Bitcoin se opět obchoduje nad 50 tisíc dolarů, tentokrát je ale situace úplně jiná

5
(15)

Naposledy se bitcoin (BTC) obchodoval nad 50 000 USD v prosinci 2021, tedy před více než dvěma lety. Tentokrát ale kryptoměnový trh vypadá úplně jinak.

Růst bitcoinu na 50 000 dolarů, kterého jsme byli včera svědky, přichází v době souběžné institucionální poptávky, možného obratu v úrokových sazbách a potencionálního nedostatku v důsledku očekávaného halvingu. Jaký to výrazný rozdíl oproti situaci, kterou jsme tu měli před pouhými dvěma lety!

V době psaní článku se cena BTC pohybuje okolo 50 127 USD dle KMC.

Bitcoin opět nad 50 000 USD

Údaje ukazují, že naposledy Bitcoin dosáhl hranice 50 000 dolarů v prosinci 2021. Tedy v době, kdy se (aniž by to tenkrát většina investorů věděla) primární kryptoměna právě chystala propadnout do trvalého medvědího trhu. Ten byl poznamenán jedenácti po sobě jdoucími zvýšeními úrokových sazeb ve Spojených státech, kolapsem několika velkých kryptoměnových institucí a odlivem drobných investorů. V důsledku těchto vlivů se Bitcoin propadl až na 15 800 dolarů.

Josh Gilbert, analytik společnosti eToro, říká, že tentokrát jsou makro podmínky pro riziková aktiva, jako je Bitcoin, mnohem příznivější.

V roce 2024 jsou před námi čtyři nebo pět snížení od Federálního rezervního systému, čtvrté půlení bitcoinu, které jen zvýrazní nedostatek tohoto aktiva a další přílivy kapitálu do bitcoinových ETF. Mohli jsme vidět, že během pouhých týdnů od jejich spuštění do nich natekly miliardy dolarů.

Býčí katalyzátory růstu ceny BTC

Prvním velkým katalyzátorem růstu, na který se mnoho investorů těší, je nadcházející halving. Ten je naplánován zhruba na polovinu dubna a sníží odměny těžařům bitcoinů na polovinu. Je všeobecně považován za býčí katalyzátor pro cenu BTC v dlouhodobém horizontu.

Gilbert uvedl, že se také objevuje velmi pozitivní sentiment ohledně výkonnosti Bitcoin ETF. To poskytuje trhu dodatečnou jistotu, že instituce nakupují Bitcoin rostoucím tempem. Zpráva společnosti CoinShares z 12. února odhalila, že spotové Bitcoin ETF přilákaly v uplynulém týdnu nový kapitál v celkové hodnotě 1,1 miliardy dolarů. Jde o nejvyšší sedmidenní příliv od 11. ledna, kdy byly ETF poprvé uvedeny do provozu.

K tomu třeba dodat, že zájem retailových investorů zatím zůstává poměrně nízký. Podle uznávaného analytika Willa Clementeho nám tato situace naznačuje udržitelnější základ pro růst širšího trhu.

V prosinci 2021 dosáhl zájem o vyhledávaný výrazu “Bitcoin” na skóre 39 bodů (podle údajů Google Trends). V době psaní článku se zájem o největší kryptoměnu světa nachází na hodnotě pouhých 19. To nám naznačuje relativně nízkou úroveň maloobchodního zájmu o toto aktivum.

Závěr

Na závěr přidám ještě jednu optimistickou předpověď. Ki Young Ju, generální ředitel analytické platformy CryptoQuant, před pár dny předpověděl, že Bitcoin by mohl v roce 2024 dosáhnout hodnoty 112 000 USD za minci. Tento růst bude dle jeho slov podpořen zejména výkonností spotových Bitcoin ETF. Máme se tedy snad na co těšit.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 15

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
33 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
stifler47

Fear&greed index v extremni chamtivosti. Bude zajimave sledovat, jak relevantni je tento ukazatel vzhledem k onomu prilivu kapitáu behem poslednich par dni.

Fantom

Dobrý postřeh. Já očekávám propad. FG index je docela spolehlivý.

Čumsem

Problém je, že propad očekává (resp. se na něj těší) nějak moc lidí a většina se jak známo mýlí 🙂 .

