Do daně by měl vstupovat vstup, výstup a nákup kryptem nad 200 Kč [Komentář]

5
(14)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

V poslední době se opět otevírá otázka regulací kryptoměn. Existuje jedna skupina regulací a zákonů, které kryptoměny skutečně vyžadují a které chybí – daně.

Daně z kryptoměn potřebují regulaci

Často se hovoří o tom, jak je kryptoměnový trh neregulovaný. Politici hledají způsob, jak toto nové odvětví regulovat a zkoumají, jakou právní úpravu kryptoměny potřebují. Když se podíváte, co říkají ekonomové se znalostí kryproměn, jako je Dominik Stroukal, zjistíte, že v České republice zákonodárci prozatím nechávají více méně kryptoměny být. Nezasahují, nepomáhají, ale také neškodí.

Bývalý americký bankovní regulátor Brian Brooks svého času prohlásil, že trh kryptoměn sám ukáže, jaké regulace vyžaduje a nakonec to nebude či nemá být vláda, ale trh a uživatelé, kdo by měl rozhodnout o tom, jaká budou pravidla a stanovy. Přesně v tomto duchu je můj komentář. Kryptotrh už ukazuje, co potřebujeme. A moudrý politik či regulátor by tyto signály měl využít a vyjít trhu naproti, což v konečném důsledku podpoří tolik omílanou ekonomiku, ale také inovace a podpoří výběr daní.

Specifika kryptotrhu a daně

Současná daňová legislativa je nastavena na svět před příchodem digitálních měn. Jenže kryptoměny tu jsou a zdá se, že zde již zůstanou. Investoři a uživatelé kryptoměn jsou v zásadě průkopníci, kteří riskují mnohé, ale z hlediska ochrany na ně regulátor zatím přiliš nepomyslel. Ruku na srdce, která vláda udělala pro hráče z řad retailu na tomto volatilním a rizikovém trhu víc, než že jim připomněla, že musí platit daně? Není již na čase to změnit?

Každý kryptoinvestor a uživatel digitálních měn a DeFi protokolů nese riziko, že příjde o celou svou investici. V kryptosvětě se pro to zavedla mantra, která zní „neinvestuj více, než jsi ochotný ztratit.” Známe ji všichni a někteří se podle toho řídí. Toto riziko je reálné a nedávný krach na trhu kryptoměn, kdy řada altcoinů ztratila až 50 % ceny během několika hodin, to jen potvrzuje.

Investoři musí mít volné ruce. Potřebují ujistit, že je nikdo nebude buzerovat, když budou pružně reagovat na trh a rebalancovat svá portfolia. Tato činnost nesmí být spojena s byrokracíí či dokonce s daní. Steně tak samotný průmysl potřebuje uživatele, kteří i za cenu rizika testují nové aspekty digitální ekonomiky a decentralizovaných financí (DeFi). I zde je na místě uvolnit uživatelům ruce a nehnat je do šedé zóny. Není možné ani únosné evidovat a danit každou směnu zvlášť, byrokraticky sledovat každý test nového protokolu, každé poskytnutí likvidity nebo jednoduše aktivitu na blockchainu.

Co se má danit? Odpověď znají uživatelé

Svět kryptoměn a celý blockchainový průmysl nesmí být vytlačován někam do šedé zóny. Lidé však nebudou každou směnu v decentralizovaném prostředí evidovat. To by možná bylo možné v rámci obchodní společnosti, která na to má tým účetních, ale drobné kryptoinvestory to nutí “podvádět.”

Nejde o samotnou daň, protože není až takový problém zaplatit 15 % z příjmů. Je ale problém, pokud to má znamenat nesmyslné množství času a práce s výpočtem a extrémně složitou evidenci, která mnohdy přesahuje možnosti samotného uživatele a ten je tak nucen jednat na základě regulace, která ještě nebyla přijata, resp. daň dokonce nezaplatí vůbec… Neudělá to schválně, ale je k tomu dohnán.

