Znáte ta nejlepší NFT tržiště? Zmapovali jsme je pro vás

5
(4)

NFT se v poslední době těší velké oblibě. Tokenizovaná aktiva a vzácné digitální sběratelské předměty vydělávají miliardy dolarů a všichni, včetně mnohých celebrit a špičkových umělců, hledají způsoby, jak se na této mánii podílet.

Existuje mnoho platforem postavených na různých blockchainech, které umožňují nezaměnitelné tokeny (NFT) nakupovat a prodávat. Než se podíváme na seznam deseti nejlepších NTF tržišť NFT, pojďme si připomenout význam NFT a důvody, proč je dnes potřeba pro obchodování s NFT tolik platforem.

Co vlastně jsou NFT?

Non-fungible tokeny, zkráceně NFT, jsou kryptografické tokeny uložené v blockchainu, které lze použít k reprezentaci prakticky jakékoli položky. NFT mohou být tokenizované verze sportovních hracích karet, hudby, videí, obrázků, koček atd.

Tyto jedinečné tokeny poskytují držitelům důkaz pravosti a vlastnictví podkladového aktiva. Jelikož jsou NFT tokenizovány v blockchainu, nelze jejich vlastnictví změnit ani vymazat ze sítě, na které jsou postaveny.

Růst tržišť s NFT

V roce 2021 došlo k explozi zájmu o NFT a počet webových stránek (tršiť), které zprostředkovávají transakce s NFT, výrazně narostl. Stejně jako decentralizované burzy a peer-to-peer obchodní platformy většina těchto tržišť nedrží NFT přímo pro uživatele. Místo toho slouží jako spojovací článek, který propojuje kupující s prodávajícími.

Zatímco některé platformy pro obchodování s NFT se zaměřují na určitou oblast, jako je sport, digitální umění a podobně, jiné zahrnují všechny typy NFT na trhu. Podle zprávy společnosti Chainalysis zaznamenala NFT tržiště jen v roce 2021 masivní příliv aktiv v hodnotě více než 40 miliard dolarů.

Nelze se proto příliš divit, že toto odvětví také upoutalo pozornost několika celebrit, sportovních hvězd a zkušených investorů, včetně Shawna Mendese, Melanie Trumpové, Paris Hiltonové, Toma Bradyho, Marka Cubana, Justina Biebera, Johna Legenda a mnoha dalších.

Nejlepších 10 NFT tržišť letošního roku

OpenSea

OpenSea je podle objemu obchodování zdaleka největším tržištěm NFT na světě. Platforma umožňuje uživatelům razit, nakupovat a prodávat širokou škálu nezaměnitelných tokenů, včetně sběratelských předmětů, digitálního umění, virtuálních světů, obchodních karet a dalších.

Je postavena na platformě Ethereum, ale má integrovanou platformu Polygon pro snížení poplatků za gas. Díky OpenSea mají uživatelé přístup k více než 700 projektům NFT s více než 80 miliony NFT, které jsou k dispozici. Tržiště NFT umožňuje uživatelům zdarma razit a nastavovat profily prodejců s využitím jeho infrastruktury. Z každého prodeje si však účtuje 2,5% poplatek.

V současné době více než 600 000 uživatelů a jen v roce 2022 zaznamenalo prodeje v celkové výši 4,1 miliardy dolarů. V době psaní tohoto článku jsou nejoblíbenějšími NFT (podle objemu obchodů) na OpenSea Bored Apes, CryptoPunks a Doodles.

SuperRare

SuperRare je tržiště NFT postavené na Ethereu, které spolupracuje s několika vybranými a renomovanými umělci NFT. Je průkopníkem v oblasti exkluzivního digitálního umění. Tržiště má přísné procesy prověřování a schvalování.

I když tržiště SuperRare není, co do počtu uměleckých děl, tak bohaté jako OpenSea, nabízí velmi exkluzivní digitální umělecká díla. Platforma účtuje umělcům 15% poplatek z jejich primárního prodeje.

Rarible

Rarible je komunitní decentralizované tržiště NFT, které uživatelům nabízí přístup k široké škále NFT. Platforma má uživatelsky přívětivé rozhraní, které uživatelům umožňuje snadno razit a obchodovat s NFT. Rarible podporuje tři různé blockchainové sítě: Ethereum, Flow a Tezos.

Stejně jako OpenSea si Rarible účtuje 2,5% transakční poplatek. Svou decentralizaci však posouvá o stupeň výš zavedením systému správy, který dává členům komunity hlasovací právo prostřednictvím vlastního tokenu RARI.

Tržiště zpracovalo transakce NFT v hodnotě více než 270 milionů dolarů a jeho celková uživatelská základna čítá více než 1,6 milionu uživatelů.

Axie Infinity Marketplace

Axie Infinity, populární blockchainová hra, má také jedno z nejoblíbenějších tržišť NFT zaměřených na hry a právě tržiště Axie je věnováno této Play-to-earn videohře, která uživatelům umožňuje vytvářet, nakupovat a prodávat Axie a další herní digitální sběratelské předměty.

