Dobrá zpráva z Německa – nulová daň z prodeje kryptoměn pro ty, kteří drží alespoň 1 rok

5
(5)

Zprávy a souhrny

Podle Katji Hesselové, státní tajemnice německého parlamentu, mohou obchodníci s kryptoměnami získat osvobození od daně z prodeje digitálních měn. Pokud navíc svá aktiva drží jeden rok nebo déle, nebudou muset z peněz, které z prodeje kryptoměn vydělají, platit daně.

Spolkové ministerstvo financí Německa vydalo 24stránkové pokyny definující myšlenky blockchainové technologie, jako jsou airdrops, staking, masternodes, těžba a také daňové poplatky z prodeje a nákupu kryptoměn.

Německo vydá průvodce zdaněním prodeje kryptoměn

Přední německé finanční instituty a zástupci 16 spolkových zemí poprvé společně vedly zásadní diskuse týkající se formulace zákonů o zdanění kryptoměn ve státě. Zemští ministři uspořádali schůzky již loni v létě, aby posoudili názory různých kryptoměnových firem i jednotlivých obchodníků.

Jednou z nejdůležitějších otázek týkajících se zdanění prodeje digitálních aktiv je, zda půjčování nebo staking kryptoměn prodlouží dobu k osvobození od daně na 10 let. Je to stejné jako v případě koupě nemovitostí.

Katja Hesselová, státní tajemnice, ve svém prohlášení zdůraznila:

“LHŮTA SE NA 10 LET, POKUD BYL NAPŘÍKLAD BITCOIN DŘÍVE POUŽIT K PŮJČOVÁNÍ NEBO POKUD DAŇOVÝ POPLATNÍK POSKYTL ETHER JAKO VKLAD PRO NĚKOHO JINÉHO, ABY VYTVOŘIL SVŮJ BLOK, NEPRODLUŽUJE”

Patric Hansen, známý odborník na politiku EU, který pracuje jako poradce pro krypto byznys ve společnosti Presight Capital, uvedl, že se jedná o obrovský úspěch, který z Německa (z pohledu krytoměnového zdanění) dělá velmi atraktivní zemi.

S airdropy to bude složitější

Dokument vydaný úřady také zajišťuje transparentnost ohledně airdropů, což je známý způsob distribuce kryptografických tokenů, který má přilákat novou likviditu a uživatele. Začátkem tohoto roku například společnost Yuga Labs distribuovala ApeCoin držitelům NFT Bored Ape pro použití v rámci připravovaného herního ekosystému BAYC.

Německé ministerstvo financí dále uvedlo, že při využití směnáren k získání přístupu k airdropu budou příjemci airdropu podléhat dani z příjmu.

Pokud někdo nemusí pro získání airdropu nic udělat, nebude z něj muset platit daň z příjmu. Nicméně airdropy mohou být stále zdaněny jako jiné dary. Hansen to shrnul slovy:

“LIDÉ OBVYKLE MUSÍ PLATIT DANĚ Z AIRDROPS, ALE BUDE EXISTOVAT MNOHO VÝJIMEK”

Hansen zdůraznil ještě jednu důležitou podmínku nařízení pro zaměstnance, kteří dostávají výplatu ve formě kryptoměn. Podle regulačního orgánu nebudou kryptoměnové tokeny spadat do daňového pásma, pokud nejsou kótovány na žádné burze nebo nemají tržní hodnotu. To tedy znamená, že mzdy zaměstnanců vyplácené v kryptoměnách nebudou zdaněny, pokud nezačnou obchodovat.

Závěr

Tohle vůbec není špatný přístup a dokázal bych si jej představit i v naší české kotlině. Na druhou stranu třeba uznat, že ani zdanění u nás není naštěstí nijak extrémní, na rozdíl třeba od našich východních sousedů.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

10 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
10 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Vojtech

Tak přesně takto bych si to představoval i u nás. 👍

Kenny

V ČR tak akorát velký ho..o. Samozřejmě kez bych se v tomto mylil.

Lhts

Snad se budete mýlit. ODS chce minimalne3-lety časový test podobně jako u akcii

Kenny

Jojo slysel jsem, ale to jsme zatim jen u slibu, spis tedy jen nejake prohlaseni. Chtel bych slyset ze v horozintu nekolika mesicu vlada bude predkladat navrh zakona, ne ze to bude jejich hit do novych voleb za necele 4 roky (pokud jejich vlada vubec prezije cele volebni obdobi)

Lukas

Mě by spíše zajímalo , zda to půjde nějak obejít s tím že bych si vybíral prostě v Německu

Kenny

Nejlepsi zpusob jak to obejit legalne je pres darovani “blizke osobe”, samozrejme i to ma sva pravidla. Resit to pres residenturu je tez mozne ale pro mnohe prakticky nerealne.

Andir

Spise spatna zprava melo by se to danit poradne

FC Slaboj Višněhrad

Mělo by se to danit cca jako všechno ostatní. A pokud se zlato (movitý majetek) nedaní vůbec a na akcie je tříletý časový test, tak je zřejmé, že jsou kryptoaktiva diskriminována. A to nikoliv záměrně, ale spíš proto, že s nimi zákon prostě nepočítá. Mimochodem, kdyby se splnila přání mnohých o zrušení všech daňových výjimek, tak by se ještě divili, co všechno by danili :-D.

Pavel

A jake jsou podminky pro nas kdyby jsme chteli vyuzit nedanit v nemecku? Musel bych mit nemecke obcanstvi nebo by to slo nejak obejit atd?

FC Slaboj Višněhrad

Ne ani německé občanství by moc nepomohlo, o tom to až tak není. Kritéria rezidentství jsou následující:

  • stálý byt (jakákoliv forma bydlení, důležitý je úmysl trvale se zde zdržovat
  • středisko životních zájmů (úzké hospodářské a osobní vazby)
  • obvyklé zdržování se
  • státní občanství
  • jiná vzájemná dohoda mezi smluvními státy

Přičemž se rozhoduje vždy podle kritéria výše a když rozhodnout nejde, jde se o úroveň níže.

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: