Fiat vs. centralizované vs. decentralizované burzy: čert aby se v tom vyznal

0
(0)

Jednou z otravných věcí dnešního kryptosvěta je skutečnost, že investoři jsou obvykle nuceni využívat služeb vícero burz. Některé burzy sice nabízející obchodování v páru oproti fiat měnám, ale mají velmi omezený výběr digitálních měn. Jiné burzy nabízejí širokou škálu mincí, ale až poté, co se těmto novým měnám podaří na kryptotrhu obstát a pak jsou burzy nabízející striktně pouze mince nové a zatím neznámé. V současné době se můžeme setkat se třemi hlavními druhy burz. Jsou to fiat burzy, centralizované kryptoburzy a decentralizované kryptoburzy.

Získejte exkluzivní členství na Trading11 jen za 250,- Kč měsíčně

Fiat burzy

Tato kategorie zahrnuje burzy nám již velmi dobře známé, jako je Coinbase nebo Gemini. A stejně tak vznikají i burzy nové – například COSS. Fiat směnárny umožňují uživatelům nakupovat kryptoměny přímo za fiat měny (jako je USD či EURO) a jsou kritickou součástí celého krypto-ekosystému. Jejich nevýhodou je, že obvykle mají velmi omezený výběr kryptoměn, které na nich lze za fiat měny koupit.

Jelikož akceptují fiat měnu, podléhají mnohem vyšší kontrole vlád a jako takové musí být v souladu se všemi předpisy. To znamená, že i přidávání nových digitálních měn je velmi problematický a zdlouhavý proces. Všechny kryptoměny, které by chtěla burza přidat, musí být důkladně prověřeny a uživatelé musí mít jistotu, že se skutečně jedná o legitimní projekty, které samy dodržují zákon. Fiat směnárny také obvykle vyžadují podrobné ověření svých uživatelů dle standardů (KYC – Know Your Customer).

Někteří noví investoři se rozhodnou svůj vstup do kryptosvěta tady (na fiat burzách) ukončit a spokojí se s tím, že investují pouze do těch největších digitálních měn, které burza podporuje. Investoři také obvykle používají fiat burzy k získání mincí Bitcoinu či Etherea, které pak použijí k nákupu dalších altcoinů na dalších kryptoburzách.


Centralizované kryptoměnové burzy

Typickými představiteli této kategorie jsou burzy jako Binance či Kucoin. Tyto kryptoburzy nabízejí obchodování v párech pouze s jinými digitálními měnami. To znamená, že pokud máte zájem si koupit třeba kryptoměnu VeChain (VEN), musíte použít jednu z dalších kryptoměn, se kterými je spárován. Většinou to bývá Bitcoin nebo Ethereum.

Kryptoměnové burzy mají o něco volnější pravidla z hlediska dodržování předpisů a zákaznických procesů KYC, neboť nepřijímají od svých uživatelů přímo fiat měny.

Centralizované kryptoměnové burzy většinou přidávají nové mince až tehdy, když dosáhnou určité úrovně zralosti a jsou úspěšně přijaty kryptotrhem. Vzhledem k faktu, že u těchto kryptoburz je dobře známo, kdo za nimi stojí, je i v jejich nejlepším zájmu důkladné ověření legitimity kryptoměn před jejich přidáním na burzu.

Tip pro vás: Binance – návod (registrace, vklad, exchange)

Decentralizované kryptoměnové burzy

Do této kategorie patří směnárny jako je třeba IDEX. Stejně jako centralizované kryptoměnové burzy, tak i decentralizované kryptoburzy nabízejí pouze obchodování v párech s jinými digitálními měnami.  Decentralizované krypoměnové burzy výrazně zvyšují své zabezpečení tím, že neukládají informace o zákaznících či jejich aktivech na centrálním serveru. To znamená, že v případě hackerského útoku a narušení bezpečnosti burzy, by se útočníkovi nemělo podařit nic zcizit. To je opravdu výrazný pokrok a výhoda oproti centralizovaným burzám, které, jak nám již historie několikrát ukázala, jsou více zranitelné.

Z hlediska KYC a nutnosti dodržování pravidel a předpisů mají tyto burzy asi nejlaxnější přístup a často nabízí svým uživatelům úplnou anonymitu. I z tohoto důvodů jsou decentralizované burzy často tím prvním místem, kde bývají nové mince zalistovány a lze s nimi obchodovat.

Jako ale vše, i toto lze chápat jako meč s dvojitým ostřím, kde na jedné straně mají investoři možnost nakoupit slibné kryptoměny v časném stadiu jejich uvedení na trh, a tím se zvyšuje potenciál jejich výdělku, ale na straně druhé se tím i zvyšuje riziko investice do pochybných až podvodných projektů, které by vůbec neměly šanci býti zalistovány na centralizovaných kryptoburzách. Decentralizované směnárny jsou proto vhodné pouze pro velice zkušené uživatele, kteří si sami dokáží udělat dostatečný research projektu a průzkum trhu.

Doporučujeme článek: Nízká likvidita – největší problém decentralizovaných burz

Závěr:

Každá ze zmíněných burz má své nezastupitelné místo na trhu. Stejně tak všechny kategorie mají své kladné ale i stinné stránky. Je na zvážení každého investora, jaký přístup mu je “milejší” a jaký bude preferovat. Na výběr mají jak investoři opatrnější, tak i ti, kteří se nebojí podstoupit vyšší riziko a úměrně tomu případně získat vyšší zisk.

Budeme rádi, pokud se přihlásíte k odběru našeho YouTube kanálu a nabízíme naše nejnovější video:

Zdroj:
hackernoon.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img