Čína zvažuje opatření na podporu svých akciových trhů, mohla by údajně zmobilizovat 278 miliard dolarů

4.8
(4)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Čína zvažuje záchranný balíček podpořený zahraničními penězi, aby zabránila poklesu na svých trpících akciových trzích.

Zpráva, citující osoby obeznámené s touto záležitostí, uvádí, že čínské úřady chtějí získat asi 2 biliony jüanů (278 miliard dolarů), převážně prostřednictvím zahraničních účtů čínských státních společností, aby pomohly stabilizovat trh nákupem akcií v zemi prostřednictvím hongkongských trhů.

Čínští tvůrci politiky také vyčlenili 300 miliard jüanů z místních fondů, které by byly použity na investice do akcií v zemi prostřednictvím státních finančních společností China Securities Finance Corp. nebo Central Huijin Investment Ltd.

Index CSI 300 pevninské Číny klesl loni o 11,4 %, což byl třetí rok poklesu za sebou. Hongkongský index Hang Seng klesl téměř o 14 % v roce 2023, čímž se stal nejhorším hlavním asijským akciovým trhem.

Plány na Stabilizaci a Vývoj

Zpráva přichází den poté, co čínský premiér Li Čchiang během zasedání státní rady uvedl, že země zavede opatření k stabilizaci svých akciových trhů.

Musíme přijmout silnější a účinnější opatření k stabilizaci trhu a důvěry. Je nutné zvýšit konzistenci orientací makro politik, posílit inovaci a koordinaci politických nástrojů, upevnit a zlepšit pozitivní ekonomické oživení a podporovat stabilní a zdravý rozvoj kapitálového trhu,

řekl Li podle státních médií.

Na pondělním zasedání nebyly zveřejněny žádné další podrobnosti a nebylo naznačeno, kolik peněz bude mobilizováno nebo kdy opatření začnou platit.

Pohled na Ekonomický Růst

Čína dříve uvedla, že se doposud nespoléhala na stimulační opatření.

Při podpoře ekonomického rozvoje jsme nesáhli po masivním stimulu. Neusilovali jsme o krátkodobý růst za cenu akumulace dlouhodobých rizik. Místo toho jsme se zaměřili na posílení vnitřních hnacích sil,” řekl Li v projevu minulý týden na Světovém ekonomickém fóru v Davosu ve Švýcarsku.

Li to zmínil při konstatování, že čínská ekonomika vzrostla v roce 2023 o zhruba 5,2 %. Oficiální čísla také ukazují 5,2% růst HDP v Číně v loňském roce.

Závěr

V reakci na ekonomické výzvy a nestabilitu na akciových trzích, Čína přijímá strategické kroky k posílení tržní důvěry a stabilizaci své ekonomiky. Plány Číny zahrnují využití jak domácích, tak zahraničních zdrojů, což ukazuje na její pevné odhodlání.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img