Pro jistotu připomínám, že to platí pro dlouhodobé investory, kteří zároveň aktivně využívají možnosti blockchainu a DeFi. Uvedené není relevantní pro tradery, kteří jen provádějí obchody na obchodních platformách a s reálnou kryptoměnou v podstatě ani nepříjdou do styku. Tam je situace jasná – stáhnou dokumentaci z burzy, kde jsou evidovány jednotlivé obchody, ale reálně daní zisk, který skutečně realizují (vyberou z burzy) a nemají s tím problém. Aby však totéž jednoznačně platilo pro dlouhodobé investory a uživatele kryptoměn, je pravděpodobně potřeba upravit zákon.

Danit se má výstup a nákup kryptem nad 200 Kč

V první řadě: digitální ekonomika je kompaktní ekosystém, daňový poplatník z něj nikam neuteče. Existují jen dva způsoby, jak se dá vystoupit z rizikového kryptotrhu a realizovat zisk. Jedná se o:

  • prodej, při kterém uživatel inkasuje fiat měnu za své kryptoměny, nebo
  • nákup zboží a služeb za krypto, typicky prostřednictvím kryptokaret nebo u obchodníků, kteří přijímají kryptoměnu.

To jsou body, kdy by měla nastoupit daňová povinnost. Nejde to udělat dřív. Nejde jen o nereálně složitou evidenci, která má tendenci vytvářet neřešitelné situace, krypto je extrémně volatilní a hodnota se mění ze dne na den. Dokud z trhu kryptoměn nevystoupíte, jakýkoli zisk či ztráta je pouze hypotetická.

Dokonce ani stablecoiny, tedy kryptoměny podložené fiat měnou, nejsou bez rizika, což potvrzuje nedávný případ, o kterém mluvil youtuber KryptoVláďa, kdy DeFi farmářům najednou spadl jeden z farmařených stablecoinů o 80 %. Nemluvě o volatilitě běžných kryptoměn, kdy nejsou žádnou výjimkou pohyby v řádu desítek procent denně.

Zároveň se domnívám, že bude lešpí podpořit ekonomiku a naše podniky drobnou úlevou, než se topit v tunách nesmyslné evidence. Nákup kávičky za BTC a podobné drobné transakce by si osvobození zasloužily a bylo by to velmi rozumné a praktické. Limit by mohl být například 200 Kč, případně 2000 Kč měsíčně. Takový nákup je přitom stále předmětem DPH a restaurace či kavárna také odvede daň z příjmů z prodaných nápojů a jiných drobných útrat. Navíc je to způsob, jak kryptoinvestory motivovat realizovat po troškách zisky z krypta u domácích obchodníků.

Výdaje

Daň se platí z rozdílu mezi příjmem a výdajem. Pokud jde o otázku uplatnění vstupní investice v daňových výdajích nepodnikatele, zákonodárci jistě najdou způsob, jak tuto část regulovat. Osobně se mi jako nejpraktičtější řešení jeví umožnit uživatelům kryptoměn nejprve uplatnit celou sumu výdajů (investovanou částku) v rámci prvních inkasovaných příjmů.

Jinými slovy by bylo z pohledu uživatele kryptoměn třeba dokázat, že daný výdaj sloužil skutečně k nákupu kryptoměn, ale nemusel by složitě přepočítávat v rámci přiznání daně, jaká část je zahrnuta ve které konkrétní kryptoměně, kterou prodal, prostě by výdaje uplatnil jako celek. Z pohledu státu by zaplatil plnou daň z příjmů ze zisku z kryptoměny každý, kdo na kryptoměnách vydělal nějaké peníze poté, co si z trhu vytáhl zpět svou vstupní investici. V jednoduchosti je krása.

