18.3.2024 Přehled trhu: Cena bitcoinu klesla, akciové trhy před korekcí. Co přinese středeční Fed?

4.8
(12)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové trhy, kryptoměny a další aktiva. V pátek expirovaly opce pro americké akcie ve výši 5,1 biliónu USD. Mohl to být důvod proč se tak dlouho drží akciové indexy vysoko bez výrazné volatility a co je čeká? Bitcoin během víkendu koriguje na 64 500 USD. Je korekce dokončená nebo nás čeká další pokles? Ve středu proběhne zasedání americké centrální banky Fed a rozhodnutí o vývoji úrokových sazeb.

Naše poslední video analýza

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin

Bitcoin během víkendu klesal až po 64 500 USD (burza Binance) čím způsobil silný prodejní tlak na většinu kryptoměn. Dnes se zvedá zpátky až po 68 000 USD. Je korekce u konce nebo nás čeká další pokles?

Makro kalendář pro tento týden a zasedání Fedu

Tento týden bude velmi zajímavá první polovina týdne s ohledem na zveřejnění další várky vývoje inflace v hlavních světových ekonomikách. V pondělí reportuje meziroční inflaci za únor evropská centrální banka. Očekává se pokles celkové inflace ze 2,8 na 2,6 procenta. To by nebylo nic překvapivé.

V úterý bude inflaci reportovat Kanadská centrální banka, očekává se lehký růst celkové inflace ze 2,9 na 3 procenta. Tím pádem by je mohl zastihnout podobný vývoj jaký minulý týden reportovala americká centrální banka. Společným důvodem můžou být vyšší ceny pohonných hmot, které i nadále rostou. Ve středu nás čeká ještě inflace z Británie. Tam jsou předpoklady pro pokles jak celkové tak jádrové inflace. Bude oznámení doprovázet negativní překvapení?

Ve středu bude klíčovou události týdne zasedání americké centrální banky Fed a rozhodnutí o ponechání úrokových sazeb. Nasvědčují tomu očekávání trhu i náznaky v projevech členů Fedu.

Ve čtvrtek bude další hlavní událostí pro americkou ekonomiku zveřejnění žádostí o podporu v nezaměstnanosti a PMI indexů. Očekává se lehký pokles a zpomalení poptávky ve všech sektorech. Zveřejněné budou i PMI indexy pro evropské země a evropskou unii.

Expirace opcí a akciové trhy

V pátek došlo na akciových trzích k zajímavému úkazu kdy v jeden den expirovali opce v celkové hodnotě 5,1 biliónu amerických dolarů. 3,2 biliónu USD z celkové částky byly opce pro akciové indexy (S&P 500, Nasdaq, a další). Zbývajících 1,9 biliónu bylo pro jednotlivé akciové tituly.

Poznámka
Expirace takto velkého množství opcí může být důvod proč se hlavně americké akciové indexy drží poslední dobu v lehkém, ale soustavném růstovém trendu bez větších korekcí.

Za malé opční prémie si skrze opce retailový investor dokáže zajistit své portfolio a v případě poklesu trhu může prodat akcie za vyšší smluvní cenu a limitovat svoji ztrátu. Za předpokladu, že akcie nebo indexy rostou, se nakoupené opce stávají bezcenné. Instituce dostala svůj poplatek za prodanou opci (premium) a od investora nemusela nakoupit akcie za vyšší než tržní cenu (se ztrátou).

Info
V drtivé většině případů (přes 99 procent všech opcí) vydávají opce finanční instituce jako zabezpečení (hedging = zajištění) pro retailové obchodníky proti nečekanému vývoji akcií v jejich portfoliu.

Může to vypadat jednoduše, když se na trzích vlivem ekonomického vývoje nic nepokazí. Jenže instituce nerady přicházejí o peníze a proto dokážou ovlivňovat akciové trhy ve svůj prospěch, aby si nechaly premium za opci a nemuseli kupovat akcie od retailového investora. Velké instituce na to mají zároveň dostatek prostředků. I díky tomu si vysvětluji formování rostoucího klínu (wedge) u indexu S&P 500.

