30. 10. 2023 Přehled trhu – Počet bankrotů rychle roste a akcie klesají, ve středu zasedá Fed

4.7
(19)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Bitcoin se drží stabilně kolem 34 400 USD. Altcoiny toho využívají k růstu. V pátek byla zveřejněné data pro americký index PCE podle kterého americká inflace stagnuje kolem 3,4 procentních bodů. Akciové indexy klesají a ve středu nás čeká zasedání americké centrální banky Fed.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin se drží stabilně kolem 34 400 USD a nechává prostor altcoinům k růstu. Velká část jich využívá situaci a získávají vyšší jednotky procent, najdou se i výraznější denní růsty. Ojediněle kryptoměny klesají. Bude růstový trend pokračovat nebo se blíží konec této fázi a konsolidace zisků?

Makro kalendář a očekávaní pro tento týden:

Minulý týden zakončil zveřejněním producentského cenového indexu PCE, který meziročně zůstává stabilní na 3,4 procentních bodech. Meziměsíčně cenové indexy lehce rostou o 0,4 procentního bodu a jádrový index o 0,3 procentního bodu. Podle všeho to byl v pátek hlavní důvod pro akciový index S&P 500 pokračoval v poklesu. Trh očekává možné držení vyšších úrokových sazeb po delší dobu.

Tento týden bude na makro ekonomická data znovu nabitý. Ve středu bude hlavní bod programu zasedání americké centrální banky spojené s rozhodnutím o vývoji úrokových sazeb. Očekává se ponechání stávajících sazeb (přes 95% pravděpodobnost) a vyčkávání na další data z ekonomiky obdobně jako to udělala evropská centrální banka. To co může překvapit trhy, bude rétorika v projevu Jerome Powella po zasedání. Budeme vysílat live stream s komentářem k tomuto rozhodnutí.

Pro americkou ekonomiku bude zajímavý vývoj cen nemovitostí v úterý, další budou data pro žádosti o podporu v nezaměstnanosti ve čtvrtek.

Z Evropy získáme v úterý vývoj inflace, kde se očekává slušný pokles z 4,3 na 3,3 procentních bodů. Jádrová inflace by měla stagnovat kolem 4,3 procentních bodů (aktuálně 4,5 p.b.). Další zajímavé budou výrobní indexy PMI ve čtvrtek.

V Americe nadále pokračuje výsledková sezóna. Tento týden bude stejně zajímavý jako minulý a získáme výsledky. Nejzajímavější bude Apple ve čtvrtek po uzavření trhu. Pro kryptoměnový trh můžou být lákavé výsledky společnosti Coinbase a Block. V pátečním přehledu se podíváme i na výsledky společnosti Barrick Gold. Domnívám se, že těžaři zlata a stříbra můžou z aktuální nejistoty na trhu a rostoucí cenou drahých kovů profitovat nejvíce.

Nesplácené půjčky v Americe rychle rostou:

Americká ekonomika má po vzoru Evropy a Británie značné problémy. Vysoké a rychle rostoucí úrokové sazby způsobují problémy splácet dluhy domácnosti i jednotlivců. V posledním přehledu trhu jsme se podívali na vývoj amerického nemovitostního trhu, který zamrznul a mnoho lidí si drží stávající hypotéku s úrokem zafixovaným pod úrovni 4 procentních bodů.

Největší problém proto zůstávají dluhy, kde se úroková sazba průběžně mění (floating rate). Konkrétně u půjček na osobní automobily a kreditních kartách. Minulý týden se začali objevovat zprávy o rapidním nárůstu nesplácených (opožděných splátek) pro půjčky na automobily. Počet opožděních půjček se dostává na 6,1 %, to je nejvyšší hodnota od roku 1994. Někteří analytici očekávají další nárůst až na 10 % všech půjček.

