24.02.20 Technická analýza největších indexů Dow Jones a S&P 500 – Známky krize zatím v nedohlednu

0
(0)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

V současné chvíli je situace na kryptotrzích docela vlažná a nezbývá nám než jen vyčkávat. Proto jsem se pro dnešek rozhodl udělat analýzu na dva největší světové indexy, což je Dow Jones Industrial Average a a S&P 500. Už hodně dlouho jsem podrobněji situaci na těchto indexech nesledoval, protože to neustále šíleně pumpuje, jakoby to bylo snad donekonečna nafukovací. Nic samozřejmě neroste věčně. Nicméně při pohledu na graf s těmito indexy zatím není vidět, že by se v dohledné době blížil kolaps. Pojďme se ale už podívat na samotné grafy s indexy.

Aktuální situace na weekly TF indexu S&P 500

S&P

Index S&P 500 zažíval od začátku roku 2018 až do konce první poloviny minulého roku docela krušné období. Byla to doba velké nejistoty a opravdu hrozilo, že se to celé zhroutí jako domeček z karet. Na začátku podzimu roku 2018 se hodnota indexu začala rychle propadat a  během pár měsíců přišel index skoro o 20 % ze své hodnoty. Takový pád tu nebyl od krize z roku 2008, takže se logicky předpokládalo, že se trend překlápí na medvěda. Nicméně, FED zasáhl, čímž se situace zase změnila a díky tomu se kolaps tedy nekonal.

Odraz proběhl na 2 350 bodech a tento růst pokračuje až do těchto chvil, kdy činí hodnota S&P 3 337 bodů. Díky tomu trvá růstový cyklus již 11 let, což je v historii něco nevídaného. Všimněte si i těch objemů, které jsou neuvěřitelné, a vůbec nechápu, odkud se to všechno bere. I přesto, že jsme v závěru ekonomického cyklu, tak se do trhu pumpují obrovské peníze.

Aktuální situace na weekly TF indexu Dow Jones

DJI

Na vůbec nejstarším idnexu Dow Jones byl průběh vlastně identický. Po relativně dlouhou dobu nebylo vůbec jasné, zda bude růstový cyklus na indexu pokračovat a na podzim 2018 to začalo kolabovat. Ztráta byla skoro 20 % a cca na hladině 21 700 bodů došlo k odrazu, který zvrátil pokračující kolaps trhu. Od té doby index rychle posiluje a jeho hodnota k dnešnímu dni činí 28 992 bodů. A zatím se zde neobjevují vůbec žádné náznaky, že by to mělo v dohledné době skončit. Je to tak nafukovací, až z toho jde strach.

Stejně jako na S&P 500, tak i tady jsou objemy proběhlých obchodů obrovské. Člověk by čekal, že v závěru cyklu to bude postupně klesat, ale ono ne. Proč by taky, když se ty peníze vyrábějí vlastně ze vzduchu…

Indikátory

Jak můžeme vidět z indikátorů RSI, tak tu máme mohutnou medvědí divergenci, která jen čeká na uplatnění. Jestli se dobře dívám, tak od krize tu žádná divergence nebyla. Teď tu jednu máme a dokonce ne zrovna malou. Moc nevěřím tomu, že by to trh mohl jen tak ignorovat. Navíc je z RSI znát, že po tom silném růstu momentum ztrácí agresivitu a sílu. Na MACD je situace totožná, jak na předchozím indikátoru. Velká divergence a momentum jako takové není žádná sláva.

Závěr

Aktuální stav obou těchto indexů je projekce jednoho velkého podvodu. Jak je možné, že i po tak dlouhé době indexy takto pumpují a navíc je zjevné, že po technické stránce by to mělo udělat jednu velkou šipku směrem dolů? Je jedna velká podivnost, že drahé kovy jako je zlato, tak pěkně pumpují a společně s nimi i akciový trh. Nedává to absolutně žádný smysl, protože dlouhodobě nemohou růst oba trhy zároveň.

Ono to samozřejmě jednoho krásného dne rupne a čím více to bude přepumpovaný, tak o to víc to bude bolet. Je jenom otázkou, kdy se to celé odehraje a které indikátory nám pomohou blížící se problém odhalit. Já osobně věřím, že ten problém na trzích tu je od krize z roku 2008 stále, protože se to tehdy akorát nadopovalo finančními injekcemi, důvody krachu se zametly pod koberec a jelo se dále. Těch finančních bublin tu máme určitě mnohem více než jen akciový trh. 

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
ppetr1

centralni banky nenechaji trh padnout – padly by totiz i s nimi a tim padem i meny.nastal by neskutecny chaos.

pietro

řešením bude inflace 🙂

Tomáš

O tom jak vznikla krize v roce 2008 a co za tím stálo je dobře natočený film, kdo neviděl tak doporučuji nudit se nebudete. V češtině se jmenuje Sázka na nejistotu v originále je to Big short. Ono k tomu zhroucení trhů a monetárního systému dojde, otázkou je kdy?

pietro

Smysl to dává.. Současný růst zlata i akciových trhů svědčí o jediném – znehodnocování peněz! Je to výsledek kvantitativního uvolňování, které centrální banky v současné době používají o sto šest jakožto nástroj k léčbě údajně pomalého růstu HDP. Cena za tyto aktivity bude výrazné zvýšení inflace. Nejdříve nemovitosti, akciové trhy a zlato, veškeré zboží a služby budou následovat.

spot_img