Fantom

Tak já si zase myslím že naopak většina teď očekává růst. 😀

Čumsem

Tak veteráni už několika čtyřletých cyklů mají v hlavách zakódováno, že teď je na “to the Moon” ještě nějak moc brzy, mělo by to být až za půldruhýho roku, přece… 😀 Ale pak tu máme nováčky, ETF, hypercyklus atd… takže co my víme, tentokrát to třeba opravdu (konečně?) Bude Jiné 😀

Fantom

Stačí se podívat tady na články na Kryptomagazínu. Skoro každý predikuje růst, o poklesu jsem článek četl snad jeden a ten byl v souvislosti s Grayscale a to přece už odeznívá, že. Pietro tady tvrdí že 30k snad už leda ve snu nebo na chviličku jen pro pár rychlých 🙂
Experti se předhánějí kdo předpoví víc. 200k ještě letos nebo nejpozději příští rok, atd.
Média se snaží nastartovat FOMO a BR tomu určitě chce jít naproti. Tedy většina by měla být “naštelována na růst”. Stejně jako v roce 2021 – a víme jak to dopadlo. 🙂

Čumsem

JJ. Redakce by zase mohla udělat nějakou tu anketu, jak vypadá většinový názor v místní bublině.

pietro

Aktuální cena BTC dle CMC: $51.500.
Hmm, Fantome… Zdá se, že se trh rozhodl. Tak teď už 30k opravdu tak “leda ve snu”. Ledaže při nějaké hluboké korekci až poté co dosáhneme 60k. Ale to by k tomu musel zřejmě přijít nějaký pořádný black swan, aby byl důvod…

pietro

Jinak v roce 2021 to myslím dopadlo docela dobře – nové ATH na téměř 3,5 násobku předešlého 4 roky zpět. Podle mne docela dobrý výkon.. 🙂

Fantom

Když se na to podíváme takhle, tak ano. Ale já jsem měl na mysli tu spoustu Moonboys s laser eyes a oněch 100k za dveřmi, tedy v ještě v roce 2021 nejpozději 2022. Potom si zase laser eyes nenápadně sundávali. 🙂
A s tím jak trh rozhodl bych ještě počkal na nějaké 2-3 měsíce po halvingu.Jestli se cena stabilizuje nebo dojde k pádu. Pořád tu ještě je možnost FOMO právě díky blížícímu se halvingu.
Osobně si myslím že 30k ještě bude, jestli letos, příští rok nebo později
nevím. Přeci jen, je to cca dvojnásobek posledního minima.
A Black swan? Akciové trhy jsou v největší bublině historie, která nemá obdoby od Velké hospodářské krize. Ale zase je pravda, že se asi může klidně dál nafukovat i několik dalších let a kdy ta praskne se dá těžko určit.
Bitcoin má ale dlouhodobý problém ve vlastní udržitelnosti (“Fantom problém” 🙂 – security budget/ztráta incentivy těžařů) a nyní i angažmá BR – ohrožení decentralizace.
Jako dlouhodobá investice je problematický.

pietro

FOMO kvůli halvingu? Tak kdyz se trochu koukneme na historiské grafy, pravé FOMO přichází až dleší dobu po halvingu … a hlavně na jiných cenách. Současnou situaci bych za FOMO zatím nepovažoval.
“Security budget problem” je možná opravdu reálná potíž, ale určitě to není problém současnosti, ale spíš dosti vzdálené budoucnosti. Pokud se tedy toto ukáže opravdu jako problém – je zde mraky času, aby se problém řešil a vyřešil.

Fantom

“Mraky času” – přitom je to zásadní věca vlastně nikdo ani neví jak by se to mělo řešit. Vždyť je to základní stavební kámen návrhu bitcoinu v jeho whitepaperu. Tvůrce vymyslel halving jako způsob přechodu v odměnách těžařů od získávání nových bloků k poplatkům za transakce. Tyto poplatky měly být malé aby bylo vhodné platit BTC za běžné zboží a mělo jich být spousta aby jejich podíl stále rostl.
Tohle se ale vůbec něděje. Od první opravdu veliké vlny zájmu o BTC v roce 2017 až dosud v tomto směru žádný posun a vzhledem k velikosti poplaků žádný pokrok ani očekávat nemůžeme. LN zde situaci neřeší, protože žádné extra velké poplatky těžařům nepřinese.
Jasně že současný halving na těchto cenách těžaři zvládnou lepší efektivitou, ten další asi taky, ale trvale to nepůjde.
Tohle není nějaký vedlejší problém. Času je dost, ale jedná se o naprosto zásadní záležitost v konstrukci bitcoinu a přitom není ani nějaký nástin řešení. Bitcoin cash byl jako řešení odmítnut… .
Dalším problémem který se objevuje je angažmá BR a dalších žraloků z WS – ohrožení decentralizace. BR nakonec může ovládat vše – těžaře, burzy, mince (vliv/podíl na Microstrategy) i cenu (mince+fiat cizí i vlastní).

pietro

Ale kdeže… Krajním řešením těchto “problémů” by mohl být např. přechod na “Proof of stake”, ale vůbec si nemyslím, že by k tomu mělo dojít.
“Security budget” je podle mne pouze teoretický problém budoucnosti.
Těžaři snížení odměn lehce zvládnou napr. tím, že jich polovina odpadne. Vůbec si nemyslím, že by současné odměny byly nějak nízké, právě naopak.
A že se BTC prilis nepouziva k beznym platbam vubec nevadi – v pripade konkurence vice men v menovem systemu se k bezným platbám pouziva vzdy spise ta horsi měna. Kvalitnější měna funguje spíše jako úložiště hodnoty.