To že se nejedná o náhodu ale spíše o národní sport v utrácení na dluh potvrzuje i nárůst delikvencí na kreditních kartách a hypotékách. Nejhorší příklad svým občanům dává samotná americká vláda. Zastupitelé státu nadále utrácejí a vládní výdaje letos dosahují až 38% celkového HDP. To je nejvyšší hodnota od roku 1964. Dá se říct, že toto tempo je neudržitelné a projeví se nárůstem vládního dluhu, který naznačuje projekce (vpravo dolů). Národní dluh spojených států by mohl v následujících letech vyrůst z aktuálních 115% HDP až na 200%.

Zatímco vláda a centrální banka si může několik let půjčovat za vysoké úrokové sazby a tisknout dluh, většina jejich občanů na to tvrdě doplatí bankrotem nebo celoživotním splácením dluhů. Navíc vládní dluh jsou zároveň prostředky, které se dostanou do ekonomiky a způsobí další vlnu inflace.

Po středečním zasedání Fedu se možná dozvíme jestli americká centrální banka sleduje i tyto ukazatele vývoje ekonomiky. Držení vysokých úrokových sazeb po delší dobu než se aktuálně očekává může způsobit, že nesplácené dluhy se přenesou na poskytovatelé dluhu (banky). Tím pádem můžeme vidět další pokles akciového ETF pro americké regionální banky. Podobně jako dluhopisové ETF se propadá o -51 % od historického maxima v roku 2022.

S ohledem na další očekávaný nárůst nesplácených půjček bych se vůbec nedivil poklesu a otestování žluté linie propojující lokální dna od ekonomické krize roku 2009. V případě nepříznivějšího vývoje (hard landing a recese) klidně pokles až na supportní pásmo kolem 25 USD (resp. pokles ETF o dalších -32,5 %).

Akciový index S&P 500 klesá pod klíčovou hladinu:

Akciový index S&P 500 v pátek dále klesal až na 4095 bodů a od nedávného lokálního vrcholu 4600 bodů ztrácí -11 %. (Od historického maxima je to -14,7 %). Co je nejdůležitější akciový index se propadá pod klíčovou supportní hladinu 4150 bodů čím na grafu vzniká overlaping s předchozí růstovou vlnou ((a)). Díky tomu označuji celý růst od minulo ročního dna (3490 bodů) po lokální vrchol (4600 bodů) jako korekční vlnu celého minulo ročního poklesu. Dle pravidel Technické analýzy nás čeká další pokračování poklesové impulsní vlny (žluté C = červená poklesová varianta).

Aktuálně je akciový index na denním grafu přeprodaný a indikátor RSI začíná formovat lehkou konvergenci. Blížíme se k futures gapu kolem 4070 bodů. Na intradenním grafu bych očekával maličký růst nahoru a otestování klouzavých průměrů jako rezistence. Konkrétně denní EMA 200 1D kolem 4260 bodů.

Je možné, že první polovina týdne bude lehce pozitivní a následně se to bude odvíjet podle informací, které zazní na tiskové konferenci po zasedání Fedu. Ze střednědobého hlediska však uvažuji s dalším poklesem akciových indexů. S&P 500 má nakročeno dalšímu poklesu. Nejdříve k vyplnění futures gapu (3960 bodů) a pak už je cesta otevřená až po minulo roční dno 3490 bodů. Negativnější varianta v případě silné recese se nabízí cíl kolem 3300 bodů avšak najdou se i analytici predikující hladiny kolem 2500 bodů. K tomu prozatím nemáme dostatečná data.

Pro pozitivnější vývoj by se museli objevit pozitivnější data z ekonomiky a index musí překonat rezistenci kolem 4300-4400 bodů. Aktuálně k tomu nevidím moc důvodu, avšak je nutné tuto variantu brát do úvahy.

Bitcoin stabilní kolem 34 000 USD

Bitcoin se tento týden drží stabilně kolem hladiny 33 500 až 35 000 USD a konsoliduje. Prozatím jsou síly prodejců vybírajících zisky a nákupců, kteří nechtějí přijít o potenciální býčí trh vyrovnané. Kladu si však několik otázek, jestli je na trhu dostatek zájemců o nákup na aktuálních hladinách. S ohledem na finanční problémy mnohých lidí v Americe s nárůstem výdajů dokáže do kryptoměn investovat jenom určitá skupina lidí.

První část jsou velcí investoři a instituce, které pravděpodobně nakupovali už minulý rok pod cenovou hladinou 20 000 USD. Druhá část jsou malý retailový investoři, kteří do kryptoměn alokují část volných prostředků jako pojistku a spoření před inflací.

Je nákupců dostatek nato, aby hnali cenu nějak výrazněji nahoru nad stávající úrovně ? Možná ještě zásadnější dotaz je: na jaké ceně se instituce a velcí hráčí rozhodnou, že jim zisk stačí? Bude to 100 nebo 200% za 1 pouhý rok od minulo ročního maxima? Vezmou jenom část zisku nebo odprodají značnou část pozic pokud se ekonomická situace zhorší?

S ohledem na tuto nejistotu je na místě být opatrný a hrát to bezpečně. Aktuálně proto vyčkávám na menší pokles Bitcoinu a návrat pro potvrzení zóny 31 000 – 32 000 USD jako supportní zóny. Stačí nastavit stop-loss pod 30 000 USD a můžeme spekulovat na růst k další rezistenci kolem 38 000 až 41 700 USD co nabízí slušný poměr zisku k riziku.

Se stop-lossem kolem 30 000 USD riskujeme 3-4% pozice. Avšak pokud Bitcoin propadne níže, Bude to velmi silný signál o tom, že aktuální růst byl vyhnaný spíše spekulativními nákupy a likvidací krátkých pozic. Zároveň by to mohlo znamenat nepříznivé zprávy ohledně spekulací na bitcoinové ETF. V této ekonomické situaci není nic jisté a proto nejdříve omezte svoje riziko. Bitcoin může z aktuálního růstu a kopírování vývoje na drahých kovech začít kopírovat vývoj na klesajících akciových indexech.

Závěrem:

Na závěr bych rád všem připomněl, že akciový trh nemusí být zdaleka z nejhoršího venku. I když mnozí tvrdí, že recese může být jenom mělká je na místě být opatrný. Potenciální poklesy můžou být navzdory vyklesaným aktivům stále značné. Pomůžu si grafem fondu ARKK. V poslední době už ne moc přívětivě opěvované investorky Cathie Woods.

Velká část fondů, které spravuje má stejný vývoj. Jedná se o velmi spekulativní růstové společnosti. Na grafu si můžete všimnou velmi značnou podobu s grafem pro rozpoznání emocí po prasknutí bubliny. Aktuálně se dostáváme do finální fáze. Z této hladiny můžou její fondy (a obsažené akcie) vyklesat dalších -40 % až -50 %. K takovému pohybu bude nutný dostatečný poklesový impuls od akciového indexu S&P 500 a Nasdaq (US100) v nižších desítkách procent. Mnoho společností by tedy klesly více než o -80 až -90 % od historického maxima (podobně jako po prasknutí technologické “dotcom” bubliny).

Fond ARKK jsem vybral s ohledem na delší historii grafu. Jinak doporučuji se držet spíše grafu ARKF pro Fintech společnosti. Domnívám se, že Fintech společnosti dosáhli historického vrcholu v roku 2021 jako první a následně začali praskat bubliny i v jiných sektorech. Pro další studium se podívejte na grafy společností jako Alibaba, MercadoLibre, Paypal, Adyen, Shopify, Coinbase, a další. Detailněji jsem praskající bublinu popisoval na grafech v odkazu už v březnu 2022.

Celkové dno pro akciové trhy proto výhledově může nastat na základě podobností těchto grafů přibližně v polovině roku 2024. Tam by přibližně odpovídala doba, kdy už Fed začne snižovat úrokové sazby. Zároveň je 6-8 měsíců dostatečně dlouhá doba, aby stávající úrovně úrokových sazeb v ekonomice něco zlomili.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 19

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img