Závěr

Trh a uživatelé kryptoměn mají odpověď na otázky regulátorů, co trh potřebuje a jak jej regulovat. Věřím, že se mi v tomto komentáři podařilo alespoň částečně a zjednodušeně tyto odpovědi zhmotnit do formy textu, který potřeby uživatelů a investorů na trhu kryptoměn odráží. Většina lidí skutečně nechce podvádět a pokud jim regulátoři vyjdou vstříc, možná budou sami překvapení, jak lidé bez problému, bez výhružek a sankcí, zaplatí daně.

 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 14

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
18 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Michal

A co danění u stakování (delegování) ? Ví někdo? Mám za to ,že tohle se danit nemusí, danit by se měl pouze zisk a to jen rozdíl mezi vloženou částkou a současnou tržní hodnotou.

Pavel

Placení daní drobného investora je ryzí socialismus – chceme po tobě 15% ze zisku ale ztráta je jen tvůj problém, jen blázen by takový systém nechtěl obechcat :-))

Michal
Hodnocení článku :
     

Absolutně souhlasím s tím, že takto by to mělo vypadat a doufám, že jednou bude. Popsaný navržený způsob by byl dle mého názoru absolutně ideální, logicky i ekonomicky odůvodnitelný. Musíme doufat.
Zároveň je třeba zdůraznit, a to v článku nezaznělo (spíše se to dá vyčíst mezi řádky), že formálně vzato to dnes takto není, aktuálně by se měl danit jakýkoliv zisk z prodeje (včetně směny krypto-krypto nebo krypto-stablecoin), který v určitém daňovém období uděláte, což je absurdní a povězme si na rovinu, mnoho lidí to nedělá a pokud daní, tak až při směně za fiat (jak dá rozum).
To neplatí pro tradery, ti mají, pokud se nemýlím, vlastní režim. Ale pro člověka, který převážně hodluje a přelévá v rámci portfolia, je to vražedný režim. Tři roky ve ztrátě (kterou nesu sám) a když konečně přijdou zisky (snad, ještě se neraduji předčasně :)), bych měl platit daň ze zisku, aniž bych šel do fiatu, což znamená, že těch 15, potažmo 23 procent musím sehnat buď z vlastních zdrojů anebo prodat část portfolia, abych mohl danit. A další rok může být z téhož portfolia ztráta, kterou opět nesu sám 🙄🙄 Jasně, řeknete si, tak nedaň, ale když vím, že MinFin na to má zřízenou speciální skupinu, která teď krypto monitoruje a na tu daň se zaměří, tak to není úplně snadné hodit za hlavu a být 3-4 (promlčení trestného činu, potažmo prekluze daňové povinnosti) úplně v klidu…. Ale zpět na začátek – ANO, ANO, víc takových článku, více tlaku (např. ze strany kryptomenove asociace) na zákonodárce a MinFin, aby se daňová povinnost v tomto směru regulovala tak, aby to dalo smysl. Howgh

Poslední editace 2 let před přes Michal
Matějovo

Podle mě by nákup věci, služby, atd. za krypto neměl být daněn, protože již platíte daň z té věci, služby, atd. takže byste platili daň v podstatě 2x!

Když si krypto vytěžíte a směníte na fiat, dle mě by i toto mělo být osvobozeno od daně.

Když nakoupíte krypto a proděláte, měla by být uplatněna ztráta! Aby to bylo spravedlivé, jinak je to fakt “vychcanost” a nedivím se, že spousta lidí na to kašle, aby něco danila.

Platit jen opravdu ze zisku až se krypto převede na fiat, jak je to nyní!

Takhle by to měli udělat, nebo úplně krypto osvobodit od DPHčka a byl by klid 😀

E15

Jaký je rozdíl mezi “převedením na fiat a koupením věci za fiat” a “koupením věci za krypto”? První případ by jsi danil a druhý ne? Reálně je to přitom totéž. Někdo v roce 2013 koupil 3 BTC za 500 USD a a dneska si za ně koupí “na Alze Teslu” :-))). Ať se ti to líbí nebo ne, tak jeho zisk je Tesla minus 500 USD. Jediný argument pro to, to nedanit, je časový test (který u krypta zatím nemáme).

ozzyx
Hodnocení článku :
     

Je naprostý nesmysl danit jakýkoliv zisk z krypto burzy dříve, než se mi ten zisk podaří stáhnout k sobě a budu nad ním mít plnou kontrolu, což na krypto burze nemám! Tzn. danit jen zrealizovaný zisk, ne fiktivní.

Ondrej
Hodnocení článku :
     

Tohle nebude k danění, ale k článku. Chtěl bych poděkovat autorovi za velmi dobre strukturovaný komentář, který má hlavu, patu i smysluplný závěr. Víc takových!

Indie

Vtipné je, že tak jak autor popisuje že by to mělo být, tak to ve skutečnosti i je. Daní se pouze směna krypto/fiat a rozdíl nákup/prodej, tedy zisk z kurzového rozdílu.
Z jakého stavu legislativy vlastně autor vychází?

Slovan

Přijímej krypto, nakupuj za krypto, používej anonymní krypto, nemichej Fiat a krypto a nemusíš se zabývat daněmi.

Slovan

Dokud toto lidé nepochopí, budeme se stále zmítat v nesmyslných pumpách a propadech a kdejaký nymand jako Musk si s krytem bude hrát jak se mu zlíbí.

Crypto

Říká vám něco účet v Monaku stačí i v Dubaji. Jen českej blbec bude danit kryptu ČR

Poslední editace 2 let před přes Crypto
Radomíra

potřebuji poradit, můžete mi napsat?

Adam

Nejlepší daň je ta, která není.

Sramfi

Já to vnímám takto-pokud v zásadě neokradu stat (tzv směna z burzy zpět na účet bez daně) zisk danit nemusím. Jak se říká (IN Dubio pro libertate) na co není zákon neporušuji. Sama paní Shileeova říkala “Kdo má 2 btc danit nemusí” 🙂

Polis

Jednou si za vaší investici koupíte zboží a to zdanite a peníze vámi vložené jsou už také zdaněné to se má danit 3krat

E15

Docela by mě zajímalo, jak by se berňák díval na názor No Keys, No Coins. Tedy OK poslal jsem peníze na burzu a tam se “něco děje”, ale žádné krypto jsem si z burzy nikam nepřevedl, žádné nedržím, když prodávám, tak zase jen na nějaké burze svítí nějaká čísílka na webu, žádné krypto nemám, žádný fiat nemám, v podstatě je to “počítačová hra” a výsledkem je jen pochybná pohledávka za pochybnou burzou (kdo ví jestli ta burza nějaké krypto vůbec má, nějaký vůbec fiat má a jestli ten můj prvotní fiat vklad třeba prostě jen neukradla a celou dobu mě nepodvádí). A pohledávky se dle §10 přece nedaní, protože my nevedeme účetnictví, nehrajeme na výnosy, hrajeme na příjmy a příjmy jsou až do okamžiku převodu z burzy na účet nula :-)))

kurosawa

když budu po dobu 5 let nakupovat každý měsíc třeba za 10 000,- a po pěti letech třeba 1 btc prodám, kde zjistím jestli je to ten co jsem kupoval na 4000$ nebo ten co byl na 65 000$? 😛

E15

To se nezjišťuje a není na to žádné závazné pravidlo (není to jako v účetnictví, kde je třeba metoda LIFO zakázaná), takže si člověk může vybrat – FIFO, LIFO, průměrování a nebo klidně i ten nejdražší). Jinak mrkni na kicomovo tuším předposlední stream, je tam rozhovor s daňařem specializujícím se na krypto a docela dost užitečných informací. Byť na ty z mého pohledu zásadní (které jsem stručně nastínil výše), tam teda neodpovídají (oni se zřejmě drží zásady, že mít něco na burze je špatně a člověk má mít své privátní klíče hezky pěkně u sebe, protože jinak není hodler, ale hazardér (mají pravdu) :-))).

spot_img