Na dvanácti hodinovém grafu výše se už objevují značné divergence a propad ze stranového trianglu u indikátoru RSI. Indikátor MACD naznačuje také změnu trendu a pokles histogramu. Samotné price action naznačuje pokles pod dlouho držený rostoucí klín. Několikrát se vývoj ceny dostal pod spodní linii klínu, avšak v posledních minutách obchodního dne byla cena indexu pokaždé vytažená nahoru.

Dvoudenní graf akciového indexu S&P 500 naznačuje ještě silnější divergence indikátorů a postupné otáčení vývoje. Dvoudenní červené svíčky už formují lokální vrchol. Jednodenní svíčka v pátek dokonce zavřela pod spodní linii rostoucího klínu.

Týdenní svíčka má podobu tzv. pinbar s dlouhým prodejním knotem ze shora, což patří mezi medvědí svíčkové formace. Po těchto výstražných signálech nás nesmí překvapit, pokud se akciový index během jednotek týdnů propadne o 10 až 20 procent. Jako první zóny pro pokles budu sledovat vyznačené gapy (bílé hladiny na grafu). Hlavně kolem 4270 bodů (možný pokles o 13 procent).

Další zajímavé srovnání, kde je váha akcií, které mají velké růstové momentum v rámci akciových indexů. Aktuálně se jejich zastoupení dostává až na 32 procent celého amerického akciového trhu.

Tím se dostáváme na hodnoty stejné jako během ekonomické krize v roku 1929 (velká deprese), 1974-4 (Nifty 50) nebo vrcholu 2021. Dokonce překonávají hodnoty z technologické bubliny (2000). Je na místě být na pozoru a sledovat co se bude tento týden dít po zasedání Fedu.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Bitcoin klesá ke 64 500 USD, kde najde nákupní zájem?

Bitcoin během víkendu klesl až po 64 500 USD, čímž si připisuje 13procentní pokles od vrcholu cca 74 000 USD. Mnoho investorů na sociálních sítích s nadšením nakupuje dip bez obav dalšího poklesu a cena se lehce vrací na 68 000 USD. Našli jsme už dno korekce?

Pro hledání odpovědi o nejpravděpodobnějším vývoji se podíváme na šest hodinový graf. Ten nám minulý týden jako první indikoval možnost dokončení lokálního vrcholu zformováním koncového diagonálu a korekci. Pokles zatím nedosáhl ani základní korekce celé růstové impulsní vlny dle fibonacciho retracementu na 0,236.

Osobně očekávám spíše pokles na hladinu 0,382 retracementu, který vychází na nejbližší i když slabou supportní hladinu 52 500 – 50 600 USD. V této zóně se formoval počátek finální struktury koncového diagonálu. Samotná struktura se většinou vrací právě do této zóny. Budu však sledovat vývoj na intradenním grafu a čekat na zformování konvergence alespoň na čtyř až šesti hodinovém grafu (zelená varianta na grafu výše).

Jako další hladinu pro sledování u Bitcoinu mám v rozsahu 44 400 – 41 300 USD. To je nejsilnější supportní zóna, kterou jsme za poslední měsíce zformovali. Za předpokladu, že se Bitcoin propadne na tuto hladinu ji musí udržet pro pokračování růstového trendu. V případě poklesu pod ní je na trhu něco špatně a je na místě z něho vypadnout a čekat.

Pozitivní sentiment před halvingem Bitcoinu samozřejmě může protlačit nákupním zájmem výraznější pokles. Moje úvaha pro hlubší pokles během tohoto týdne vychází z událostí popsaných výše s velkými akciovými indexy a opcemi. Aktuálně by dávalo smysl hlubší pokles indexu S&P 500, tím pádem by jako další aktivum vlivem Risk-off sentimentu mohlo víc investorů vybírat zisky z Bitcoinu.

Tím by mohl prodejní tlak dorovnat nákupní zájem, nebo ho i lehce protlačit a způsobit krátkodobý pokles ceny Bitcoinu. Je to však komplikovaná úvaha, která se nemusí vyplnit přesně dle mého očekávání. Vše záleží od vývoje inflace a informací, které zazní na zasedání americké centrální banky Fed ve středu.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 12

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img