Co ovlivňuje cenu zlata?

4.8
(4)
Redakce Kryptomagazin
Redakce Kryptomagazinhttps://kryptomagazin.cz/
Redakce kryptomagazín je tým autorů z našeho portálu kryptomagazin.cz Tento tým publikuje především návody a vzdělávací články.

Energetická krize a politika kvantitativního uvolňování v USA vedly k růstu inflace na současnou úroveň 7,7 %. Aby ji Fed srazil na 2 %, od začátku roku 2022 zpřísňuje monetární politiku. Tato opatření již mohla mít určitý účinek, protože od srpna inflace v zemi klesla z 9,1 %. To je však stále daleko od cílové úrovně.

Inflace znehodnocuje peníze. Proto lidé hledají ochranu před inflací prostřednictvím investic do jiných finančních nástrojů, jako je například zlato. Od března do prosince 2022 však cena zlata klesla o 22 % a obchoduje se 14 % pod historickým maximem.

V tomto článku budeme analyzovat nabídku a poptávku po zlatě, podíváme se na jeho dynamiku za posledních dvanáct let a zjistíme, zda jsou investice do tohoto kovu před inflací.

Jaké jsou zdroje poptávky po zlatě

Podle níže uvedeného grafu, který je založen na údajích poskytnutých ICE Benchmark Administration, Metals Focus, Refinitiv GFMS a World Gold Council. Poptávku po zlatě v roce 2022 generovali především výrobci šperků. Na druhém místě byli soukromí a institucionální investoři, na třetím centrální banky a na čtvrtém místě technologická výroba. Pojďme analyzovat hlavní zdroje poptávky po zlatě.

Výrobci šperků

Poptávka ze sektoru klenotnictví je dlouhodobě víceméně stabilní, cca 2000-2500 tun ročně. Poptávka po drahém kovu se zvyšuje, když jeho cena klesá, ale poté se vrací na průměrné hodnoty.

Jinými slovy, když cena zlata klesne, ten, kdo jeho nákup odkládal, se nyní rozhodne přivést své potřeby k životu, dokud se cena nevrátí výše. Poptávka po zlatě prudce stoupá, aby se krátce poté vyrovnala.

Centrální banky (CB)

Do roku 2016 ceny zlata klesly z 1 700 na 1 250 USD za trojskou unci. Spolu s cenou klesla i poptávka generovaná centrálními bankami na 85 tun za čtvrtletí.

Situace se však změnila v roce 2018, kdy CB začaly aktivně nakupovat zlato a vytlačily cenu až k 2 000 USD. CB pokračovaly v postupném prodeji drahého kovu, zatímco cena rostla. V roce 2020, kdy cena dosáhla svého vrcholu, nabídka na trhu převyšovala poptávku.

Důvodem takového jednání CB nebyly spekulace, ale světová krize a panika na trhu, která byla způsobena pandemií COVID-19 a která přiměla země prodávat zlato na podporu svých ekonomik.

Na začátku roku 2021 poptávka po zlatě rostla, ale později opět klesla. Poptávka ze strany centrálních bank začala znovu růst v roce 2022, ale cena drahého kovu bez ohledu na to klesla z 2 000 na 1 600 USD.

Výsledky za 3. čtvrtletí 2022 ukazují, že CB nakoupily rekordní množství zlata – 400 tun. To je dvakrát více, než je průměr, ale ani tak velký objem obchodů nevedl k nárůstu ceny zlata: od 1. července do 1. října klesla cena o 8 %.

Jedním z hlavních důvodů takového rekordu jsou sankce proti Rusku, jehož zlaté rezervy byly zmrazeny. V důsledku toho se některé země rozhodly pro diverzifikaci rizik pro investování do zlata namísto amerických státních dluhopisů.

Investoři

V 1. čtvrtletí 2022 byla poptávka po zlatě generovaná investory vysoká, což vytlačilo cenu zlata na historická maxima. Ve 2. čtvrtletí se však investice snížily téměř třikrát a cena se propadla.

Poptávka generovaná CB dosáhla ve 3. čtvrtletí rekordní výše, zároveň však objem investic do zlata klesl o 71,6 % oproti statistikám předchozího čtvrtletí. To vedlo v konečném důsledku k dalšímu poklesu ceny tohoto finančního nástroje.

Investiční sektor zahrnuje individuální investory, kteří nakupují zlaté mince a slitky, a institucionální investory – ETF. Příliv kapitálu do fondů vede ke zvýšení objemu investic.

Podle níže uvedeného grafu (který je založen na informacích od Bloomberg, Company Filings, ICE Benchmark Administration a World Gold Council) drželi 31. října 2022 investoři z Asie téměř 120 tun zlata, Evropané 1 500 tun a američtí investoři 1 700 tun.

Americké ETF jsou největšími investory do zlata a běžně nakupují o 200 tun více než evropské. Graf ukazuje, že odliv peněz z evropských ETF se v říjnu zastavil, ale cena zlata stále klesala. V listopadu se odliv peněz z amerických ETF zastavil a cena zlata začala postupně růst.

Jak investovat do zlata

Existuje několik způsobů, jak investovat na burze do zlata

⦁ Prostřednictvím futures
akcií společností těžících zlato
⦁ ETF

Pokud vyčleníme lídry v oboru z hlediska tržní kapitalizace, tak mezi společnosti těžící zlato, jsou to Newmont Corporation (NYSE: NEM), Barrick Gold Corporation (NYSE: GOLD) a Agnico Eagle Mines Limited (NYSE: AEM). Jejich tržní kapitalizace je 38,5 miliard USD, 30 miliard USD a 23,7 miliard USD.

Všechny tři výše uvedené instrumenty lze u RoboMarkets obchodovat. Investor si například může v mobilní aplikaci R StocksTrader vytvořit vlastní Watchlist, ve kterém bude sledovat jejich cenový vývoj a pochopí společné jmenovatele ale i rozdíly mezi těmito akciemi.

Mezi ETF v tomto sektoru jsou tři lídři z hlediska spravovaných aktiv:
⦁ SPDR Gold Shares (NYSE: GLD) – 51 miliard USD
⦁ iShares Gold Trust (NYSE: IAU) – 25,3 miliardy USD
⦁ SPDR Gold MiniShares Trust (NYSE: GLDM) – 4,9 miliardy USD

Porovnání návratnosti investic do zlata s inflací

Zde vše závisí na době investice do drahého kovu. Pokud by byla investice provedena v srpnu 2011, návratnost za posledních 11 let by byla téměř nulová. Pokud by byla učiněna na začátku roku 2010, pak by to bylo téměř 64 %.

Nyní srovnejme tento výsledek s inflací v USA. Od roku 2010 do prosince 2022 byla průměrná míra inflace USD 2,64 % ročně, nebo 34,3 % za dvanáct let a jedenáct měsíců.

Závěr

Hlavními zdroji poptávky po zlatě jsou výrobci šperků, individuální a institucionální investoři a centrální banky. Analyzovali jsme hlavní změny v zájmu o tento finanční nástroj za posledních několik let. Mluvili jsme o způsobech investování do zlata a uvedli jsme lídry v sektoru těžby zlata vedle velkých ETF, které se specializují na zlato.

Tým RoboMarkets
[email protected]
+420 800 088 482
https://www.robomarkets.cz/

Upozornění na rizika:
Tento materiál a informace v něm obsažené slouží pouze pro informační účely a v žádném případě by neměly být považovány za poskytování investičního poradenství pro účely zákona o investičních společnostech 87 (I) 2017 Kyperské republiky, nebo jakoukoli jinou formu osobního poradenství nebo doporučení, která se týká určitých typů transakcí s určitými druhy finančních nástrojů.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Luděk
Hodnocení článku :
     

Skvělý článek, děkuji. Zajímaly by mě stejné informace a porovnání u stříbra, ale také u Bitcoinu a Etherea. Kolik jednotek drží retail, kolik státy (např. zabavené BTC), kolik instituce, kolik banky a případně další subjekty a také regionální rozložení a porovnání v čase. Děkuji za vaši tvorbu.

spot_img