Bitcoin v posledních týdnech zaznamenal velké zisky, což s sebou logicky přineslo mnohem větší pozornost a zlepšilo psychologii na trhu. Čerstvě uzavřený týden příliš úspěšný nebyl, což je hned jasné z akciového trhu. Když totiž posilují akcie, bitcoin nahoru moc nejde. Popsaný vzorec pozoruji celý letošní rok a zatím bych řekl, že stále platí.
Přesto je bitcoin pořád velmi býčí, takže ten potenciál pro kurzový růst je stále všudypřítomný. Vlastně bych řekl, že jsou reálné ceny i v blízkosti 48 000 USD. Pokud se nic nepokazí, celý trh s kryptoměnami třeba do konce roku poroste. Jak to ovšem u kryptoměn bývá, co platí dnes, nemusí platit zítra. Jedná se o velmi volatilní trh, s čímž musí každý počítat.
Když úrokové sazby klesnou, bitcoin půjde automaticky nahoru?
Jak všichni víme, americká centrální banka v předešlém týdnu ponechala úrokové sazby beze změny. Proto se obecně očekává, že v následujícím roce dojde k jejich prvnímu snížení. Futures trh na fed funds rates předpokládá první pokles v průběhu léta 2024. Jak to ale u těchto očekávání bývá, následná realita je zcela jiná. Dle přiloženého grafu vyplývá, že očekávání trhu bylo téměř vždy zcela mylné. Respektive se skutečný vývoj úrokových sazeb dost lišil od toho, s čím předtím trh počítal. Co z toho vyplývá?
Úrokové sazby půjdou dolů ve chvíli, kdy se k tomu Fed prostě odhodlá. Jak sami nyní říkají, vše se pro ně odvíjí od nových makroekonomických dat. A jak samozřejmě víme, ta data jsou zpožděná. Když se tedy ukáže, že se situace v reálné ekonomice rapidně horší, mohou zasáhnout. Ale jenom v případě, že inflace zůstane blízko jejich cíle, který je na 2 %. Není to nic složitého na pochopení. Jen akorát nevíme, co přijde.
Setkávám se velmi často s názorem, že jakmile úrokové sazby klesnou, všechna aktiva, včetně bitcoinu, půjdou zase nahoru. To je ovšem velmi naivní představa toho, jak trhy fungují. Měnová politika má samozřejmě ohromnou sílu, ale vše je se zpožděným efektem. Který se mimo jiné různí dle agresivity politiky a stavu ekonomiky. Pokud se předtím něco „rozbilo“, návrat na růstovou trajektorii může trvat dlouho dobu. Přestože se centrální banka urputně snaží pomoci.
Bitcoin a aktuálně realistický cíl na 38 000 USD
Jak víme z úvodu, bitcoin se za čerstvě ukončený týden nikam neposunul. Leč těch pokusů bylo vskutku hodně. Zdá se ovšem, že je nad námi dost silný likvidní pool, který cenu bitcoinu vždy pošle zpátky. Trh má ovšem tu výhodu, že na své straně silný support, který se rozprostírá kolem 35 000 USD. Kupcům se tudíž daří úroveň využívat pro obranu před pádem.
V současnosti je nejvíce realistický scénář, že v krátké době otestujeme rezistenční pásmo, které se nachází kolem 38 000 USD. Je tu tedy klíčová cenová úroveň a zároveň je zde dle volume profile point of control struktury z roku 2021 a 2022. Tím chci říct, že to nebude úplně jednoduché na průlom. Když je ovšem psychologie euforická, nějaké technické levely tolik nefungují.
Jestli kurz bitcoinu překročí těch 38 000 USD, dá se spekulovat na to, že cena atakuje 48 000 USD. Tam bych viděl vrchol celého současného rally. Tohle je takový můj osobní střízlivý odhad, ale samozřejmě bude vývoj, s největší pravděpodobností, mnohem složitější. Jestli se ovšem pozitivní sentiment udrží, do konce roku může bitcoin ještě předvést velké věci.
