Bitcoinová bublina praskla – Jsou kryptoměny na konci své cesty?

0
(0)

Trh kryptoměn se momentálně nachází v období praskající bubliny. Ta možná stále ještě praská. Je ovšem možné, že už také praskla, a my jsme našli nové dno kryptotrhu. Nyní se nabízí klíčová otázka. Je dobře, že kryptoměnová bublina praskla, nebo je to znamení nadcházející, temné budoucnosti? 

Bublina praskla

Přibližně před rokem jsme viděli nové ATH (All Time High). Celková kapitalizace trhu se nacházela na 800 miliardách dolarů. Vše bylo růžové a mnozí se radovali z nově získaných financí. Jenže se ukázalo, že tato bublina musí také prasknout. Samotný Bitcoin odepsal ze své ceny přes 80 % a stále nevíme, jestli je to konečná hodnota.

Nejnovější analýza vývoje ceny BTC – Technická analýza BTC/USD – Času dost, však si počkáme

Situace ovšem není ani zdaleka tak jednoduchá. Ačkoliv prasknutí bubliny je pro mnohé velmi nepříjemnou zkušeností, tak existuje i druhá perspektiva. Pokud se podíváme na cenu BTC z ledna roku 2016, tak zjistíme, že za pouhé tři roky BTC znásobil svou cenu 8× (cena BTC v době psaní článku je 4000 dolarů). Tento fakt jasně ilustruje, že situace opravdu není jednostranná.

ICOs jako katalyzátor

Prasknutí bubliny bude mít vliv hlavně na nově vznikající projekty. ICO je obchodní model začínajících kryptoměn. Za vybrané peníze budou tyto kryptoměny poskytnuty novým majitelům. Ti tak vsází na to, že jejich cena poroste. V době, kdy vládli býci, to byla velmi výdělečná strategie, protože opravdu velké množství lidí investovalo do těchto start-upů.

Problémem ovšem byl hype, který celé prostředí ICO obklopoval. Lidé investovali v podstatě do všeho, co se nabídlo. Pro tvůrce projektů to byl opravdu jednoduchý způsob, jak získat peníze téměř bez rizika. Naprostá většina projektů selhala v prvních měsících své existence a nikdy se ani nedostaly na burzy, aby se mohly volně obchodovat.

Více informací o stavu ICO – Jsou ICO mrtvá? Opak bude pravdou

Několik málo úspěšných projektů ovšem vzniklo. Ty teď čekají opravdu těžké měsíce a roky, protože s klesajícími cenami kryptoměn mohou být velmi brzo bez financí na další rozvoj. Negativní efekt ICO byl, že z trhu odepsaly opravdu hodně peněz, které se přesunuly od běžných investorů do rukou scamerů, podvodníků a nesmyslných projektů.

Proč je bublina dobrá?

Rozumný předpoklad je, že 99 % kryptoměn zanikne. Přežijí jen ty nejsilnější. A je to právě prasknutí bubliny, které pomůže očistit prostor od nesmyslných projektů. Dá se tak rozumně očekávat, že velké množství altcoinů zemře v následujícím roce.

Krach projektů, které nejsou dostatečně dobré, je pro celý prostor kryptoměn jasnou výhrou. Na jedné straně se kryptoměny „očistí“ od těch nejhorších kryptoměnových nesmyslů a zároveň se otevře více prostoru pro nové a nadějné projekty. Trh kryptoměn si momentálně zažívá opravdu krušné období a nedá se očekávat, že brzy skončí. Jedná se ovšem hlavně o ceny kryptoměn.

Technologický růst totiž pokračuje vpřed mílovými kroky. U BTC se jedná primárně o rostoucí síť lighting network, která neuvěřitelně rychle zvyšuje své kapacity. Ethereum má před sebou blížící se hard fork, který by měl výrazně zlepšit fungování smart kontraktů. Dobré projekty tak zůstanou a budou pokračovat a ty špatné zaniknou. Dá se očekávat, že při další růstové vlně se bude opakovat podobný scénář. Rozhodně nejsme na konci cesty kryptoměn. Na vlak kryptoměn totiž právě teď nastupují instituce.

Co se stane s Bitcoinem po implementaci Lightning Networku a NFC – část první

 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Rob

Prasknutí bubliny má za další pozitivní následek to, že se kryptoměnový kapitál dále rozprostře prostřednictvím burz od panikářů, kterým o žádné technologie a budoucnost financí vůbec nešlo, mezi možná ještě více lidí, kteří však uvažují poněkud odlišně. Jsou to tak trochu jiní investoři (v dnešní době je to správné označení). Z principu lepší a uvědomělejší. Očekávám od nich lepší podporu na svých nákupních a vyšších cenových hladinách. Je, myslím, velmi dobře, že se to děje. Existuje někdo, kdo je ještě horší než chamtivý blbec. Je to bohatý chamtivý blbec. Trh kryptoměn se těmto lidem naštěstí brání velmi účinně. 🙂

Zidran

Nedavej do těch vět , tolik čárek , když nemáš ani ponětí ,kam jaká čárka patří. Troubo.

Anonimand

Ak su pravidla ceskeho a slovenskeho jazyku spravne, ma Rob ciarky spravne. Tak neviem, kde vidite problem, pan Zidran.

Pik

Já bych na tu uvědomělost investorů nesázel. Investorům jde z princiu o prachy, nikoliv o rozvoj čehokoliv. A na to, že se “kapitál” rozprostře mezi více lidí jste přišel jak? Pokud spekulanti skončí z obchodovám, znamená to méně spekulantů, nikoliv více lidí, kteří měnu používají.

Gudro

Peníze jsou peníze! Čeho se najíte až všude vypnou elektriku? Jak může mít nějakou cenu něco co vlastně vůbec neexistuje? Má to jen cenu, kterou tomu dají magoři co na to věří! Takže do toho nakupujte kraviny a věřte tomu……..

Jarek

Bublina praskne, až to bude mít svou reálnou hodnotu. V případě Bitcoinu je reálná hodnota 0,000000000000000000000000

spot_img