Dvanáct předpovědí věcí budoucích pro bitcoin

4.4
(11)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Internetoví analytici se předhánějí s předpovědí ceny pro bitcoin během halvingu, do konce roku nebo i pro příští rok. Co si ale experti myslí o samotném bitcoinu z dlouhodobého hlediska? Server CoinDesk oslovil množství uznávaných odborníků a požádal o jejich názory na vývoj kolem kryptoměny v následujících deseti letech.

Cory Klippsten, generální ředitel společnosti Swan, si představuje, že za 10 let bude možné bitcoiny konečně skutečně používat běžným způsobem k placení za věci, jako je káva, pivo nebo koblihy. Nečeká, že by snad bitcoin nahradil dolar nebo jinou fiat měnu. V obchodech možná najdeme dvě cenovky. Již dnes lze v některých obchodech nebo zemích takto fungovat. Jedná se ale spíše o raritu než o všeobecně rozšířenou záležitost. Za deset let by to ale mohlo být stejně běžné jako například dnešní bezkontaktní platba mobilem.

Bitcoin by měl být nativní měnou internetu

Des Dickerson, generální ředitel THNDR Games, si představuje budoucnost, ve které mohou miliardy hráčů po celém světě získat odměnu v kryptu díky rychlosti Lightning Network. „Bitcoin by měl být nativní měnou internetu,” říká Dickerson. „Je tedy samozřejmé, že by měl ve hrách přirozeně existovat.”

To Isaiah Jackson, autor knihy Bitcoin a Černá Amerika, vidí současná spotová ETF na BTC jako dvousečný meč. Na jedné straně uvolnily příliv nového kapitálu, ale na druhé straně kapitál vložený do ETF dává větší sílu společnostem jako BlackRock nebo Fidelity. To by se do budoucna mohlo bitcoinu šeredně vymstít.

Umělá inteligence může z bitcoinu skvěle profitovat

David Johnston, hlavní přispěvatel projektu Morpheus, vidí kryptoměny jako perfektní nativní digitální prostředek pro AI k transakcím. Umělé inteligenci asi hned tak někdo bankovní účet nezaloží. Ale díky BTC může již dnes posílat platby nebo obchodovat na burzách. Ani se nenadějeme a předáme jim starost o rodinný rozpočet nebo spoření na penzi.

Wendy O., známá YouTuberka (The O Show), se obává vlivu Spojených států. Množství byrokracie, množství státních zaměstnanců v tolika v různých sektorech a nikdo neví, jak jej správně klasifikovat? Úplný zákaz bitcoinů sice považuje za nepravděpodobný, ale obává se, že by vláda mohla lidem výrazně ztížit účast v ekosystému.

Vícero z oslovených se pak shoduje na možné tvorbě černého trhu kolem BTC. Vlády se možná více začnou více vměšovat do ekosystému, respektive se ho pokusí ovládnout. Již nyní FBI sleduje kryptoměny po více než deset let. To by se mohlo stále více lidem nelíbit a vedle legálního sledovaného bitcoinu by tak mohl vzniknout i stínový, s potenciální cenovou prémií.

Bitcoinu se daří jako uchovateli hodnoty

Anthony Pompliano, z Pomp Investments, říká, že základní hodnotou bitcoinu je globální digitální uchovatel hodnoty. Dokonce vidí generační posun. Říká, že BTC nyní slouží jako benchmark pro mnoho mladých investorů. Podobně jako S&P 500 je benchmarkem pro volbu akcií. Jestliže nenajdou vhodný altcoin s vyšším potenciálem, tak prostě koupí BTC.

Elizabeth Stark, CEO Lightning Labs, si představuje budoucnost, kdy stroje budou platit strojům. Pro toto využití označuje digitální měny jako ideální. Nemusí se hned jednat o budoucnost plnou Skynetu a terminátorů. Ale například internet věcí dokáže skvěle využít potenciál kryptoměn s možností okamžitého vypořádání plateb.

Dalším scénářem je masové rozšíření Bitcoin Ordinals. Aktuálně sice jen menšina ví o co se jedná a ještě méně z nich tuší jaký potenciál se tam skrývá. Za deset let by se ale mohly třeba lístky na koncert nebo záznamy katastru nemovitostí udržovat v blockchainu právě jako NFT. Bylo by to decentralizované a možná i mnohem bezpečnější než současná řešení.

