4. 9. 2023 Analýza – Bitcoin čeká pokles k 19 000 USD? Nejhorší měsíc v roce

4.3
(27)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Bitcoin ukončil měsíc srpen, což znamená další důležitou událost v podobě vytvoření měsíční svíce. Z technického hlediska je to něco, co by mělo každého investora a obchodníka zajímat. A dopředu mohu konstatovat, že srpen byl pro bitcoin opravdu špatný. Respektive šlo o nejhorší měsíc v letošním roce. Dost se to pokazilo koncem minulého týdne, kdy trh selhal při pokusu smazat ztráty.

Inflace zase stoupá a to se bitcoinu nelíbí

Když inflace stoupá, implikuje to rostoucí tržní riziko. Jelikož růst inflace zároveň znamená růst úrokových sazeb. A to trhy nemají rády. Jakákoliv „dobrá“ ekonomická zpráva potom způsobuje, že kurzy jdou spíše dolů. Protože když je ekonomika silná, inflace neklesá. Proto taky ke konci pracovního týdne bitcoin padl zpátky na 26 000 USD. Moc dlouho se nahoře neohřál.

Došlo totiž ke zveřejnění inflačních dat. Konkrétně index PCE, který je pro americkou centrální banku mnohem relevantnější. Celková inflace mírně vzrostla na 3,3 %. Ale hlavně šla nahoru jádrová inflace, z 4,1 % na 4,24 %. To Fedu zavdává důvod, aby minimálně do konce roku ještě sazby zvýšili. Obecně vzato se však nepočítá s tím, že by šly sazby celkově výše jak o 0,5 procentního bodu. Vlastně většina kalkuluje maximálně s 0,25 procentního bodu. Což je skutečně jenom kosmetického rázu.

Jádrová inflace v USA (PCE).
Jádrová inflace v USA (PCE). Zdroj: tradingeconomics.com

Problém nastane ve chvíli, kdy bude jasně vidět, že inflace má opětovně rostoucí tendenci. Fed za těchto okolností může zase zvolit cestu agresivnějších restrikcí. Jestli se jádrová inflace začne přibližovat k 5 %, nepřekvapily by mě zase hiky o 0,5 procentního bodu. Potom jsme u sazeb nad 7 % velmi rychle. A čím výš sazby skončí, tím větší problém pro bitcoin a akcie.

Má to ale i jedno pozitivum. Když vzrostou úrokové sazby na historická maxima za předešlých 30 let, vytvoří se tím obrovský polštář pro americkou centrální banku. Mohou pak sazby dlouhodobě snižovat, čímž budou trhy a ekonomiku postupně stimulovat. Čili dlouhodobým prismatem jsou vysoké sazby vlastně býčí. 

Bitcoin zaznamenal nejhorší měsíc v roce

Bitcoin za srpen zaznamenal čistou ztrátu ve výši 11,28 %. To ze srpna dělá vůbec nejhorší měsíc v letošním roce. Zároveň je to logicky signál, že trh hodně oslabil. Býci by proto měli být hodně ve střehu a připraveni na eventualitu v podobě mnohem hlubšího poklesu. Respektive je třeba dodržovat pravidla, díky kterým si svůj kapitál ochráníte. Nic zaručeného na trhu neexistuje.

Bitcoin se každopádně drží nad supportem, který se rozprostírá kolem 25 000 USD. Jestli řečené pásmo padne, je vhodné vyhlížet ceny kolem 19 000 USD. Kde je další relevantní pásmo. Zároveň kurz ukončil měsíc pod klouzavými průměry s periodou 20 a 50. Ztráta těchto dynamických úrovní není přirozeně nic dobrého. Hlavně ta vyšší perioda může spustit spoustu obchodních příkazů. Trh je totiž těžce ovlivňován algoritmy, které právě na tyto technické události reagují.

Co se týká objemů, ty byly trochu větší než v červenci. Celkově vzato ale stále podprůměrné. Tak nízké objemy naposledy pamatujeme z druhé poloviny roku 2016. Teď těsně předtím, než trh nabral velkou dynamiku. Proto si myslím, že nás zase čeká dynamické období. Těžko ale říct, jakým směrem. Osobní tip mám, ale to je na individuálním zvážení.

Ještě se musíme podívat na týdenní graf, kde bitcoin dostal jednoznačně bídu. Bitcoin se pokusil o rychlý odraz zpátky, ale přišlo tvrdé zamítnutí. Výsledkem je typická medvědí doji svíčková formace. Pospolu máme i zamítnutí na 200týdenním klouzavém průměru. To je jeden z mnoha špatných signálů. Na druhou stranu se prodejcům nepovedlo cenu zatlačit níže. Kde trh týden otevřel, tam i zavřel. Tudíž mají na své straně pořád silný support.

Závěrem: bitcoin může klesnout mnohem hlouběji

Akciové trhy se pořád dost dobře drží. Přesněji řečeno se drží širší akciový trh. Jako jsou indexy Nasdaq a SPX. Bitcoin je na tom mnohem hůře a chová se jako kanárek. Trh je zkrátka hodně citlivý na zprávy, které mohou naznačovat pokračující růst úrokových sazeb. Tady vidíme v plné nahotě, že bitcoin je závislý na levných penězích. Nejsou levné peníze, bitcoin se na sever příliš nehne. Když jsou peníze drahé, každý investor více přemýšlí, do čeho investuje. Musí to splňovat spoustu podmínek.

Beru to ale pozitivně, protože čím níž bitcoin půjde, tím větší příležitost. Chceme levný bitcoin, nikoliv drahý. Když člověk investuje do vysoce spekulativních aktiv, je lepší nakupovat při nižších cenách.

anycoin

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 27

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img