Grin nemusí být tak soukromý, jak si možná myslíte

0
(0)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

Blockchainový protokol Mimblewimble, který se zaměřuje na ochranu soukromí, není údajně vůbec soukromý. Mimblewimble je srdcem dvou známých kryptoměnGrin (GRIN) Grina Beam (BEAM) Beam.

Ivan Bogatyy

foto
zdroj: twitter.com

Protokol Mimblewimble byl navržen tak, aby jeho transakce byly, na rozdíl od transakcí Bitcoinu, které lze vysledovat, skutečně soukromé. To znamená, aby třetí strana nebyla schopna identifikovat odesílatele, příjemce a ani částku.

Podle bývalého softwarového inženýra a výzkumného pracovníka společnosti Google, který nyní působí v blockchainové výzkumné firmě Dragonfly Capital Partners, je soukromí Mimblewimble v zásadě vadné. Ivan Bogatyy to dokázal objevením přesných adres odesílatelů a příjemců pro 96 % transakcí měny Grin (GRIN).

Ivan Bogatyy k tomu řekl:

„S využitím pouhých 60 dolarů týdně za poplatek na AWS – Amazon Web Services jsem byl schopen odhalit přesné adresy odesílatelů a příjemců pro 96 % transakcí Grinu v reálném čase.“

Na platformě Grin je ovšem uvedeno:

„Mimblewimble využívá kryptografii, která umožňuje odstranit data minulých transakcí bez kompromisů v zabezpečení. Tím se zabrání tomu, aby se Grin zhroutil pod tíhou údajů, které musí být uchovávány na řetězci.

Grin nemá žádné částky ani adresy.“

Mimblewimble

Podle výzkumníka je problém spojen se samotným protokolem Mimblewimble a údajně neexistuje způsob, jak jej opravit. Ve výchozím nastavení se každý uzel Grin může připojit k osmi dalším partnerům. Bogatyy byl však schopen připojit svůj přizpůsobený uzel ke každému jinému uzlu v síti. Díky tomu se stal supernodem, což mu umožnilo odhalit transakce s téměř dokonalou přesností.

Bogatyy dále uvedl, že na základě těchto nových zjištění by již Mimblewimble neměl být považován za alternativu ke kryptoměnám Zcash nebo Monero, pokud jde o soukromí. Dále sdělil, že vývojáři Mimblewimble si takovéto technické proveditelnosti útoku byli vědomi, neboť zhruba před rokem probíhala na podobné téma diskuze na Reddit.

Závěr

Bogatyy však věří, že protokol se může stále chlubit některými cennými funkcemi. Ty však bude nutné kombinovat s jinými protokoly a technologiemi, neboť jako samostatný systém nemá dostatečně robustní ochranu soukromí.

Maximální možnou anonymitu tak podle Bogatyyho poskytuje Zcash.

Co číst dále?

[BTC / USD] Růst nebo pád? – 5 dlouhodobých scénářů na Bitcoin (2. díl)

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Lakatoshi

Zase nejakej shitcoin kterej je uplne k hovnu,jsem v soku..

spot_img