16.02.21 Technická analýza BTC/USD – Svátky v USA za námi, dočkáme se většího pohybu?

4.8
(17)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Ve Spojených státech skončily svátky, takže bychom se mohli během dnešního odpoledne konečně dočkat nějakého rozhodnějšího na trhu s Bitcoinem (BTC). Od včerejší analýzy nás trh akorát obohatil vcelku nesmyslnými pohyby, což bylo zkrátka způsobeno právě tím prodlouženým víkendem, kdy na trhu operovalo mnohem méně hráčů. Likvidita je pak horší a trh dělá nesměrodatné blbiny.

Snad otevření trhů pomůže a my se konečně dočkáme pohybu, který nás trochu nasměruje. Ještě připomínám, že těch prodejních signálů je na vyšších časových rámcích celá řada, takže o to rizikovější jsou vstupy do trhu. Co jsem zase stihl vypozorovat, nikdo si moc řečených signálů nevšímá. Respektive to nemá úměrně velikou pozornost k jejich vážnosti.

Fed bude mít schůzi

Sentiment je v nebesích, takže nějaké divergence nikoho vůbec nezajímají. Což je špatně, protože jestli se signály začnou uplatňovat, retail nebude vůbec vědět, co se děje a začne panikařit. Ty divergence totiž samy o sobě avizují potenciální příchod hlubší korekce, což není třeba důvod k panice. Hluboká korekce neimplikuje obrat trendu. Avšak samotná existence divergencí automaticky neznamená, že dojde k jejich uplatnění.

Pokud se nepletu, tak Federální rezervní banka bude mít zítra schůzi, po které by měli veřejnosti sdělit nové informace ohledně jejich dosavadní a možná i budoucí politiky. Osobně nečekám, že přijdou s něčím novým, ale určitě jim nezávidím tu šlamastiku, do které se dostali. Měli už dávno úrokové sazby navyšovat, takže by pak měli vytvořený polštář.

Momentálně si zvyšování sazeb nemohou dovolit, ale je též možné, že k tomu časem budou z nějakých důvodů donuceni. Faktem je, že nemohou sazby držet na nule donekonečna. Uvidíme tedy s čím nakonec přijdou, ale jak jsem řekl, nečekám žádnou zásadní novinu.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

Přes víkend se kurz Bitcoinu vylil ze zakresleného rising wedge, což mohlo být z určité míry bráno jako prodejní signál. Kromě toho jsme u silné psychologické hladiny, která je na 50 000 USD. Tudíž se dá očekávat, že bude nemalá tendence u řečené úrovně prodávat. Já si i myslím, že psychologické úrovně fungují za současných okolností i lépe než čistě technické úrovně. I když i ty mají do určité části fundament v psychologii.

Po breakdownu z klínu sice byly prodejní objemy větší, ale jednalo se pouze o jednorázovku. Nikdo se k úvodním prodejcům vůbec nepřidal, takže jsme přirozeně nemohli níž. Naopak nakupující menšího dumpu ihnec využili pro nákup, i když bych si dovolil tvrdit, že tohle vykupovat nemá zrovna logiku. Je to gambling, který jim ovšem už docela dlouho vychází, tak se toho nebojí.

Bitcoin jenom velmi těsně neotestoval těch 50 000 USD, ale jsme tak blízko, že bych i řekl, že se toho dost možná dočkáme. Pokud se tedy kurzu povede velmi rázně uvedenou hladinu prorazit, lze kalkulovat s tím, že nákupní tlak v návaznosti na to vzroste, což může způsobit další kolo FOMO. Jakmile totiž dojde k překonání této úrovně, zase se Bitcoin bude těšit nadměrné pozornosti, což namotivuje zbytek retailu, který doposud váhal.

Předně si ale musíme počkat na to, až se Amerika probudí, protože spolu s tím vzroste likvidita a každý pohyb bude mnohem směrodatnější. Osobně jsem dost zvědavý, jak trh zareaguje na to, že jsme těsně pod 50 000 USD. Bude v tu chvíli pro ně Bitcoin už drahý? Nebo jejich očekávání bude takové, že na jeden zátah dosáhneme 100 000 USD?

Indikátory

Dle RSI není pozitivní momentum nějak extra silné, ale potvrzuje nám, že jsou medvědi vážně dost nečinní. Přitom měli přes víkend příležitost cenu sundat, ale neučinili tak. V každém případě se na 4H TF medvědí divergence u RSI a MACD uplatnily, takže tento konkrétní sledovaný časový rámec je čistý.

Závěrem

Jsem hodně zvědavý, jak dlouho trh bude schopen jít proti jednotlivým divergencím na vyšších časových rámcích, a zda se třeba i podaří jejich zneplatnění. Jestli se trhu zmíněné povede, bude se jednat o událost, ke které zrovna často nedochází. Naše reakce by pak ovšem neměla být „to the moon“, ale musíme si klást otázkou, jak je něco takového možné.

Stále je na trhu tolik dostupných peněz? Jak je možné, že tento stav vydržel tak dlouho? Pokud chceme na trhu dlouho zůstat, musíme všechny ty otazníky zaregistrovat a hledat na ně odpovědi.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 17

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
31 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Michal

K tomu zvyšování úrokových sazeb – nic se zvyšovat nebude. Nebo aspoň co jsem tak pochytil z různých streamů a článků, kde se tohle téma řešilo, tak to určitě není na pořadu dne.
Spíš to půjde do záporu.

Poslední editace 3 let před přes Michal
Milan

Budou dál tisknout love, copak umí něco jiného??! Ekonomika se ještě dostatečně neoživila, tak nemají důvod dupad na brzdu.

Legosev

Ale Jarolím potřebuje dupnout na brzdu Bitcoinu když prodával pod 20K a ještě se každému vysmál že čekají na 100K jak hlupáci které nikdy nepřijde .

Zdenek

Díky. Dnes mi analýza přišla velice objektivní. Ani býčí ani medvědí, prostě fakta pro a proti.

Šmoula

Nerad dělam nějaký predikce, protože nikdo nic neví a skutečně to může vzápětí padnout o 30 %, ale tentokrát si myslim, že to během několika hodin, max dní půjde přes těch 50 000 USD. Ten BTC pod trou hranicí vyloženě čeká.

A pak ta zpráva obletí svět a skutečně se nabalí tisíce nováčků, co budou kupovat BTC, alty, všechno hlava nehlava. Jestli to vyženou za 60 000 nebo 100 000 je otázka. Ale myslim si, že nás čeká hodně hustá druhá půlka února a možná i kus března.

Ale třeba taky ne… 😀

Šmoula

Navíc BTC krásně nabral v posledních týdnech sílu. Je tam ukázkový cup and handle (všiml si toho vůbec pan Jarolím? Moc podrobně ty analýzy už nečtu, abych se přiznal). Sice jsme v bublině, ale podmínky pro růst jsou i technicky překvapivě dobré.

Fantom

Je to možné. Trhy jsou o psychologii a 50k je na dosah. A ten nový impuls pro ještě větší FOMO je lákadlem i pro velké hráče (natáhnout retail). Ale dál nad 60k to už bude nesmírně těžké. Jako zrychlit z 0 na 100 km/h pak na 200 a nad 200 už to jde velice těžko. O to větší jízda to bude směrem dolů 🙂 Tam to jde většinou o dost snáz. Máme se letos na co těšit 🙂

Milan

50k jsme právě dosáhli, jsou to nyní divoké pohyby sem a tam, ale asi se cena udrží nad, další meta je těch 60k! 🙂 Je to zajímavé, protože nyní se hraje o tuto psychologickou hranici. Média zase budou moci o čem psát.

Fantom

Rostoucí cena láká nováčky co o BTC nic neví a už se těší na 100k. Čím déle bude BTC pozvolna stoupat a a alty pumpovat tím více peněz se do trhu naleje a bublina nafoukne. Přesně jak se říká za 5k skoro nikdo BTC nechtěl, když je za 50k tak se lidé mohou přetrhnout aby ho stihli nakoupit když je tak levný 🙂 Kdo ale naopak na těchto hodnotách prodává, to nikoho nezajímá.. .

Michal

No, zrovna ty jsi tady psal u 20k, že je jasné, jak někdo velký prodává a přijde výplach. Nechci tě nějak hanět, rozumíš tomu, ale nejsi podle mě schopný (málokdo je) zjistit, kdo zrovna teď prodává.

Fantom

Tohle málokodo ví a ten si to nechá pro sebe. Už jsem psal o Novogratzovi jak kdysi litoval že neprodal na 13.8k více, že by potom dokoupil levněji. Taleb přiznal že prodal. Pochvala za fér jednání – dříve BTC velice propagoval. U ostatních se to dozvíme až po výplachu s poznámkou že BTC ještě nedospěl, ale má potencíál 🙂 FOMO žene lidi k nákupu a šíří se obecné tvrzení že investoři nakupují a retail prodává. Jenže kromě těžařů kdo by prodával když hodleři z principu neprodají. Ti co prodávají určitě nejsou hloupí protože všichni prodávají se ziskem. Narozdíl od těch co prodávali na 5k – pokud nakoupili na konci roku 2017 a později tak prodávali většinou se ztrátou. Tam skoro nikdo neřešil kdo nakupuje a kdo prodává. Jsou jednotlivé fáze trhu – na 5-10k probíhala akumulace a nyní probíhá distribuce. Kam až můžeme dojít nevím. Lidská chamtivost je nekonečná. Ale někde se cena zastaví a bublina praskne. Jestě důležitější otázka než kam až vystoupáme je kam až můžeme spadnout – 20k je ještě optimistická hodnota. Graf ukazuje že můžeme i mnohem hlouběji a když budu sarkastický tak vyplnění gapu na 9,9 k také nejde vyloučit. Co by potom všichni místní moon boys řekli Jarolímovi? Cena na grafu BTC je zajímavá, ale mne ještě více zajímá Greed/Fear index – emoce rozhodují nyní více než co jiného.

Michal

Tak Jarolím je dobrej, má znalosti ekonomie a to hodně lidem v kryptu chybí. Ale je mi jasný, že až to praskne, bude se tady chvástat, že to řikal 😀 Což není moc výkon, když to říká asi rok. Ale analýzy má dobrý.

Milan

Ale analýzy má dobrý – hmm, když tě baví číst. Ale aby si se bál obchodovat, ano jeden z deseti článků vyjde a přijde vejplach, ale to není žádný umění.

pietro

Fantome, já vidím v grafu něco úplně jiného.. 🙂

Michal

Jo, jinak částečně se dá zjistit, kdo prodává a velryby to nejsou. Koukám na data z Glassnode a minimálně před pár dny stále rostl počet bitcoinových velryb. To je ten rozdíl oproti 2017 – i když jsme byli na 20k, velryby pomalu prodávaly, teď to nedělají.

Jan

Binance ATH $50689.

Jib

Kde bitcoin muze mít peněžní strop? Když to vidím, co se dělo za posledni rok…
A co když si bude chtít dát btc do aktiv jen promile společností, tak to musí růst exponencionálně. A pak už retail musí jít stranou…
Jak to pak bude s volatilitou?

Nechci slyšet ze btc bude 1m$, jako všichni, ale úvaha by me zajímala.

Michal

Já pochybuji, že retail půjde někdy stranou. 1) By to podrylo smysl BTC (což ale nemusí velryby zajímat), ale za 2) Komu by to pak ty velký hráči prodávali? 😀
Nevěřim, že Bitcoin si pro sebe uzurpují korporace a fondy a budou se jen smát běžným lidem. Ostatně se to na ničem jiném nestalo – zlato si může koupit každý, akcie taky.

Ale cena….. milion je blbost. Jednou se prostě trh saturuje. Podle teorie, že co má omezenou hodnotu, poroste donekonečna, by cena zlata rostla úplně stejně jako BTC. Ale neroste, protože existuje strop lidí, kteří chtějí zlato. A pochybuji, že u BTC strop nebude.
Prostě nevěřím, že v roce 2050 bude cena jednoho BTC třeba miliardu dolarů. Pravděpodobně to bude víc než teď, ale ne zas o moc. To nejde pořád zvyšovat.

Ale 100k je podle mě reálný. Když cena hitla 50k, tak dvojnásobek je jen otázka času.

