[HODL] Bart sjíždí Bitcoin! TOP 19 slangových výrazů a zkratek z kryptosvěta

0
(0)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Za uplynulý týden se na grafu Bitcoinu opět opakovaně zobrazila podobizna ježaté hlavy Barta Simpsona. Mohli jsme ho zahlédnout hlavou dolů a hned na to se mu opět podařilo dostat na nohy. Bart svou uličnickou jízdou na grafu BTC způsobuje starosti nejednomu traderovi. V zásadě však stále platí, že se Bitcoin sune do strany. Jinak panuje celkem nuda, proto jsem si pro vás dnes připravil 19 výrazů a zkratek, které by měl každý hodler znát.

Bart proti nudě

Aktuálně je na kryptomarketu poměrně velká nuda. Většina kryptoměn společně s Bitcoinem jede do strany. Graf je stále velmi přímkovitý, ale čím dál zřetelněji se ukazuje, že se tu odehrává nějaká bártovina. Na grafu Bitcoinu za poslední dva týdny můžete vidět, jak se nás Bártova ježatá kebule snaží alespoň trochu rozesmát a snad i trochu zvednout náladu. Zda se mu to daří již ponecháme na vás.

TOP 19 výrazů a zkratek z kryptosvěta

V následující části vám nabídneme 15 nejčastěji používaných výrazů a zkratek, které by měl každý hodler znát.

HODL (hodler, hodlovat…)

Začít samozřejmě nemůžeme ničím jiným, než slovíčkem HODL. Jedná se o výraz, který vznikl jako překlep od slova hold = držet. Znamená držet Bitcoin (popř. i altcoiny) a neprodat, nekapitulovat i navzdory prudkému propadu tržní ceny. Poprvé ho použil a jeho autorem se tak stal člen Bitcoin fóra jménem GameKyuubi. Stalo se tak během velkého propadu v roce 2013.

Opilý GameKyuubi se tak stal prvním, kdo kdo zvolal do kryptosvěta onu památnou větu: „I AM HODLING“ (podívejte se sami). Tehdy to muselo působit poněkud komicky a řada lidí se mu vysmála. Nicméně se toho většina kryptonadšenců chytla a stali se z nich HODLeři. A kdo vydržel až do roku 2017, ten se mohl smát nejlépe.

LONG

Long pozice, tedy dlouhá pozice, vyjadřuje nákup na burze za účelem prodeje, až cena dle očekávání stoupne. V opačném případě trader vystupuje a prodává ve ztrátě.

SHORT

Opak longu, tedy prodejní pozice. Obchodník nejprve otevře svou pozici prodejem na aktuální ceně a když cena dle očekávání klesne, zavře ji v zisku nákupem za nižší kurz. V opačném případě nakupuje ve ztrátě, za vyšší cenu než prodal.

STOP LOSS

Slouží k zajištění pozice, aby trader neutrpěl větší ztrátu, než je ochotný riskovat. Někteří obchodníci stop loss nepoužívají. To občas vede k pro tradera nelichotivé situaci, kdy jde aniž by to plánoval tzv. „do hodlu”. A nezbývá mu, než čekat, až se daný obchod otočí do plusu a bude ho moct uzavřít.

BÝK

Obchodník, který očekává růst nějaké komodity, akcie, či v našem případě kryptoměny a podle toho uzavírá long pozici (nakupuje).

MEDVĚD

Medvěd je naopak obchodník, který očekává pokles a proto bude prodávat či shortovat.

UPTREND (býčí trh)

Jednoduše řečeno jde o rostoucí trh. Cenu ovlivňuje nabídka a poptávka, v našem případě se proto aktuální kurz řídí tím, zda je v něm převaha býků či medvědů. Když je převaha býků, hovoříme o tzv. býčím trhu, či uptrendu.

DOWNTREND (medvědí trh)

Tento pojem většině z vás jistě není cizí. Kdo tu byl s námi během roku 2018, ten už ví dobře, jak umí být medvědí trh nepříjemný a pro řadu investorů i obchodníků likvidační.

WEAK HANDS

Slabé ruce je termín pro obchodníky, kteří nemají dostatečnou důvěru ve své pozice a o svých strategiích tak často pochybují.

STRONG HANDS

Silné ruce naopak představují ti, kteří se dostatečně dobře dokáží držet své strategie a své pozice díky tomu udrží. V dobách vrcholícího downtrendu se přesouvá bohatství od slabých rukou k těm silným, kteří často právě tehdy nakupují.

ATH

Zkratka pro „All Time High”. Představuje vrchol býčího trendu, který vytvořil nové cenové maximum „všech dob”. Jde-li pouze o nějaký vrcholek, který není historicky nejvyšší cenou, jde jen o HIGH.

LOW

Opak HIGH, tedy dno daného medvědího trhu. Pokud se cena dostane na historicky nejnižší úroveň, za kterou se daná kryptoměna obchodovala, hovoříme o ATL (All Time Low).

FOMO

Zkratka věty „fear of missing out”, což lze do češtiny volně přeložit jako strah z toho, že vám něco uteče. K tomu dochází, když je trh v uptrendu a někteří ochodníci/ spekulanti/ investoři podlehnou nutkavému pocitu, že musí rychle nakoupit, aby jim to neuteklo. Často se pak stává, že řada z nich nakoupí v okolí ATH.

FUD

Zkratka od „Fear, Uncertainty, Doubt” = strach, nejistota, pochyby. Jde o záměrné šíření negativních, klamavých či nejasných zpráv, které mají za cíl vyvolat paniku a způsobit tak pokles ceny.

VELRYBA (WHALE)

Jedná se o jedince s obrovským množstvím kapitálu, kteří jsou schopni výrazně zahýbat kurzem. Ve spojení s velrybami se často hovoří o manipulacích s cenou a řada lidí také věří, že jde o obchodníky, kteří mají velmi dobrý přehled a ví něco, co ostatní neví. Když drobní (retailoví) tradeři vidí, že velryba něco dělá, často propadají pocitu, že jde o velmi dobře promyšlený obchod. Protože když má někdo tolik kapitálu, tak přece ví, co dělá… Často to však nemusí být vůbec pravda.

TO THE MOON!

Jde o poněkud legrační zvolání, že cena poletí až na měsíc. Pozor je na místě zejména ve spojení s nákupem pod vlivem FOMO efektu, který, jak už jsme si řekli, může být snadnou cestou do hluboké ztráty. Jen málokdo pak vydrží prohodlovat celý dlouhodobý cyklus až do dalšího růstu na nové ATH, což samozřejmě nikdy není 100% jisté.

PUMP and DUMP

Napumpování a vysypání – jde o častý jev na kryptomarketu. Během pumpy cena dané kryptoměny skokově vzroste a následně přijde DUMP, tedy splasknutí bubliny, chcete-li vysypání/ pád ceny zpět dolů.

ICO

Initial Coin Offering = prvotní nabídka mincí. Výraz se však často používá také pro tokeny, byť existuje i varianta ITO (prvotní nabídka tokenů). Boom ICO byl v roce 2017, kdy vznikalo opravdu hodně nových kryptoměn (coinů a tokenů).

FORK

„Vidlička”. Jde o update, na kterém se buď celá komunita shodne a nevzniká nový coin, nebo se část z nich rozhodne setrvat na starém blockchainu a dojde k rozštěpení. V nedávné době jsme zaznamenali nechtěné rozštěpení Etherea, ke kterému zřejmě došlo omylem, po informaci, že se update nekoná, která přišla takříkajíc za minutu 12.

Závěr

A to je již pro dnes vše. V týdeníku pro dlouhodobé držitele kryptoměn se setkáme zase příští neděli. Pokud máte pocit, že jsme na nějaký důležitý výraz či zkratku zapomněli, neváhejte jej doplnit do komentářů.

-Kytka

Doporučení redakce:

Bart pattern – co to je a nastal čas jej brát vážně?

Co číst dále:

Jak používat Bitcoin anonymně? Detailní návod pro rok 2019 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Petr

Prosím vás jak bart snižuje cenu btc za poslední měsíc když nešel pod 3500 usd?kde byl 20.12 2018 . Obávám se že vaše zbožné přání aby btc spadlo už se nestane….

spot_img