Hádka Jeffa Bezose a prezidenta Joe Bidena ohledně inflace – Co na to kryptokomunita?

5
(3)

Mezi Jeffem Bezosem a americkým prezidentem Bidenem se rozpoutala slovní válka poté, co americký prezident prohlásil, že korporátní daně mohou snížit inflaci. Bezos následně amerického prezidenta obvinil z “nesprávného směrování” v otázce inflace. Jak na celou situaci reagovaly známé osobnosti kryptosvěta?

Bezos: Hádka s Joe Bidenem

Miliardář a podnikatel Jeff Bezos obvinil Joea Bidena ze “špatného směrování” poté, co americký prezident řekl, že zvýšení korporátních daní by mohlo zmírnit inflaci. Tento argument se objevil v době, kdy inflace v USA dosahuje 8,5 %, což je nejvyšší úroveň za posledních 40 let.

Domněnka, že inflaci lze snížit vyššími daněmi, se zdá být v rozporu s veškerou konvenční finanční moudrostí a Bezos neměl náladu nechat Bidenovu ekonomickou negramotnost plavat. Oba muži se nedávno také dostali do křížku kvůli pokusům zaměstnanců Amazonu o odborovou organizaci, přičemž Biden je otevřeným zastáncem mobilizace zaměstnanců.

Veřejná roztržka začala nabírat nový spád poté, co Biden na svém osobním twitter účtu napsal:

“Chcete snížit inflaci? Zajistěme, aby nejbohatší korporace platily svůj spravedlivý podíl.”

Žádná konkrétní zmínka o Amazonu sice nepadla, ale je nepravděpodobné, že by si Bezos nespočítal jedna a jedna a nedošlo mu, o kom prezident mluví.

Bezos: Tlak na inflaci se zmírňuje

Prezidentský twitterový účet pokračoval v podobném duchu a “poplácával se po zádech” za snížení deficitu, které má zmírnit inflační tlaky. To přimělo účet s přezdívkou @ne0libral k otázce, zda si Biden skutečně může připsat zásluhy, protože snížení deficitu bylo prostě přirozeným důsledkem konce pandemie a pandemické pomoci.

Zde se do toho vložil právě Bezos, který poukázal na fakt, že nebýt senátora Joea Manchina, který zablokoval Bidenův plán “Build Back Better” v hodnotě 3,5 bilionu dolarů, deficit by se nesnížil a inflační potíže by dnes byly ještě mnohem horší. Bezos přímo řekl:

“Administrativa se usilovně snažila vpravit ještě více stimulů do již tak přehřáté inflační ekonomiky a jen Manchin je zachránil před nimi samými. Inflace je regresivní daň, která nejvíce poškozuje ty nejméně majetné. Špatné směřování zemi nepomůže.”

Na takto přímou kritiku nebyla americká vláda připravena.

Bílý dům vrací úder

Andrew Bates, náměstek tiskového tajemníka Bílého domu, pak opětoval palbu, kdy se nechal slyšet, že Bezosova interpelace byla motivována spíše vlastním zájmem než snahou o fiskální přesnost.

Není prý třeba žádných hlubokých myšlenek, aby lidé přišli na to proč se jeden z nejbohatších lidé na světě staví proti ekonomického programu, určenému pro střední třídu, který snižuje některé z největších nákladů, jimiž rodiny čelí, dlouhodobě bojuje s inflací a přispívá k historickému snížení deficitu, kterého prezident dosahuje tím, že žádá nejbohatší daňové poplatníky a korporace, aby platili svůj spravedlivý podíl.

A jak se dalo čekat, Bezosova reakce na sebe opět nenechala dlouho čekat:

“Pochopitelně chtějí toto téma zamlžit. Vědí, že inflace nejvíce bolí ty nejpotřebnější. Ale odbory inflaci nezpůsobují a nezpůsobují ji ani bohatí lidé. Nezapomeňte, že administrativa se snažila ze všech sil přidat dalších 3,5 bilionu dolarů k federálním výdajům. Neuspěli, ale kdyby se jim to podařilo, inflace by byla ještě vyšší než dnes, kdy se nachází na 40letém maximu.”

A co na to kryptoměnový svět?

Jeff Bezos nebyl ani zdaleka jediným, kdo zpochybnil nedávná prohlášení prezidenta Bidena ohledně inflace. Příležitost k vystoupení využila řada významných osobností kryptografického průmyslu, které debatu využily jako odrazový můstek k vyjádření vlastních názorů.

Kupříkladu generální ředitel společnosti MicroStrategy, Michael Saylor, sdělil:

“Pokud chcete pomoci nejméně majetným lidem chránit se v dlouhodobém horizontu před inflací, poskytněte jim produkty a služby postavené na bitcoinech.”

Podobný názor sdílel i generální ředitel společnosti JAN3 Samson Mow, který navrhl, že přechod na bitcoinový standard by inflaci snížil. A nemůžeme vynechat ani názor Anthonyho Pompliana, který se domnívá, že americká veřejnost se musí o inflaci, jejích příčinách a  strategiích, jak ji zmírnit, vzdělávat.

Závěr

Ve Spojených státech se inflace pohybuje v hodnotách, které tam neviděli 40 let a mnozí odborníci předpokládají, že by mohla ještě dále zrychlovat. A ani Evropa na tom není nijak extra dobře, kdy třeba ve Spojeném království se podle posledních údajů míra inflace pohybuje kolem 9 procent, v Německu 7,4 %, v České republice 14,2 % a u našich východních sousedů 11,8 procent.

Čas na bitcoin?

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
FC Slaboj Višněhrad

Inflaci způsobují jakékoliv peníze nepodložené produktivní prací a je jedno, jestli je zdrojem:

  1. centrální banka
  2. nevyrovnaný státní rozpočet
  3. a nebo úvěrů lačný retail, když úvěry přesahují úspory

Jinak hyperdeflační Bitcoin to imho nemůže nijak vyřešit (stejně jako zlatý standard).

spot_img