Autor Černé Labutě Taleb: Do bitcoinu investují jen hlupáci

5
(6)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Je celosvětově známý ekonom, filosof, matematik a taky autor bestsellerových knih Černá labuť či Antifragilita. Nassim Taleb se negativně vyjádřil ohledně významu a směřování kryptoměn.

Taleb by se dal považovat ze jednu z nejočekávanějších osobností, které se zúčastnily konference SHIFTS23. Mezi ostatními řečníky nechyběl Petr Fiala či Daniel Křetínský. Tato konference proběhla 17. října 2023 pod záštitou portálu e15.cz a J&T Banky.

Nassim Taleb o užitku kryptoměn

Ve svém projevu se Taleb kromě témat jako jsou makroekonomické otázky, pandemie a globalizace, dostal dostal také ke kryptoměnám. Domnívá se, že jejich užitek není vůbec pozitivní i přes to, že v něj spousta lidí vkládá svou důvěru.

Jakub „Kicom“ Vejmola tento Talebův výrok komentuje ve svém videu [1] následovně: „Já s ním tady částečně budu souhlasit… u většiny z kryptoměn ten pozitivní přínos není. Mě zajímá jenom Bitcoin. Bitcoin pro mě řeší nějaký problém. Co se týče krypta jako celku, tak v tom s ním [Talebem] budu ještě souhlasit.

Dále se Taleb vyjadřoval ohledně využití kryptoměn: „Je to technologie, která stále hledá své využití.“ S tímto tvrzením Vejmola souhlasí a dodává, že to platí částečně i pro samotný Bitcoin.

Taleb o volatilitě ceny BTC a jeho využití jako platidlo

S dalším výrokem už Vejmola tolik nesouhlasí. Taleb narážel na přílišnou volatilitu ceny, díky které bitcoin není využitelný jako platidlo či měna. K tomu byl podle Taleba samotný Bitcoin vynalezený.

„No, když se podíváte na vyjádření Satoshi Nakamota… tak píše o tom, že musíte důvěřovat centrálním bankám…A že to je něco, co Bitcoin může řešit. A to pro mě řeší.” Dále se Vejmola vyjadřuje k volatilitě: „To, že mu kolísá hodnota, není problém samotného bitcoinu. Bitcoin nemá v kódu napsané nic o volatilitě. Cena je otázka trhu a lidí, kteří to obchodují na burze.”

K využitelnosti BTC jako měně se vyjadřuje Kicom takto: „My tím standardně na konferencích platíme. Ale uznávám, že pro mě je to spíš udržitel hodnoty. Hlavně kvůli tomu, že to má známou a předepsanou monetární politiku.

Já mám pocit, že Taleb to v některých věcech vůbec nepochopil.

– Jakub „Kicom“ Vejmola, zdroj: youtube.com

Kryptoměny závisí na přísunu peněz a nadšení hlupáků

Dále se ve svém panelu Nassim Taleb zmínil o tom, že kryptoměny stále přežívají pouze díky přísunu hlupáků, kteří kryptoměny udržují při životě. Až skončí přísun hlupáku, tak podle slov Taleba, kryptoměny nadobro skončí.

Do bitcoinu investují jen blázni…

– Nassim Taleb, zdroj: youtube.com

„Úplně si o sobě nemyslím, že jsem hlupák. Spíš jsem zjistil kudy cesta vede a kudy ne. Pro mě ta cesta vedla k nestátním penězům – a to je bitcoin. Jsem tedy podle Taleba hlupák? To vyjádření mi přijde docela toxické a myslím si, že mám na to jiný pohled.” dodává Vejmola.

Kryptoměny vs. zlato

Podle Taleba neplní Bitcoin ani roli uchovatele hodnoty:

„Když zakopete na své zahradě zlato, tak můžete mít jistotu, že to bude zlato i za tisíce let. Kdežto když o bitcoin přestanou mít zájem těžaři, ztratí na své hodnotě.” pronesl Taleb.

Jakub „Kicom” Vejmola na tento argument odpovídá tak, že na grafu páru zlata a USD ukazuje vývoj jeho ceny za poslední 3 roky. Odpovídá tedy tak, že ani zlato nedokázalo za poslední tři roky udržet svou roli uchovatele hodnoty, nýbrž svou hodnotu ztratilo o necelých 100 USD.

„Čili jak přesně mě tedy zlato ochránilo proti inflací? Teď se dostaneme ještě k horší věci. Když si někdo v roce 2011 koupil zlato za 1920 USD, tak je nyní na break-even. Po 12 letech. O čem se teda tady bavíme?” je jeden z posledních komentářů Kicoma k panelové diskuzi s Nassimem Talebem.

Zdroje:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
10 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Mirek Babak

Tak nevím.Brat nikomu názor neminim,ale jako držitel 50%ceny BTC mě výdělek asi 3 000 USD Udělal radost..A co tam říkal Fiala?Z toho mám nahnáno,protože tenhle kolaborant EU/pokud to byl on/..Kam šlápne 5Koalicska noha,tam tráva moc neporoste.

Čumsem

Držíš 50% cenu BTC? Dobře ty! Radši si tu cenu dobře schovej než ti ji fialová pětidemolice zrekvíruje! Nikdy nevíš…

Pajas

Pjětidemolyce jojo 🤡🤡🤡🤡🤡

Libor

Však ten Vejmola tiež žije iba z Bitcoinových hlupákov, ktorý čumia na jeho YouTube kanál.
Vejmola verí iba BTC, ostatnému kryptu neverí a súhlasí s Talebom. Pritom je to presne naopak. Ak má niečo šancu, tak je to smart krypto novej generácie. Bitcoin je ako starý mobil, určený len na telefonovanie a sms. Peniaze ako zákonné platidlo NIKDY nenahradí, môže však fungovať ako alternatívny platobný prostriedok pre komunitu nadšencov anarchie. A uchovávateľ hodnoty ako zlato ? Takých uchovávateľov hodnoty ako BTC sa dá vytvoriť kýmkoľvek a kedykoľvek – Bitcoin je OPEN SOURCE kód.

Fantom

Zatímco Taleb bitcoin pochopil (ostatně dříve byl jeho hlasitým zastáncem, ale po určité době změnil názor – stejně jako já 🙂 ), tak Vejmola Taleba zjevně nepochopil. Taleb v podstatě říká to co já (security budget issue – ztráta incentivy těžařů). Když zakopete zlato do země nezmizí – bude tam dokud ho vy nebo někdo jiný nevyzvednete. Když si ho uložíte na Trezor a budete hodlovat forever, tak ho potom v okamžiku kdy přestanou mít těžaři zájem o těžbu mít nebudete, protože se rozpadne blockchain. Nebo bude mít hodnotu a důvěryhodnost Luny.
Vejmola to nepochopil a argumentuje pohledem na graf, který zobrazuje časový úsek kratší než 15 let což o uchovateli hodnoty nemůže vůbec vypovídat. Bitcoin tu před 20 nebyl a pravděpodobně za 20 let už nebude – alespoň ne v podobě aktiva do kterého by se dalo investovat. Bohužel. Osobně ale doufám, že některé jiné kryptoměny budou úspěšné.

Čumsem

Je to tak, na druhou stranu “security budget issue – ztráta incentivy těžařů” určitě může mít řešení. Akorát by to zřejmě muselo znamenat změnu nastavení monetární politiky, což je ale těžké, když neměnnost monetární politiky a konečných 21mil mají jako základní dogma. Ale taky je fakt, že když by se změnila monetární politika kvůli security budgetu, tak přijde logický argument “když to změnili teď, tak to mohou změnit i kdykoliv potom z důvodu jaký se jim namane….”

Není vůbec jednoduché to vybalancovat. Jinak taky mi připadá, že jak to Satoshi geniálně vymyslel, tak některé věci nedomyslel… (vím, strašné rouhání, kritizovat Proroka 😀 )

Poslední editace 6 měsíců před přes Čumsem
Fantom

No právě! Řešení určitě existuje, ale komunita se na něm nedokáže dohodnout. Viz případ BCH. Vůbec nemuselo dojít k forku. BTC by měl takové vlastnosti jako BCH – větší škálovatelnost. Další problém do budoucna je decentralizace (spojování těžařů).
Ostatně existují fámy, že si Satoshi uvědomil možné budoucí problémy a podílel se na vzniku Monera (Nicolas van Saberhagen). 🙂

Martin

Někteří hlupáci na tom dokonce vydělali miliony… 🤣🤣

Čumsem

To je argument jak noha….

Jan H.

Ty jsi hodne nemocny 😀

spot_img