runu v roce 2017, kdy poplatky postupně rostly, až se nakonec ustálily někde na hranici kolem 50 USD. Toho v té době také využívali vývojáři projektů, jako je například Bitcoin Cash (BCH), kteří uživatelům slibovali poplatky nižší.

Současná hashovací míra Bitcoinu (množství výpočetního výkonu zapojeného do procesu těžby) dosahuje stále na nová maxima a je nyní v porovnání s rokem 2017 o více než 1 000 % větší.

Do budoucna Bitcoin rozhodně potřebuje, aby transakce byly rychlé a poplatky za ně na co nejnižší úrovni.

Co číst dále?

NSA odhalila plány na vytvoření kvantově odolné kryptoměny – k čemu bude sloužit?

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře