Čína opatrně mění svůj postoj ke kryptoměnám a chystá pro ně nová pravidla

4.6
(8)

Čína opatrně mění svůj přístup ke kryptoměnám a do roku 2025 plánuje významnou aktualizaci pravidel proti praní špinavých peněz (AML). Jedná se o posun od úplného zákazu kryptoměn v roce 2021. To dokazuje, že čínská vláda nyní uznává měnící se svět digitálních aktiv a důležitost předpisů.

Nedávný krok Číny naznačuje uznání měnícího se prostředí digitálních aktiv. Ukazuje, že Čína je odhodlána aktualizovat svá pravidla, aby mohla lépe dohlížet na aktivity v oblasti digitálních měn. Očekávané změny značí vyváženější přístup, jehož cílem je řídit rizika a zároveň podporovat inovace v kryptoměnovém odvětví.

Ohlédnutí do minulosti

V roce 2021 byl v zemi zaveden úplný zákaz kryptoměn. Důvodem byly rostoucí obavy související s praním špinavých peněz a decentralizovanou povahou kryptoměnových transakcí. Navzdory zákazu však uživatelé v pevninských oblastech objevili způsoby, jak i nadále mít přístup na trh s kryptoměnami. To vyvolalo obavy z možného praní špinavých peněz.

Navrhované změny předpisů proti praní špinavých peněz (AML) přicházejí po zasedání Státní rady. Původní návrh předpisů proti praní špinavých peněz byl představen v roce 2021 a nyní je součástí legislativního plánu. Cílem je, aby byl oficiálně schválen jako zákon do roku 2025. Jedná se o první významnou aktualizaci čínských předpisů AML od roku 2007.

Výzvy a diskuse

Během diskusí o aktualizovaném návrhu zákona o boji proti praní špinavých peněz (AML) poukázali finanční odborníci na to, že zákon o boji proti praní špinavých peněz pokrývá širokou škálu oblastí. Zdůraznili naléhavou potřebu řešit právní otázky týkající se praní špinavých peněz v kryptoměnovém průmyslu. To je zásadní, protože používání kryptoměn a digitálních aktiv k praní špinavých peněz se v Číně stalo běžnou praxí.

Profesor Wang Xin z právnické fakulty Pekingské univerzity upozornil na problém v současných čínských zákonech – absenci jasné definice digitálních aktiv.

Aktualizovaný návrh se sice zabývá prevencí praní špinavých peněz z digitálních aktiv, ale chybí v něm praktické pokyny, co dělat dál v případě, pokud k trestnému činu praní špinavých peněz skutečně dojde. Nabízí se například zabavení majetku nebo jeho zmrazení. Tato mezera vytváří “nesoulad”. Ten je třeba napravit, aby se zvýšila účinnost boje proti praní peněz v souvislosti s digitálními aktivy.

Rovnováha mezi inovacemi a regulacemi

Čína aktualizuje svá pravidla pro předcházení praní špinavých peněz (AML) tak, aby zahrnovala i transakce s kryptoměnami. To přináší klíčovou výzvu – najít správnou rovnováhu mezi podporou inovací a regulací. Přestože v roce 2021 došlo k zákazu kryptoměn, decentralizovaná povaha těchto digitálních aktiv je i nadále činí dostupnými. Cílem nové regulace je najít střední cestu tím, že bude podporovat technologický pokrok a zároveň řešit rizika praní špinavých peněz.

Pro řešení problémů spojených s praním špinavých peněz v kryptosvětě je zásadní, aby vláda, akademická obec, odborníci z průmyslu a kryptokomunita spojili své síly. Společně by měli vytvořit jasná a účinná pravidla pro regulaci těchto aktivit.

Hlavním cílem aktualizovaných předpisů proti praní špinavých peněz (AML) je vybudovat důvěru v kryptoměnový ekosystém. Důraz je kladen na vytvoření regulačního prostředí, které podporuje inovace a zároveň zachovává ostražitost vůči nezákonným činnostem. V plánu je jasně definovat digitální aktiva v právním rámci a vytvořit tak základ pro efektivní implementaci a regulaci.

Závěr

Čína se připravuje na zavedení revidovaných předpisů proti praní špinavých peněz pro kryptoměny do roku 2025. Dá se to chápat i jako krok směrem k přijetí příležitostí, které digitální aktiva představují. Zásadní roli při utváření regulačního prostředí bude hrát společné úsilí vlády, akademické obce a dalších odborníků.

Dosažení křehké rovnováhy mezi inovacemi a regulací má zásadní význam pro budování důvěry v kryptoměnový ekosystém. To v konečném důsledku připraví půdu pro bezpečnější a transparentnější budoucnost ve světě digitálních financí.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img