Fantom

“Problémy” to jsou obrovské.Na poplatcích za transakce je postavena existence bitcoinu, každý halving tento problém zdvojnásobí. Poplatky nejsou a bez změny škálování nebudou. Změnu zase komunita nechce.
Jistěže řešení existují, ale komunita je nepřijme – kauza Bitcoin Cash je toho důkazem. Klidně PoS a zrušení zastropování. Nebo tail emmision.
Potom ale padne mantra 21M a to bude neprůchodné.
Bude to jako na Titanicu, kde všichni vidí, že loď míří na ledovec, ale nejdříve máme “mraky času” na to to nějak vyřešit a potom se bude pár lidí přetahovat o kormidlo jak se vyhnout, až loď narazí (další hardfork).

Čumsem

Zase tak vzdálená budoucnost to není. Z pohledu optimální míry inflace a řešení problému security budgetu by mělo být optimální, aby už maximálně příští halving byl poslední… 🙂

Fantom

I ten další by šel asi zvládnout, ale co by na to řekli BTC maximalisti – mantra 21M a deflační měna 😀

Čumsem

Mantra 21M a hlavně jak je neustále zdůrazňováno “neměnná a zcela předvídatelná monetární politika”, tak to je samozřejmě problém a to zase musíme chápat, že tohle změnit je extrémně komplikované (že i takový BCH je proti tomu jen slabý čajíček), ale pocházejí-li bitcoineři z chytřejší části populace, měli by to chápat jako nutnost (která navíc není ani ekonomicky nějak dramaticky nevýhodná – spíš naopak). Na druhou stranu si umím představit ty palcové titulky – Podvod století, hranice 21M prolomena 😀 apod…

Poslední editace 2 měsíců před přes Čumsem
Fantom

No právě! Zastropované množství mincí je minimálně nevýhoda, když už nechci říct ekonomický nesmysl.
Jsou různí bitconeři,třeba Josef Tětek je pravověrný bictoiner, věři v onen BTC standard a na “Fantom problém” má pokud vím odpověď ve stylu pietra – až to bude skutečně problém, tak se to vyřeší.
No, na to že je to zásadní otázka pro dalši existenci BTC to není zrovna transparentní přístup a tohle úmyslné zavíraní očí před takovou věcí mi u tak technicky zdatných lidí dost vadí.
Další bitconer jako Michael Saylor je čistokrevný podvodník. Mnoho lidí okradl při dotcom bublině cca v roce 2000 – můžete googlit. Nejdříve BTC odsoudil, teď ho propaguje. Přitom prodává i svoje podíly v Microstrategy. Údajně aby měl na nákup BTC. To ale nikde nebude muset prokazovat, na rozdíl od prodejů akcií MS.
Chytří lidé v BTC komunitě jsou, to je jasné. S určitou dávkou ironie můžu říct, že právě tito lidé přišli s BCH – a jak to dopadlo – hardfork a BCH bez úspěchu a BTC bez vyřešeného problému.
Případné řešení v tomtu stylu přinese jen další hardfork a stejný výsledek. 🙁

pietro

To si vůbec nemyslím. Proč by musel být příští halving poslední?
Není náhodou opačným problémem přílišná energetická náročnost BTC? Nehrozí nám aktuálně spíš tohle?

Fantom

Energetickou náročnost jako problém nevidím vůbec. Naopak – možnost těžit když je energie dost a vypnout, když je potřeba jinde a takhle to nahrazovat různě po světě je naopak konkurenční výhoda BTC těžařů. Nevyváženost výroby a spotřeby elektřiny a možnost to vyvažovat těžbou BTC je výborná vlastnost i pro plánovaný přechod na nové zdroje. Už na to byly některé články.
Bohužel co je to platné když zásadní problém (security budget/ztráta incentiv) pravděpodobně nemá řešení. Tím jediným možným je totiž skutečné používání BTC jako měny při každodenním použití.
Bez toho se bitcoin nikdy nemůže stát tím čím měl dle svého tvůce být – tedy prostředkem směny.
Možná se může stát něčím jiným (uchovatel hodnoty), k tomu ale nebyl určen a bez svého původního smyslu to jen těžko dokáže. 🙁

pietro

“Možná se může stát něčím jiným (uchovatel hodnoty),k tomu ale nebyl určen a bez svého původního smyslu to jen těžko dokáže…..”