Závěrem: Následující rok je pro mě bitcoin velká neznámá
Následující rok je u mě bitcoin velká neznámá. U zlata, dluhopisů a akcií mám jistou představu. Leč u bitcoinu si nejsem ničím jistý, protože ten trh je hrozně mladý. Všichni se spoléhají na spotové ETF na bitcoin nebo na halving bitcoinu. To druhé šlo paradoxně dost do pozadí a jede se hlavně spekulace na schválení ETF.
Obojí je dlouhodobě pro bitcoin super, ale z krátkodobého hlediska jsou to jenom spekulace, které mohou přijít o palivo. Tím palivem je samozřejmě pozitivní sentiment. Kromě toho mohou dojít peníze, bez kterých nelze cenu bitcoinu vypumpovat.
Skvělá analýza! Díky za ni 😉
Pristi rok je podle me velka pravdepodobnost (az temer jistota), ze BTC bude mit vyssi cenu. Adopce BTC se zvysuje, Lightning Network se slusne rozjizdi a je vhodny pro mikroplatby, halving je jistota a spotove BTC ETF je velmi pravdepodobne. Je to takova akumulace pozitivnich udalosti, ze rust lze povazovat temer za jistotu. Jina otazka je o kolik, ale to je spise vesteni z kristalove koule.
Naprosty souhlas
Klasicky opět připomenu, v jaké ekonomické situaci se tahle planeta nachází, takže opatrně s tím pozitivnem a slovo „jistota“ doporučuji celkově uložit někam do trezoru…
Vím přesně jak to myslis. Davam tomu tak pod 5 procent, ze to nechaji cele krachnout at je to kdokoliv. Zasypou to hromadou penez jako to udelali x krat predtim. Ale kdo se pripravi, nebude nemile prekvapen to je jasny… Nejaky zlato, stribro atd atd…
Prave neexistuje nekdo, kdo by to nechal krachnout nebo mohl. V tom je to kouzlo, ze se jedna skutecne o decentralizovany system nezavisly na statech a firmach. Muze byt volatilni, muzou mu „hazet klacky pod nohy“, ale zije svym zivotem a neda se temer „zabit“. Jedine, co muze BTC ohrozit je ztrata duvery – chyba v kodu nebo neschopnost obslouzit velkou poptavku, coz je realne riziko, protoze propustnost prvni vrstvy je nizka a Lightning network neresi vse. Co se tyka zlata a stribra, tak souhlas, ale stribro je asi beh na dlouhou trat.
Taky věřím, že nebude jen nudný růst, ale přijdou i zábavné výkyvy oběma směry 🙂
S kryptem rozhodně není o „zábavu“ nouze 😀 A jak tady píše kolega, tak „kdo je připraven, není překvapen“ (jen teda k těm drahým kovům nemám moc vztah, na mě je jejich výkonnost dost podprůměrná).
To zlato a stribro jsem napsal jako hedge, kdyz by slo vsechno do kytek. Drzim jeste nejaky nemovitosti a svuj bussines. Ale docela by jste se divil treba stribro. cekam kdy pumpne, skoro ve vsem je stribro( mobily, baterky do elektroaut, kosmetika… no je to 16000 produktu :), jen ho drzi na nizkych cenach umele. Pujde nahoru, otazka casu.
A pumpne spolu se stříbrem i Litecoin? 😀
Na to (stribro) uz cekam 10 let 🙂 Udajne je obchodovatelneho fyzickeho stribra mene nez zlata a krome historicky monetarni funkce ma i tu vyraznou prumyslovou funkci a zatim stale nic. Asi to je otazka casu a mozna az dalsi generace, kdy bude fyzicke stribro doceneno. Chleba to nezere, tak ono si pocka.
Vim vim, jsem si toho vedom ze to natahují jen co to jde 🙂 mrknete jestli jste nevidel na y dum, ktrere postavilo stribro 🙂 je to long term vim
To mi připomíná jeden článek z minulosti, který byl o tom, že v průmyslu má stříbro dost solidní alternativy (ale úplně nevím, na kolik je to pravda).
Proto pred slovem jistota pisu temer jistota (a to vzdy) 🙂 Nejaka cerna labut se muze objevit.
Já to chápu, já bych ale stejně slovo „jistota“ nepoužil v kombinaci s žádným slovem, ještě na to je, podle mě, pořád dost nevhodná doba.