3 akcie Warrena Buffetta s dividendovým růstem, které můžete koupit nyní a držet navždy

3.5
(4)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Prozkoumejte akcie s dividendou, které se vyplatí držet dlouhodobě. V tomto článku představujeme tři zástupce akcií se slibnou budoucností.

Warren Buffett má rád dobré akcie s rostoucí dividendou. Takové společnosti rok od roku trvale zvyšují své zisky a rozhodují se tyto vyšší zisky vrátit akcionářům. Podnik, který je toho schopen, má pravděpodobně mnoho vlastností, které Buffett u společnosti hledá. A pokud se tyto akcie obchodují za reálnou hodnotu, mohou akcionářům přinést výjimečné výnosy.

Podle výzkumu společnosti Hartford Funds dosáhly akcie, které rostou a iniciují růst dividend, za 50 let od roku 1973 do roku 2022 průměrného výnosu 10,24 %. Pro srovnání, neplatiči dosáhli růstu pouhých 3,95 %. To by mohlo pomoci vysvětlit Buffettovu mimořádnou výkonnost ve funkci generálního ředitele společnosti Berkshire Hathaway (NYSE: BRK.A) (NYSE: BRK.B), která ve stejném období výrazně překonala index S&P 500.

Skvělou zprávou je, že Buffettovu strategii můžete napodobit i vy. Portfolio akcií společnosti Berkshire Hathaway je veřejně dostupné díky povinnému zveřejňování informací Komisí pro cenné papíry. Jsou v něm zahrnuty také tři akcie s dividendovým růstem, které můžete koupit nyní a držet je navždy.

1. Akcie, kterou držet navždy: Apple (NASDAQ: AAPL)

Warren Buffett poprvé koupil akcie společnosti Apple v roce 2016 a od té doby se z nich stal zdaleka největší akciový podíl společnosti Berkshire Hathaway.

Je snadné pochopit, proč Buffett Applu a jeho dividendám fandí. Telefon iPhone je stroj na generování peněz. Dominance společnosti Apple v oblasti prémiových chytrých telefonů se pravděpodobně v dohledné době nezmění. Její schopnost generovat postupem času stále větší příjmy z každého uživatele prostřednictvím rostoucího podnikání v oblasti služeb podporuje růst jejích hospodářských výsledků.

Apple má velkorysý program kapitálové návratnosti. V roce 2012 obnovil vyplácení dividend poté, co je v polovině 90. let pozastavil. Od té doby dividendu každoročně zvyšuje.

Ještě působivější je však jeho program zpětného odkupu akcií. Za posledních deset let společnost odkoupila vlastní akcie v hodnotě více než 600 miliard dolarů. To podpořilo silný růst zisku na akcii a dodalo investorům důvěru v cenu akcií.

Vedení společnosti hodlá časem dosáhnout čisté hotovostní neutrality, kdy se hotovost v rozvaze vyrovná výši dluhu, který drží. V současné době drží čistou hotovost ve výši přibližně 45 miliard USD. Kromě toho nyní generuje volný peněžní tok ve výši přibližně 100 miliard USD ročně. Je tedy pravděpodobné, že v budoucnu dojde k dalšímu zvyšování dividend, protože Apple se snaží vrátit většinu své hotovosti akcionářům.

Akcie se v současné době obchodují za prémiovou cenu kolem 32násobku odhadu budoucích zisků. Vzhledem k plánu masivního zpětného odkupu akcií a značné čisté hotovosti si však obchodování s prémií zaslouží. Navzdory vysoké ceně by investoři měli zvážit zařazení akcií společnosti Apple do svého portfolia.

2. Akcie, kterou držet navždy: Visa (NYSE: V)

Warren Buffett drží akcie společnosti Visa v portfoliu Berkshire již více než deset let. Nejenže akcie za tu dobu překonaly výkonnost trhu, ale Visa od té doby také každoročně zvyšovala dividendu.

Visa těží z klasické konkurenční výhody – na kterou se Warren Buffett při analýze podniku velmi zaměřuje. Její platební síť je největší na světě, což z ní dělá nejlepší volbu pro banky, které chtějí vydat novou kreditní kartu, zejména mezinárodně akceptovanou.

Jediná další síť, která se jí blíží, je Mastercard, další holding Berkshire. Společnosti, která se snaží vybudovat platební síť od nuly, bude trvat roky, možná desetiletí, než se přiblíží dosahu Visa nebo Mastercard.

Akcie Visa na týdenním grafu
Akcie Visa na týdenním grafu

Pokračující odklon od hotovostních plateb směrem k digitálním je pro společnost Visa velkým přínosem. Vzhledem k tomu, že Visa již odvedla tvrdou práci při vytváření platební sítě, jdou haléře, které získá z každého dolaru navíc při transakci na jejích systémech, prakticky přímo do jejího hospodářského výsledku.

Vedení společnosti vrací téměř veškerý rostoucí volný peněžní tok investorům prostřednictvím dividend a programu zpětného odkupu akcií. A program kapitálové návratnosti se stále výrazně přiklání k odkupu akcií. Představenstvo nedávno schválilo víceletý odkup akcií v hodnotě 25 miliard dolarů. Pro srovnání, v loňském roce vyplatila na dividendách pouze 3,75 miliardy dolarů.

S ročním volným peněžním tokem ve výši téměř 20 miliard dolarů je však dostatek prostoru pro zvýšení dividendy, stejně jako to dělá každý rok od vstupu na burzu v roce 2008. Akcie se v současné době obchodují za forwardové P/E pouhých 26, což je diskont oproti jejímu historickému ocenění, stejně jako u jejího menšího konkurenta Mastercard (který se obchoduje za přibližně 30násobek forwardového zisku).

3. Akcie, kterou držet navždy: T-Mobile U.S. (NASDAQ: TMUS)

Společnost T-Mobile U.S. se do portfolia Berkshire Hathaway dostala relativně nedávno. Warren Buffett poprvé nakoupil akcie v roce 2020 po fúzi se společností Sprint.

Díky této fúzi získala společnost T-Mobile důležitá aktiva v oblasti frekvenčního pásma pro budování sítě 5G, což jí pomohlo stát se lídrem mezi provozovateli bezdrátových sítí. To vedlo k trvalému nárůstu tržního podílu, rostoucím průměrným příjmům a rozvíjejícímu se podnikání v oblasti domácího internetového připojení.

Skutečným příběhem společnosti T-Mobile je však růst volných peněžních toků (FCF). V minulém čtvrtletí vygeneroval upravené FCF ve výši více než 4 miliardy USD a za celý rok očekává FCF ve výši 13,4 až 13,6 miliardy USD. V příštím roce chce vedení společnosti dosáhnout FCF ve výši 18 miliard USD. Tím se vyrovná svým starším konkurentům v této oblasti, kteří se snaží dohnat síť T-Mobile a zároveň splácet dluh.

Silný růst FCF umožnil společnosti T-Mobile odkupovat akcie ve značném tempu. Na konci roku 2022 oznámila program zpětného odkupu akcií v hodnotě 14 miliard USD a v září 2023 přidala dalších 19 miliard USD v rámci celkových výnosů pro akcionáře.

Posledně jmenované oprávnění zahrnuje novou dividendu, kterou vedení hodlá v dohledné budoucnosti zvyšovat ročním tempem 10 %. A vzhledem k silnému výhledu FCF a probíhajícímu výraznému zpětnému odkupu není důvod pochybovat o schopnosti tento slib dodržet.

Vzhledem k tomu, že se akcie obchodují za méně než 16násobek odhadu analytiků pro zisk v roce 2024, a to i přes silný výhled růstu zisku, vypadají akcie T-Mobile jako skvělá příležitost pro investory.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Zdroje:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img