To není tak úplně pravda. Každá měna by měla být už ze své podstaty “uchovatelem hodnoty”. Pokud není (např. z důvodu vysoké inflace) tak ztrácí jednu ze svých stěžejních funkcí! Takže i bitcoin je už od svého počátku projektován mimo jiné jako “uchovatel hodnoty”.
Naopak uchovatelem hodnoty může být něco i bez toho, aby se to používalo k běžným platbám – viz. např. zlato – to se asi taky dnes nepoužívá k běžným platbám a jeho funkce uchovatele hodnoty je nezpochybnitelná.

Poslední editace 2 měsíců před přes pietro
Fantom

To je jasné že měna je současně i uchovatel hodnoty. Jenomže bitcoin když se jako měna používat nebude, tak se blockchain rozpadne. Je nutné uchovat incentivu těžařů. U zlata ani fiat měn takový prolém není. Ostatně ani u Monera nebo tam kde není zastropovaný počet mincí.
Když se Monero na běžné platby používat nebude, tak se blockchain nerozpadne, protože bude stále zachována incentiva těžařů – “tail emission”. Monero tedy teoreticky může být digitálním zlatem – být uchovatel hodnoty a přitom se nepoužívat k běžnému placení ale třeba jen výjmečně (jako prodeje zlata). Tohle u bitcoinu nejde, když se nebude použivat – nebudou poplatky, halvingy budou snižovat odměny a těžaři odejdou. Tohle má Monero vyřešené.

pietro

I kdyby byla odměna za blok na zlomku toho co dnes + poplatky za transakce, tak je odměna stále dostatečná na to aby byla zachována iniciativa těžařů.

Jan H.

On se bitcoin na platby nepoužívá? A jestli víte proč ne nepoužívá? 🙂 Jaaj to je pain už jen odepisovat, ale asi se chci nechat trýznit 😀 Ja pořád nechápu o copak vám jde? 😀 vy rád diskutujete viďte. Skocte do nejakého debatního kroužku nebo něco 😀 Tak nakupte Monero, přeji všechno dobré 🙂

Fantom

Děkuji 🙂 Už jsem myslel, že jste na Kryptomagazín zanevřel, dlouho jste tu nebyl. Přeji Vám hodně štěstí s bitcoinem. A proč pořád otravuji s oním “údajným problémem bitcoinu”? Mám za to, že dost lidí o něm neví a přitom je spousta moonboys, youtuberů, zahraničních serverů a televizních stanic “tlačí” do “údajně skvělé investice = BTC”.,kdy se “experti” předhání v extrémních odhadech. Prostě nakupte bitcoin a jste zajištění, sice vždy doplní DYOR, ale ty jejich odhady jsou prostě manipulační. A to včetně redakce kryptomagazínu, kde už i bear Jarda je optimistou.
Tak proto se angažuji. Asi jsem už s tím trapný, ale mně to nevadí. Není na škodu upozornit nováčky na možné problémy, zejména když o nich ostatní mlčí.
Tak o to mi jde.

janH

Nene nezanevrel, jen moc prace, nebyl moc cas psat. Mate recht, delate dobre, ze informujete novacky, aby to tam nenalili za barak, kdyz muze prijit samozrejme korekce a nebo cokoliv jineho.

janH

Hodne prace nebyl cas moc. Tak to delas dobre ze upozornujes novacky, kteri by do toho chteli vlitnou pak za barak 

jan H.

Tak potreti pisu 😀 nestihal jsem napsat hodne prace malo casu 🙁 to delate dobre ze varujete novacky at do toho nevlitnou za barak

Jan H.

Neperte se s Fantomem 🙂

pietro

🙂

Čumsem

Pokud je to PoW, tak se holt s energetickou náročností musíme smířit, na té je to celé založené… 😉 🙂

Kenny

30k vidim uz spise jako zbozne prani, nez neco vice pravdepodobneho. Jedine ze by prisel nejaky BlackSwan event. Super Moon predikce jsou taky spise z rise snu. Videl bych to realne nekde mezi co se týče nového ATH v tomto cyklu.

Fantom

Z mého pohledu: střednědobě ano, ale douhodobě ne. Viz můj předchozí komentář – dlouhodobě už bitcoinu nevěřím. Konec velkého snu, bohužel. Ale je tu naštěstí i jiné krypto.

spot_img