Jak může hospodářská politika a geopolitická nejistota ovlivnit trhy s kryptoměnami

3.7
(3)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Bez schválení spotových Bitcoin ETF ze strany regulačních orgánů zůstane tato přední kryptoměna pravděpodobně spíše spekulativním aktivem.

V neustále se vyvíjejícím prostředí kryptoměnových trhů se rok 2023 ukázal být rokem velkých výzev. Svět kryptoměn se ocitl na křižovatce. Především díky tomu, že centrální banky reagují na inflační tlaky rychlým zvyšováním úrokových sazeb a geopolitické napětí vrhá na trh stíny nejistoty.

V tomto článku se zabýváme rozhodujícími faktory, které ovlivňují trajektorii trhů s kryptoměnami. Zpřísňování měnové politiky, oživení amerického dolaru a přetrvávající přízrak inflace. Zkoumáme také vyvíjející se roli kryptoměn, zejména bitcoinu, v kontextu globálních financí a stability.

Dopad kvantitativního zpřísňování

Následující graf znázorňuje dopad kvantitativního zpřísňování ze strany Federálního rezervního systému a Evropské centrální banky v roce 2023. Kvantitativní zpřísňování zahrnuje prodej státních cenných papírů centrálními bankami, což vede k růstu výnosů. Tento tlak na růst výnosů státních dluhopisů je ještě umocněn prováděním agresivního zvyšování úrokových sazeb. V důsledku toho tyto výnosy dosáhly svých letošních maximálních úrovní.

Výnosy dlouhodobých státních dluhopisů prudce překračují 4 %. A proto kapitál odtéká z rizikovějších aktiv, jako jsou kryptoměny, do bezpečnějších alternativ, což posiluje americký dolar. Zároveň to snižuje poptávku a likviditu na kryptoměnových trzích.

Rekordní výnosy státních dluhopisů, pozorované od roku 2008, a vytrvalé posilování amerického dolaru od července vyvíjejí tlak na pokles nejen akcií, ale i kryptoměn. Korekce na trhu, která začala v červenci, byla široce založená a shodovala se s růstem DXY (ukazatel hodnoty dolaru vůči ostatním měnám) na roční maximum.

V návaznosti na několik bankovních krizí zavedl Fed v březnu 2023 program Bank Treasury Facility Program (BTFP). Jeho cílem bylo poskytnout podporu bankám, které se potýkaly se znehodnocením svých pokladničních poukázek a s nedostatkem likvidity. Toto opatření pomohlo zmírnit krizi likvidity. V současné době zůstává budoucí postup Federálního rezervního systému nejistý. Nic totiž nenasvědčuje tomu, že by došlo k pozastavení kvantitativního zpřísňování nebo že by se plánovalo snížení úrokových sazeb. Přetrvávající obavy se proto nyní upínají k inflaci.

Nárůst cen ropy a zemního plynu

Níže uvedený graf znázorňuje pozoruhodný nárůst cen plynu i ropy v USA, které dosáhly nejvyšších úrovní v tomto roce.

Přestože probíhající konflikt mezi Izraelem a Hamásem nenarušil dodávky ropy, obavy přetrvávají. Ropný analytik Reza Falakshahi varoval, že další eskalace by mohla narušit kritické dopravní trasy. Mezi takové trasy patří například Hormuzský průliv, kterým denně prochází více než třetina celosvětového vývozu ropy po moři.

Jakékoli výrazné otřesy v dodávkách způsobené konflikty, které by ovlivnily hlavní ropné kontrolní body, by mohly udržet inflaci. Centrální banky by tak byly nuceny pokračovat v agresivním zvyšování úrokových sazeb po celém světě, aby bojovaly proti rostoucím spotřebitelským cenám.

Současný stav na trzích s kryptoměnami ukazuje, že od začátku roku došlo k poklesu celkových objemů obchodů. Odráží to sníženou ochotu k riziku jak mezi institucionálními, tak mezi retailovými investory.

Ovlivnit trhy může vícero faktorů

Pokles objemu obchodování lze skutečně přičíst kombinaci několika faktorů.

Zaprvé, zesílené zásahy a obvinění ze strany Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) proti odvětví kryptoměn vyvolaly pocit regulatorní nejistoty. To způsobilo, že někteří účastníci trhu zaujali obezřetnější přístup a snížili svou expozici.

Za druhé, zavedení restriktivní měnové politiky vedlo k odlivu kapitálu z rizikovějších trhů kryptoměn do bezpečnějších finančních nástrojů.

A poslední řadě přítomnost rostoucí geopolitické nejistoty vyvolala averzi k riziku. Ta přiměla investory, aby snížili svou expozici vůči potenciálně nezralým aktivům, jako jsou kryptoměny.

Bitcoin a jeho potenciál

I když někteří tvrdí, že Bitcoin může nakonec fungovat jako uchovatel hodnoty podobně jako zlato, musí se ještě etablovat jako všeobecně přijímaná třída bezpečných aktiv. Rostoucí institucionální přijetí kryptoměn po celém světě vedlo k tomu, že spekulace s bitcoinem převážily nad jeho běžným používáním jako uchovatele hodnoty.

Zdá se, že poptávka po bitcoinu je primárně poháněna spíše spekulativními aktivitami než investičním chováním založeným na fundamentech. O tom svědčí výrazná převaha obchodování s deriváty nad spotovým obchodováním na kryptoměnových burzách. Průměrný objem obchodování s deriváty je v roce 2023 totiž přibližně čtyřikrát vyšší než objem spotového obchodování.

Nedávné prudké nárůsty cen byly poháněny převážně maloobchodním zápalem a hrami na volatilitu, nikoli stabilní institucionální poptávkou. Potenciál bitcoinu jako široce založeného bezpečného útočiště zůstává nejistý. Zůstává tak nadále bez všeobecně uznávaných regulací a případů použití podobných tradičním měnám a uchovatelům hodnoty.

Shrnutí

V krátkodobém horizontu se očekává, že makroekonomické a geopolitické faktory potlačující spekulativní toky budou nadále omezovat aktivitu a volatilitu na trhu kryptoměn. Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) opakovaně odložila žádosti o vysoce prestižní Bitcoinové ETF. Brání tak cestě k jejich přijetí v mainstreamu. Regulační schválení je klíčové pro to, aby se bitcoin stal institucionálním investičním nástrojem. Aby se tak stal skutečným bezpečným aktivem pro globální investory.

Široké institucionální uznání a účast jsou nezbytné pro snížení závislosti na spekulativních finančních tocích a zvýšení jeho životaschopnosti jako nástroje pro diverzifikaci portfolia v obdobích volatility.

Zdroje:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jan

Kedy bude schvaľovanie ETF dátum toto už bude druhé nie? Ale môžu to ešte raz odložiť nie? Po tomto

spot_img