Případ Bitgrail – Soud vynesl verdikt, který pomůže všem kryptoměnám

0
(0)

Příběh jedné z největších kryptoměnových krádeží v historii má překvapivé rozuzlení. Na začátku roku 2018 burza Bitgrail oznámila , že přišla o 17 milionů mincí NANO, které v té době měly hodnotu okolo 200 milionů dolarů. Italský soud po roce vyřkl verdikt a ukázal na viníka.

Co se tenkrát stalo?

Na konci roku 2017 a začátku roku 2018 si krypto komunita všimla jednoho velmi nadějného projektu. Tehdy ještě figuroval pod jménem Raiblocks a později se přejmenovala tato kryptoměna na NANO. NANO má totiž unikátní vlastnosti. Není to klasický blockchain, jak jej známe např. u Bitcoinu. NANO je tzv. block-lattice, což je forma DAG (Directed Acyclic Graph), který je alternativou k blockchainu.

Díky své architektuře má NANO dvě velmi silné, konkurenční výhody. První z nich je rychlost samotného protokolu. V rámci komunitních, zátěžových testů se mainnet dostal až na 750 transakcí za vteřinu. BTC či ETH výrazně pokulhávají se svou rychlostí, která dosahuje maximálně desítek transakcí za vteřinu. Druhou významnou výhodou je pak absence poplatků v síti. Za transakce se tedy nic neplatí. Pošlete 10 NANO a 10 NANO také dojde druhé straně.

Chcete vědět více o technologii kryptoměn?  Jaký je rozdíl mezi pojmy blockchain a DLT?

Na přelomu roku 2017 a 2018 se jméno této měny dostalo do povědomí, ale v této době se NANO obchodovalo víceméně pouze na burze Bitgrail, která si na tom udělala své jméno. Každý, kdo chtěl kus této technologie, tak bohužel musel přes Bitgrail. Na konci ledna pak burza, prostřednictvím svého tvůrce a majitele Francesca Firana, oznámila, že bylo ukradeno 17 milionů NANO.

Krádež, nebo neschopnost?

Majitel burzy tehdy oznámil, že došlo k hacku a velká část financí zmizela. Komunita okolo měny NANO byla skeptická, protože se v jejím rámci dlouho spekulovalo o tom, že Firano zvaný Bomber nevytvořil bezpečnou burzu. Některým členům komunity, kteří si vybrali NANO z burzy včas, totiž přišlo do jejich peněženky dvojnásobné množství žádané částky. Pokud tedy někdo vybral 1000 NANO, tak dostal 2000 NANO.

Bomber tehdy nakonec řekl, že chyba byla na straně Nadace NANO, která ovšem vinu rozhodně odmítala. Nadace dokonce chtěla poslat své pracovníky na pomoc Bomberovi, ale ten je odmítl s tím, že musí být po jeho. Bomberův plán spočíval v tom, že lidem, které postihla tato ztráta, rozdělí zbývající finance (přibližně 20 % původního objemu zůstalo nedotčeno), ale pouze v případě, že podepíší, že se vzdávají nároku jej žalovat.

Více informací o hacknutých burzách: Velký přehled všech hacků zaměřených na kryptoměny

Mezitím se ovšem vzedmula vlna solidarity a komunita kolem měny NANO vybrala 1 milion dolarů na zaplacení právních služeb, které budou reprezentovat investory postižené touto ztrátou. Případu se ujal Espen Erger, který začal spolupracovat s italskou právnickou společností Bonelli Erede. Těm se podařilo získat předběžný zákaz, který zastavil provoz burzy Bitgrail, a donutil Bombera vzdát se snah o obnovení chodu Bitgrailu. Po roce dospěl soud ke svému konci.

Verdikt jako dobrá zpráva pro všechny kryptoměny

Prvním z fascinujících zjištění soudu byl fakt, že 2,5 milionu NANO zmizelo z Bitgrailu již v červenci roku 2017 a Francesco „Bomber“ Firano tento fakt zatajil. Další ztráty pak následovaly v říjnu, kdy se z burzy ztratilo 7,5 milionů NANO. Bomber opět zatajil všechny informace a dál předstíral, že se nic neděje. Částka postupně ztracených mincí se nakonec vyšplhala až na 17 milionů NANO.

Soud také zjistil, že si Bomber vybral 230 BTC z Bitgrailu a ty schoval na jiné burze. Postupně tak chtěl vybírat tyto peníze, ale naštěstí se mu to nepodařilo. Soud nakonec také prokázal, že vina byla opravdu na straně Firana, který nebyl schopen dostatečně zajistit bezpečnost burzy. Následně zatajil majitelům mincí, že je burza v obrovských problémech, čímž poškodil své zákazníky.

Italský soud rozhodl, že Bitgrail musí vyhlásit bankrot. Jenže soud nezůstal jen u tohoto rozhodnutí, ale zároveň rozhodl, že i samotný Bomber musí vyhlásit osobní bankrot, aby pokryl co největší část škod, které způsobil. Zatím není jasné, kolik procent původní částky bude možné vrátit obětem Bomberovi neschopnosti a jeho lží. Nicméně je jasné, že všichni postižení, kteří se přidali k hromadné žalobě, získají zpět alespoň něco.

Hacky burz za rok 2018: Počet kryptoměnových krádeží roste – v roce 2018 byla zpronevěřena až 1 miliarda dolarů

Pro svět kryptoměn to je velmi dobrá zpráva. Italský soud udal nový precedens, podle kterého se budou moci řídit i další soudy. Případ byl vyřešen nejen rychle, ale soud také jasně řekl, že pokud někdo spravuje cizí kryptoměny, tak je trestně právně odpovědný za jejich ztrátu. To by mělo být důležité do budoucnosti, protože kryptoměnové burzy si pro příště lépe rozmyslí, jestli budou věnovat dostatek času na zabezpečení.

Nejrychlejší transakce na Binance zvládnete s NANO – má rychlost vliv i na cenu kryptoměn?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img