Ale najdou se i tací, kteří prostě v žádný vývoj nevěří. Cas Piancey, spoluautor podcastu Crypto Critics Corner, předpokládá, že bitcoin se bude i za deset let využívat skoro stejně jako dnes. Pro převody se bude využívat jen okrajově a lidé v něm stále uvidí hlavně uchovatele hodnoty.

Bitcoin bude hacknut a zapomenut

Samozřejmě nejsou všechny předpovědi jen pozitivní. Část z oslovených expertů přiznává možnost hacknutí pomocí kvantových počítačů nebo 51 % útoku. V ten moment by bitcoin ztratil svojí pověst. Ztratil by svojí hodnotu, lidé by se jej zbavili jako bezcenné hračky a upadl by v zapomnění jako nepovedený pokus nebo slepá vývojová větev.

Isaiah Jackson pustil fantazii z vodítka a nechal se unést žánry sci-fi. Inspiruje se společností Neuralink Corporation, která vyvíjí implantovatelná komunikační rozhraní mezi mozkem a strojem. Již nyní je schopná implantovat do lidského mozku čip, kterým lze ovládat počítač. Proč by do budoucna nemohl lidský mozek těžit třeba bitcoiny nebo být vaší vlastní hardwarovou peněženkou?

A jaký názor máte vy? Co si myslíte, že se s kryptoměnami stane za deset let?
Podělte se prosím s námi v komentářích.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
8 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
bkf1

” „Bitcoin by měl být nativní měnou internetu,“ říká Dickerson. „Je tedy samozřejmé, že by měl ve hrách přirozeně existovat.” ”

Já pořád nechápu, proč to už několik let není vyřešeno a tuplem u populárních titulů, kde je nákup virtuálního “vybavení” naprostý základ.

bkf1

V legislativě nevidím problém (nákupy všeho možného za krypto fungují po celém světě), pokud se nebavíme o nějakých vyjímkách, ale ty stejně žádný velkolepý zisk nedělají. A co se týče dětí, tak ty také žádný velkolepý zisk netvoří – logicky jsou to naopak dospělí hráči, kteří na to mají peníze, jelikož mají příjem ze svého zaměstnání samozřejmě. A právě těch dospělých hráčů, kteří s kryptem umí fungovat je po světě neskutečné kvantum, tuplem teď, když je krypto tak populární.

bkf1

Pro průměrného hráče ano, ale těch, kteří by zaplatili kryptem, navíc i raději, než fiatem (ono to z principu k tomu utrácení i více vybízí) je po celém světě takové kvantum, že ty zisky z toho si málokdo umí jen představit. Jinak kdo se tak nějak pohybuje v herním světě a má povědomí o nějakých počátcích, především počátcích placeného herního obsahu, tak vidí naprosto jasnou paralelu právě s kryptem aneb “herní měny”, které samozřejmě vždy sloužily jen jako interní platidlo, ale už to bylo myšlenkově jen krůček k nějakým těm externím digitálním platidlům. O to více mě zaráží, že právě v tomto odvětví nefunguje třeba takové BTC vyloženě téměř od svého vzniku naopak tam pořád nefunguje vlastně vůbec.
PS: Co jsem se naposled díval, tak herní průmysl pořád vydělá víc, i než filmový.
PS2: Ohledně toho průměrného věku hráčů obecně stačí pro představu i tato statistika z US: https://www.statista.com/forecasts/1277856/video-game-users-age-market-usa

Poslední editace 27 dní před přes bkf1
Petr Kovář

Přiznejme si už konečně, že kvantové počítače jsou konečná pro bitcoin a nic s tim neudělaj žádní bitcoin maximalisti typu pomatence Steigerwalda. Bude rozumné z něj v určitém ne tak dalekém čase vystoupit a přelít aktiva do nějaké quantum resistant kryptoměny.

Bitcoinguru

Funkční kvantovy pocitac by spise znamenal konec vseho co zname okolo sebe. Banky a financni systém v prvé řadě, veškerá komunikace a přenos informací všeho druhu, sifrovani, zalohy, vse digitalni by bylo ohrožené, nebezpečné a tudíž bezcenné. Bitcoin by v tomto byl maličký problém, stejně jako je maličký nyní pro většinu světa.

Čumsem

V otázce vyřešení kvantové odolnosti jsem stejně jako v otázce vyřešení security budgetu stále věřící, Steigerwald neSteigerwald. Na druhou stranu je fakt, že se často mýlím, takže ty Bitcoiny radši všichni prodejte, dokud je čas. 😀

spot_img