Tržiště Axie Infinity NFT je postaveno na Roninu, blockchainu 2. vrstvy, který běží jako sidechain v síti Ethereum.

Platforma má masivní základnu fanoušků z řad herních a kryptografických nadšenců, přičemž počet aktivních uživatelů denně přesahuje dva miliony. Jeden z nejdražších dosud prodaných NFT Axie Infinity, virtuální pozemek, byl prodán za neuvěřitelných 2,3 milionu dolarů.

Nifty Gateway

Nifty Gateway je často označována jako tržiště NFT pro elitu. Tato platforma (založená na Ethereu), kterou spravuje kryptoměnová burza Gemini, umožňuje uživatelům nakupovat, prodávat a razit exkluzivní obsah.

Tržiště je oblíbené pro prodej uměleckých děl některých z nejpopulárnějších umělců na světě, včetně Grimese a Beepleho. Při jednom z nejdražších prodejů NFT se na tomto tržišti loni prodalo NFT Crossroads od již zmíněného umělce Beeple za 6,6 milionu dolarů.

Nifty Gateway důsledně dbá na kreativitu a autenticitu, což vede k zavádění jedněch z nejpřísnějších procesů ověřování umělců. Na tržišti mohou razit a uvádět NFT pouze ověření tvůrci, čímž se snižuje pravděpodobnost podvodů. Platforma si účtuje 15% provizi z prodeje NFT.

Solanart

Solanart je plnohodnotné tržiště NFT postavené na síti Solana. Platforma nabízí kolekce NFT z několika projektů, jako je Degenerate Ape Academy, Solpunks a mnoho dalších. Za každý prodej NFT si účtuje transakční poplatek ve výši 3 %.

Solanart také podporuje několik digitálních peněženek, jako jsou Solflare, Phantom, Clover, Sollet, Slope, Ledger atd. Přestože se jedná o relativně nové NFT tržiště, tak celkový objem obchodů již přesáhl 500 milionů dolarů.

Binance NFT Marketplace

Jak již název napovídá, tržiště je postavené na síti Binance Smart Chain (BSC), která uživatelům umožňuje nakupovat a prodávat všechny formy digitálních uměleckých děl a sběratelských předmětů.

Binance NFT Marketplace má v současné době na své platformě k dispozici více než 2,5 milionu NFT k obchodování. Určitě potěší fakt, že tržiště má nejnižší transakční poplatky v oboru, z veškerých prodejů NFT si účtuje 1 %, což je jedna z výhod toho, že ho vlastní největší světová kryptoměnová burza.

Kromě toho tržiště nabízí několik prémiových a exkluzivních NFT vytvořených předními umělci a vlivnými značkami, přičemž v nabídce jsou i mystery boxy se vzácnými NFT.

NBA Top Shot

NBA Top Shot je tržiště, které umožňuje hráčům a fanouškům NBA z celého světa sbírat, držet a vyměňovat digitální karty představující významné krátké basketbalové videoklipy, nazývané “momenty”.

Tržiště je postaveno na blockchainu Flow a od svého vzniku na začátku roku 2019 už toho zažilo spoustu. Některé tokeny NBA Top Shot byly prodány za stovky tisíc dolarů. Za každý prodaný highlight NFT si platforma účtuje 5% transakční poplatek.

Tři nejlepší tokeny NBA Top Shot na platformě jsou highlights Lebrona Jamese, které byly prodány za 230 023, 210 000 a 208 000 dolarů.

Decentraland

Decentraland, který byl spuštěn v roce 2020, je NFT platforma NFT pro virtuální svět play-to-earn postavená na ETH blockchainu. Umělcům a tvůrcům NFT poskytuje plná práva na jejich díla.

Uživatelé získají na Decentralandu přístup k široké škále digitálních sběratelských předmětů, včetně pozemků, herního oblečení a nemovitostí. K nákupu všech těchto aktiv slouží nativní token platformy MANA. Platforma zaznamenala několik masivních prodejů NFT, včetně jednoho virtuálního pozemku,  který byl v listopadu 2021 prodán za 2,4 milionu dolarů.

Stashh

Pokud máte rádi soukromí, pak si toto tržiště NFT zamilujete. Stashh se pyšní tím, že je prvním tržištěm pro soukromé NFT. To znamená, že na platformě můžete razit, nakupovat a prodávat NFT, které jsou ve výchozím nastavení soukromé.

Tržiště podporuje různé kategorie Secret NFT od her přes umění až po sport a NSFW. Mezi nejoblíbenější sbírky podle objemu obchodů na platformě patří Annons, MetaRats a Redacted Club. Stashh si účtuje poplatek 2,75 % z prodejní ceny, který se automaticky odečítá po dokončení prodeje.

Závěr

Pokud se chystáte investovat do nezaměnitelných tokenů, je třeba zvolit vhodnout obchodní platformu. Výše uvedená NFT tržiště aktuálně patří k těm nejlepším na trhu. S tím, jak se toto odvětví bude dále rozvíjet, je více než pravděpodobné, že se objeví i další zajímavé platformy.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img