Web 3.0: inovace internetu

4.5
(8)

Zprávy a souhrny

Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.
Web 3.0 je posunem paradigmatu směrem k demokratičtějšímu internetu. Projevuje se prostřednictvím nových technologií, jako jsou kryptoměny, virtuální či rozšířená realita, AI a další. Jde o vytvoření internetu, který funguje pro lidi a zároveň je vlastněný lidmi.
Internet zásadně změnil svět, jak jej známe. Rychlým vyhledáváním nalezneme témata, na kterých nám záleží. Ať už jsou ekonomická, politická nebo sociální, internet zásadně přetvořil naše dosavadní problémy a změnil téměř vše – finanční trhy, kulturu, volby, přístup ke vzdělání a mnoho dalšího. 

Historie, účel a důsledky internetu

První roky internetu byly průzkumné povahy. Průkopníci raných technologií prozkoumali, izolovali a komoditizovali internet. V průběhu času zůstal sice „zdarma“, ale na oplátku začal shromažďovat veškerá naše data. Kupujete si pře internet lístek na autobus či dovolenou? Všechna vaše vyhledávání jsou zaznamenána, prodána a manipulována proti vám. Internet můžete používat, ale nejste jeho pánem. Mnohem hůře jsou pak na tom země, kde je internet omezený, cenzurovaný či zcela zablokovaný.
Charakteristickým znakem internetu byla demokratizace, dnes jsou však informace stále nespolehlivější, hloupější a v některých případech naprosto škodlivé. Jsou vytvářeny falešné účty, které ovládají roboti manipulující s lidmi, falešné zprávy, viry a mnoho dalšího. Jen falešné zprávy vytvořily v roce 2019 ekonomické ztráty přes 70 miliard USD. Tento trend má extrémní důsledky.

Svět otevřených protokolů

Web3 reviduje stávající služby a produkty internetu tak, aby byly ku prospěchu lidem. Je otevřený pro všechny uživatele, postavený na otevřených protokolech a transparentních blockchainových sítích. Způsob, jakým spotřebitelé komunikují s těmito protokoly, může být prostřednictvím smíšených aplikací, které nabízejí pohodlnou interakci se základními technologiemi.
 
Data budou i nadále použita k podpoře rozhodování, ale budou chráněna a nebudou použita proti spotřebiteli. Motivační a tržní mechanismy pomohou zajistit, aby informace byly důvěryhodné a ověřitelné.
 
Svět, ve kterém Web3 nahradí dnešní internet, bude upřednostňovat svrchovaného jednotlivce před bohatou elitou a společnostmi, jež se snaží na vašich datech vydělat. Výzkum systémů a protokolů se jednoduše zaměří na demokratizaci a decentralizaci.
Stejně jako finance mají různé aplikace i internet se skládá z různých služeb a komponentů.

Internetová architektura a služby

Nové služby, jako je Andrena a Althea, obcházejí stávající poskytovatele internetu a  vytvářejí komunitní sítě, kde mohou jednotlivci působit a dostávat zaplaceno za poskytování internetu členům v jejich komunitě.
 
Například pronajímatel nebo vlastník bytu by mohl investovat do hotspotu Andrena, aby umožnil všem svým nájemcům připojit se k bezdrátové síti Andrena a platit pronajímateli za individuální spotřebu dat. Alternativně by si nájemce bytu mohl koupit menší hotspot a poskytnout dostatečný přístup k internetu svým sousedům, aby vyrovnal jejich osobní spotřebu internetu.
 
Další blockchainové sítě, jako je např. Handshake, či společnosti jako Unstoppable Domains, si kladou za cíl demokratizovat stávající DNS (Domain Name System), který mapuje IP adresu na adresu čitelnou člověkem, jako je Messari.io. Registr DNS je řízen organizacemi jako Verisign a ICANN a má jednostrannou kontrolu za účelem vymáhání práv IP, cenzuruje weby se svobodným projevem, jako je WikiLeaks, a bez řádného procesu zadává názvy domén (IP adresy). I když ne všechny tyto případy cenzury jsou negativní, jde o subjektivní povahu. Rozhodujícími činiteli v oblasti DNS jsou často lidé na nejvyšších úrovních vlády a lobbisté v největších nadnárodních organizacích, kteří mohou mít úmysly možná dobré, ale ne vždy v nejlepším zájmu veřejnosti.

Ukládání, distribuce a zpeněžení dat

Vaše data je těžké zpeněžit na individuální úrovni, ale např. Robinhood generoval tržby ve výši 300 milionů USD z prodeje údajů o toku objednávek zákazníků v první polovině roku 2020.
 
Další klíčovou součástí dat je jejich ukládání na servery, které jsou převážně řízeny několika velkými společnostmi. Decentralizované úložiště dat a webhostingové služby, jako jsou Sia, Arweave a Filecoin, podporují vytváření nových decentralizovaných aplikací.

Aplikace a další služby internetové infrastruktury

Používáte tolik služeb, že si to pravděpodobně ani neuvědomujete. WIFI, služby pro určování polohy (GPS), připojení Bluetooth, služby pro zasílání zpráv (iOS, Android), streamování videa a zvuku (Youtube, Twitch, Spotify) atd.

Všechny tyto aplikace kontroluje několik zúčastněných stran. Ještě důležitější je, že tyto aplikace využívají služby a infrastrukturu, které jsou centralizované nebo řízené několika velkými společnostmi (např. Google, AWS, Microsoft). Nové protokoly a společnosti jako Helium (otevřená bezdrátová síť), Foam (otevřené lokalizační služby), Livepeer (překódování a streamování videa), Orchid (distribuované a soukromé VPN) a další vytvářejí distribuované a komunitní služby.
 
Tyto komunitně vlastněné a provozované služby jsou zároveň levnější, protože se dokáží vyhnout prostředníkům. 

Závěr

Přechod ze stávajícího Internetu na Web3 je procesem, který zásadním způsobem změní naši interakci s internetem. Rozhodnutí a práce, která se dnes provádí, budou kaskádovitě ovlivňovat budoucí generace. Stejně jako finanční revoluce vedená DeFi, je i transformace internetu nevyhnutelná.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: