Planeta znuděných opic, její ekosystém a proč být na pozoru

4
(4)

Úspěch kolekce NFT “Bored Ape Yacht Club” (BAYC) podnítil vznik nového NFT ekosystému poháněného vlastním tokenem ApeCoin, který v posledních týdnech zaznamenal výrazné zisky.

Než se více do tohoto ekosystému ponoříme, stojí za to se vrátit k tomu, co je to “Bored Ape Yacht Club” a jak tato kolekce NFT, postavená na Ethereu, nabrala na popularitě.

Úsvit opic (Ape)

BAYC je dítě společnosti Yuga Labs, marketingové firmy Web3, která si vysnila exkluzivní kolekci NFT tvořenou 10 000 programově generovanými digitálními sběratelskými předměty Bored Ape. Výsledky byly docela neuvěřitelné – ze 170 znaků, které bylo možné přihodit do mixu, vzniklo tolik různých kombinací, že vznikla široká škála avatarů Bored Ape.

“Bored Ape Yacht Club” byl pro veřejnost spuštěn v dubnu 2021, přičemž v předprodeji se 10 000 digitálně ověřitelných Bored Ape NFT avatarů prodávalo za 0,08 etheru (ETH) za kus, což v té době mělo hodnotu přibližně 190 dolarů. Všech 10 000 NFT bylo prodáno během jednoho týdne.

NFT slouží také jako členská karta do ekosystému BAYC a zároveň umožňují přístup k výhodám určeným pouze pro členy. Netřeba dodávat, že se jedná o hit, za který i hollywoodské či sportovní hvězdy utrácejí nemalé částky.

Když si své vlastní avatary Bored Ape pořídily známé osobnosti jako Justin Bieber, Eminem, Paris Hilton, Snoop Dogg a Post Malone, ceny NFT prudce vzrostly. Nejlevnější Bored Ape, který je v současné době k dispozici na OpenSea, stojí přibližně 85 wraped etherů (wETH), tedy 250 000 dolarů. Úspěch BAYC se přenesl i na konvenční trhy – renomovaná aukční síň Sotheby’s prodala loni v září sbírku NFT BAYC za 24,39 milionu dolarů.

Po úspěšném uvedení BAYC a prodeji všech 10 000 NFT vytvořila společnost Yuga Labs “Mutant Ape Yacht Club” (MAYC) a “Bored Ape Kennel Club”.

Majitelů BAYC NFT získali za pomoci airdropu “Mutantní séra”, která jim umožnila zmutovat jejich Nudné opice na Mutantní opice NFT, což v podstatě umožnilo, aby bylo v tomto procesu vyraženo 20 000 Mutantních opic. Majitelé BAYC mohli svá séra také prodávat na stránkách Bored Ape Chemistry Club – oficiálního tržiště pro séra NFT vyvolávající mutace.

Společnost Yuga Labs také dala majitelům BAYC a MAYC týden na to, aby si v červnu 2021 se spuštěním Kennel Clubu vyžádali unikátní nezaměnitelný token inspirovanou psem Shiba Inu. Každý NFT Kennel Club byl náhodně vygenerován ze 170 různých charakteristik. Majitelé mohli své NFT Kennel Club prodávat, přičemž 2,5 % z každého prodeje na OpenSea bylo věnováno útulkům pro zvířata v reálném světě.

ApeCoin

Poté, co kolekce BAYC rychle získala na popularitě a proměnila se v exkluzivní členský ekosystém, společnost Yuga Labs zaměřila svou pozornost na vytvoření decentralizované autonomní organizace (DAO), která by sloužila jako páteř rozvíjející se komunity.

Ape Foundation funguje jako základní vrstva pro ApeCoin DAO, která je zodpovědná za každodenní správu a řízení projektů v rámci ekosystému. Fond ekosystému hradí výdaje nadace Ape Foundation a funguje jako infrastruktura, jejímž prostřednictvím se držitelé ApeCoin mohou podílet na procesech správy.

ApeCoin (APE) je token ERC-20, který se používá pro správu a transakce v rámci ekosystému Ape. Držitelé se mohou podílet na činnosti DAO ApeCoin, provádět transakce s ostatními účastníky a získávat přístup k exkluzivním službám ekosystému, herním událostem a předmětům.

Společnost Yuga Labs omezila nabídku tokenů ApeCoin na 1 miliardu tokenů vyražených najednou, které se řídí plánem postupného odemykání v průběhu 48 měsíců. Při spuštění bylo držitelům BAYC a MAYC airdropováno 150 milionů tokenů. Celkem 470 milionů bude přiděleno do pokladny DAO. Zpočátku bylo odemčeno 117,5 milionu a 7 343 750 APE bude odemykáno každý měsíc po dobu čtyř let.

Společnost Yuga Labs získala 150 milionů tokenů, které jsou uzamčeny na 12 měsíců, než se začne každý měsíc po dobu tří let odemykat 4,1 milionu tokenů. Z jejich celkového objemu bude 6 % také věnováno nadaci Jane Goodall Legacy Foundation, kterou založila uznávaná primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodallová.

Dalších 140 milionů tokenů bylo přiděleno přispěvatelům a čtyři zakladatelé Yuga Labs a BAYC si rozdělí 80 milionů tokenů. Ty mají 12měsíční blokaci, poté bude měsíčně odemykáno 2,2 milionu ApeCoinů po dobu 36 měsíců.

Ape Drop

Airdrop tokenů ApeCoin se uskutečnil 17. dubna a získali jej držitelé BAYC, MAYC a bonusová částka byla určena i pro členy Kennel Clubu.

Uživatelé, kteří vlastnili pouze NFT BAYC, měli nárok na 10 094 APE, zatímco držitelé Mutant Ape obdrželi 2 042 tokenů.

Cena APE byla při uvedení na trh oceněna na 39,40 USD za token a během prvního dne obchodování našla spodní hranici na úrovni 6 USD za token. Den po uvedení na trh se cena ApeCoinu dostala až na 17,75 USD. Aktuálně se hodnota APE pohybuje mezi 13 – 14 dolary.

ape coin graf
Zdroj: coinmarketcap.com

Pět dní po vydání APE společnost Yuga Labs oznámila, že dokončila kolo získávání finančních prostředků ve výši 450 milionů dolarů, což společnost ocenilo na 4 miliardy dolarů. Tato investice je vůbec jednou z největších, které kdy byly vloženy do firmy zaměřené na NFT. Společnost Yuga Labs navíc již v březnu získala od Larva Labs práva duševního vlastnictví k velmi úspěšným kolekcím NFT “CryptoPunks” a “Meebits”.

Závěr

Zájem o ApeCoin a různé projekty pod hlavičkou Yuba Labs zatím neustává a vypadá to, že bude ještě nějaký čas pokračovat. Otázkou ovšem zůstává (a viděli jsme to již tolikrát), copak asi udělají velcí hráči, až se jim odemknou jejich obrovské zásoby tokenů…?

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img