Průzkum: 2% procenta Bitcoin adres kontroluje přes 80% měny v oběhu

0
(0)

V průběhu minulých let vyšlo mnoho studií a článků o vysoké míře koncentrace Bitcoinu, jinak decentralizované sítě. Některé zdroje ukazují, že méně než pět procent adres kontroluje přes 95% všech Bitcoinů na trhu. Podle průzkumu z roku 2017 1% adres ovládá přes 50% trhu.

K těmto průzkumům se přidává start-up TruStory, CEO Preethi Kasireddy v úterý sdílel novou statistiku o koncentraci Bitcoinu. Uvedla, že 2% adres kontroluje přes 80% trhu. 

Statistická svoboda

Dle Saurabg Deshpande, analytičky z TruStory, je report výsledkem aplikace Lorenzovy křivky, grafu používaném při promítání nerovnosti příjmů. Deshpande připustil, že používají ještě specifické parametry, které výsledky měření zpřesňují a dávají nám lepší pohled na problémy, týkající se distribuce TOP měny. Údajně se velké procento měny drží na tzv. cold storages různých kryptoburz. V průzkumu Deshpande pomyslně přesunul tyto Bitcoiny mezi adresy se zůstatkem do jednoho BTC. 

”Předpokládáme, že lidé s více než jedním celým coinem je rádi skladují ve svých hardwarových peněženkách.”

Deshpande modeloval i situaci, ve které vyřadil účty s držením mezi 10-100 BTC. Výsledek můžete vidět níže.

bitcoin, lorenz curve

”Tento model funguje lépe, ale i přes vyřazení těchto účtů nejsme blízko k dosažení ideální distribuce měny mezi uživatele. Doufám, že se scénář v budoucnu změní, do té doby je však tato křivka jedním s největších hrozeb Bitcoinu.”

Kritika

Výsledky byly podrobeny kritice hned vzápětí po vydání. Ari Paul, CIO BlockTower Capital Investment napsala na twitteru, že jsou data nesmyslná, jelikož pro narušení měření stačí vypustit milion dalších účtů do oběhu. 

”Problém je počáteční počet adres, to je nesmyslné číslo. O čem celkový počet adres vypovídá? Měli by se raději zaměřit na účty se zůstatkem přes 0.1 BTC. Stále graf nebude objektivní, ale adresy budou mít alespoň nějakou váhu.”

CEO a spoluzakladatel společnosti Civic, Vinny Lingam, naopak podporuje výsledky studie. Sděluje nám skutečnost, že přes tři miliony mincí od prvních minerů se nikdy nepohlo a pořád zůstává v rukou několika jedinců.

Závěr

O objemu a distribuci BTC nebudeme mít ani v dalších letech o moc jasněji, když se ani odborníci nejsou schopni dohodnout, jaká je realita. Cesta mnoha mincí skončila ve ztracenu, mnoho peněženek je zapomenutých a opravdu existují lidé, kteří v počátcích vytěžili ohromné množství měny. Jejich hlavní zájem by z ekonomického hlediska mělo být měnu zdravě vyvíjet a distribuovat, neměly by od nich tedy hrozit větší zásahy do trhu.

Co číst dále?

[Zprávy] • Bitcoin neudržel klíčovou úroveň, trhy krvácí • Samsung chystá hardware peněženku přímo v mobilech • a další novinky dne

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
E15

Tohle nějak nechápu. Když mám svoje coiny zaparkované na nějaké burze (např. Coinmate, Coinbase a pod.), za účelem obchodování, tak se v této statistice připíšou komu? Předpokládám, že té burze. K čemu takové “měření” potom vlastně je?

spot_img