Analýza: Bitcoin stagnuje, ale rostoucí tendence platí. Obává se Fed krize?

4.2
(15)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Bitcoin se dokázal vrátit zpátky nad důležitou cenovou úroveň, která se rozprostírá kolem 42 000 dolarů. Tím pádem lze konstatovat, že ačkoliv bitcoin ve svém cenovém postupu stagnuje, rostoucí tendence pořád platí. Otázkou ovšem je, na jak dlouho? A pokud ano, dostaneme se do konce roku na 48 000 dolarů?

Za sebe mohu říct, že tento scénář je pořád reálný. Nicméně v posledních dvou týdnech byl trh s bitcoinem doslova zase vysátý všemi ostatními aktivy. Jako jsou akcie a dluhopisy. Jakmile se akciový a dluhopisový trh zklidní, bitcoin by mohl do konce roku poslední vlnku na 48 000 dolarů zvládnout.

Následující rok, podle mého názoru, nebude pro bitcoin vůbec příznivý. Držím se strategie, že riziková aktiva si v roce 2024 nepovedou příliš dobře. Což vyplývá z předpokladu, že americká ekonomika upadne do ekonomické recese. Níže je pro vás k tomuto tématu i anketa a budu rád, když budete hlasovat, abych znal váš názor.

Předpokládáte, že v roce 2024 nastane v USA recese nebo soft landing?

Obává se Fed krize?

Zasedání Federálního rezervního systému jsme již věnovali velké množství času, víc než běžně. Má to však svůj důvod, protože poslední zasedání bylo bez pochyb dost přelomové. Nadšení trhů je toho důkazem.

Poznámka
Měnové politice americké centrální banky vždy věnujeme hodně času. A to daleko více než mnohem větší tuzemské investiční portály.

Je důležité si říci jeden fakt, který je mnohými dost opomíjen. Dokud rostou sazby nebo zůstávají na vysokých úrovních, je to paradoxně trhy bráno jako pozitivní signál. Jak je to možné? Když si totiž centrální banka může dovolit držet úrokové sazby na tolik restriktivních úrovních, znamená to, že reálná ekonomika je pořád velmi silná. Jakmile však začnou úrokové sazby snižovat, centrální banka pravděpodobně vyhlíží ekonomické oslabení, což se trhy snaží rychle propsat do kurzů.

Varování
Zapamatujte si, že vždy záleží na tom, proč měnová autorita, jako je Fed, začne úrokové sazby snižovat. Když je ten důvod špatný, třeba ekonomická recese nebo ekonomická krize, trhy pokles vnímají negativně.

Ve svém Twitterovém příspěvku jsem to shrnul velmi zevrubně. Dodávám však ještě jednu věc. Na tiskové konferenci s Jeromem Powellem zazněla jedna zajímavá otázka od novináře, který se ptal, jak vnímají očekávání trhu. Trhy totiž propisují mnohem větší snížení úrokových sazeb než Fed ve svém výhledu. Fed očekává pokles o 0,75 procentního bodu, zatímco trhy rovnou 1,5 procentního bodu.

Powell odpověděl něco ve smyslu, že je to příliš nezajímá a je to problém investorů, když se situace vyvine odlišným směrem. Tím pádem nám potvrzuje, že na trhy absolutně neberou ohledy. Když Fed podrží sazby déle nebo dojde k jejich menšímu snížení, mnohé to může vytrestat.

Bitcoin stagnuje, ale cenový růst na 48 000 dolarů je pořád možný

Poslední týdenní svíce nakonec nenaplnila obavy, že by mohla mít výslednou podobu svíčkové formace bearish engulfing. Řečené ovšem neznamená, že je podoba svíce ideální. Když se podíváte pozorně, zjistíte, že jde o první červenou svíci od poloviny října. Svíce má čistou ztrátu 5,55 %, což není zanedbatelné číslo.

Zmíněná svíce je bezpochyby signál, že někdo dostatečně velký, aby absorboval poptávku, prodal velké množství bitcoinů. Když se v trhu začnou objevovat signály, že tzv. velryby prodávají, je moudré očekávat propad k blízkým supportům. První taková úroveň se nachází kolem 38 000 dolarů a druhá kolem 30 000 dolarů. Připomínám, že cena bitcoinu by měla tyto úrovně potvrdit jako spolehlivé supporty.

Co se ještě týče týdenního RSI, od konce října se hodnoty indikátoru zdržují nad 70 body, kde mohou zůstat po delší dobu. Moje filozofie je taková, že jakmile je jakékoliv aktivum na týdenním RSI nad 70 body, je to rozjetý vlak. A do rozjetých vlaků se nenastupuje. Logicky tohle platí pro podnikavé investory, nikoliv pro tu část investorů, kteří prostě provozují ryzí DCA strategii.

Info
Týdenní RSI se na těchto hladinách drželo několik měsíců v roce 2019. Tedy po tom velkém rally bitcoinu z cenových úrovní kolem 3 000 dolarů. Poté následoval cenový pokles o 50 %.

Denní graf na mě působí hrozně unaveným dojmem. Je pozitivum, že cena bitcoinu se dokázala vrátit nad 42 000 dolarů, ale price action z posledních dvou týdnů nepůsobí zrovna povzbudivě. Podle mě si prostě trh zasluhuje větší odpočinek v podobě komplexnější korekce.

Závěrem: Konec roku ještě může být hodně zajímavý

Osobně jsem hrozně zvědav, co se do konce roku na trhu s bitcoinem ještě přihodí. je dobré si uvědomit, že se vlastně blíží roční close, což je z technického hlediska důležité. Na ročním grafu ten velký propad prozatím vypadá jako malé zakopnutí. Jestli bude mít roční svíce zavírací cenu nad 48 000 dolarech, v grafu se objeví bullish engulfing svíčková formace. To by byl pro býky, podle mě, dost silný signál. Proto neustále o této úrovni i mluvím.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasujících 15

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Juraj Zámek

👍🏻

Jan H.

Dekujeme za clanek. Ja si myslim ze Powell blafuje kdyz rika ze ho trh nezajima.

Poslední editace 4 měsíců před přes Jan H.
Viktor Kožený

Podle jedné AI predikce by měla přijít slušná rána.

spot_img