Až na Měsíc? Bitcoin opět na novém ATH, kryptotrhy dál rostou, za měsíc přidaly 750 USD miliard

4.7
(6)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Masivní rally bitcoinů pokračuje i o víkendu, přičemž v sobotu se protlačila tržní kapitalizace první a největší kryptoměny na světě na 1,2 bilionu dolarů a vedla k největšímu měsíčnímu zisku kryptoměny, protože institucionální přijetí pomáhá nalít další miliardy a miliardy dolarů do rodícího se prostoru.

Klíčové faktory

Cena Bitcoinu vzrostla za posledních 24 hodin o 9 % na zhruba 57 350 USD, což podle webu CoinMarketCap posune týdenní zisky na více než 20 %.

Ceny ETH a BNB, druhé a třetí největší kryptoměny na světě, za poslední týden vzrostly o 13 %, respektive 120 %, což pomohlo širšímu kryptotrhu shromáždit celkovou hodnotu téměř 1,8 bilionu dolarů – což je téměř dvakrát tolik, než byla tržní kapitalizace na začátku února.

Institucionální přijetí

Odborníci připisují velké zisky záplavě institucionálního přijetí v posledních týdnech poté, co automobilka Tesla na začátku tohoto měsíce zveřejnila investici do bitcoinů ve výši 1,5 miliardy dolarů.

Veřejně obchodovaná společnost MicroStrategy, jeden z největších korporátních akcionářů bitcoinů, v pátek získala téměř 1,1 miliardy dolarů, aby nakoupila ještě více průkopnické kryptoměny – téměř dvakrát tolik, než společnost původně očekávala, vzhledem k vlně zájmu.

Ve čtvrtek a v pátek debutovaly na burze v Torontu první dva bitcoinové fondy obchodované na burze v Severní Americe, které od investorů získaly více než 200 milionů dolarů.

Podobnost s rokem 2017?

Nedávné zisky trhu daleko zastiňují krátkodobou cenovou mánii, která začala v roce 2017, během níž se ceny vyšplhaly 15krát na tehdejší maximum téměř 20 000 dolarů, a to částečně díky aplikacím jako Coinbase, které jednotlivým investorům usnadnily obchodování. Tato bublina se ukázala jako neudržitelná a cena bitcoinů se do konce roku 2018 propadla o 80 %, jakmile některé země (jako například Jižní Korea) začaly zakročovat proti obchodování s kryptoměnami.

Možné komplikace

Největším otazníkem kolem budoucnosti kryptoměn je regulace, která nakonec vedla k tomu, že ceny kryptoměn před třemi lety propadly. Úředníci Komise pro cenné papíry naznačili, že by mohlo být na cestě posílení kontroly, ale ne všichni odborníci jsou přesvědčeni, že to poškodí trh. Vzhledem k jeho stále rodící se a nestálé povaze je pravděpodobné, že méně než 5 % veřejných společností se v příštích 12 až 18 měsících vydá cestou bitcoinové investice.

Závěr

Dokonce i spolehliví kritici bitcoinů díky nedávným ziskům začali měnit svůj názor na kryptoměnu. Miliardář Jeffrey Gundlach, generální ředitel společnosti DoubleLine Capital, který kdysi označil Bitcoin za „lež“, nazval nyní Bitcoin „stimulačním aktivem“ ve svém čtvrtečním tweetu, přičemž zmínil také obavy, že zvýšené vládní výdaje by mohly podnítit problematickou inflaci, posílit hodnotu dolaru a zároveň posílit bezpečná aktiva, jako jsou bitcoiny a zlato.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img