Poslední editace 3 let před přes Michal
Fantom

Trefa! Instituce potřebují vytahat peníze z lidí jakýmkoliv způsobem. Klidně i na krypto. Co by s ním sami asi dělali? Přeprodávali mezi sebou a zvyšovali cenu? To vážně ne. 🙂

Luky

Do nekonečna ne, ale 1 milion $, za jeden BTC je relativně umírněná predikce ( někdy, ne teď, ne za rok) .
1/21 miliontina předpokládaného množství zlata stojí cca 13 milinu korun. A zlato je teď podhodnocené, dle tohoto měřítka to vychází.

Krom toho, zlatem běžné v supermarketu neplatime, a bankovky již kryté také nejsou, pokud se stane Bitcoin třeba sekundárním prostředkem k Fiatu, musí mít cenu ještě mnohem vyšší.

Fantom

Chápu tenhle postoj, dává to logiku. Pak by i milion bylo málo. Ale vše to závisí na tom, zda si BTC vybuduje stejné postavení uchovatele hodnoty jako má zlato a to docela pochybuji. Jsou i jiné kryptoměny. Může náskok ztratit. Kde je dnes Altavista a Myspace? 🙂 Například Monero je na platby vhodnější než Bitcoin – rychlejší, privátní a má zabudovanou inflaci cca 1% (ideální inflace pro tradiční měnu) ročně jako motivaci pro těžaře až se coiny vytěží. Je to můj favorit, ale nyní je vše totálně přepálené. Dále tu jsou smartcontracty – ETH, ADA, DOT. Jsou technicky lepší než BTC. Bitcoin má výhodu že tu byl první, je stále nejpopulárnější a díky hasrate velmi bezpečný. Dále má ale také spoustu nevýhod.

Fantom

Žádný strop není. Kdyby skutečně nastala hyperinflace a BTC byl opravdu uchovatelem hodnoty tak není vůbec žádný strop ani 1mil USD – žádný strop. V meziválečném Německu stál bochník chleba miliardu marek, později ještě víc… . Hyperinflace ale zatím nenastane, alespoň ne v dohledné době. Zrádnost BTC je v tom že cenu je obtížné odhadnout za použití jakýchkoli metod – S2F, kapitalizace zlata, promile z veškerých peněžních zásob atd. Rozhodující je zda o něj bude zájem – budou-li lidé chtít za něj zaplatit takovou částku. Za 5k byl drahý a nikdo ho nechtěl a nyní je za 50k a davy ho chtějí protože je levný 🙂 Je to nadsázka ale dobře to ilustruje současné nadšení. Obrovské množství peněz proudící nyní do kryptotrhu ho může vytlačit na extrémní hodnoty, ale tohle je FOMO které jednou opadne a stejně jak nikdo neví kam až můžeme s cenou vyrůst, tak nikdo neví kam až můžeme spadnout. A dolní hranice je nula, případně nepatrná hodnota jako sběratelský artefakt – pro budoucí generace na památku 🙂 A stačí k tomu jediné – aby bitcoin z jakéhokoliv důvodu ztratil důvěru a je bezcenný.

Fantom

Cenové rozpětí je 0 až nekonečno. Uchovatel hodnoty nebo dokonalý nástroj spekulace? 🙂

Michal

Jako ano, strop není, ale já to moc nemám rád, protože když bude cena BTC teda miliarda dolarů, tak jakou hodnotu bude mít dolar? To si za tu miliardu pak houby koupim.

Fantom

Přesně tak 🙂 Hyperinflace. Ta by ale znamenala katastrofu pro lidstvo pokud by byla celosvětová, což by byla protože USD je de facto celosvětová měna. Zatím ale nenastane. To by musela přijít válka nebo nějaká jiná přírodní katastrofa nebo ještě mnohem horší nemoc než covid.

Luky

Tak Covid sám so sobě v ekonomice moc problém není, ten to jen zřejmě spustí.
monetareni politika byla špatná už dávno před tím, je to jen otázka času.

proc myslíte, že teď neprijde hyperinflace , a neprijde globální krize ?

( neříkám, že nastat musí, jen mě zajímá, jaký je důvod, aby se tak nestalo)

Michal

Jako penízky se sice znehodnocují, to jo, ale já si nemyslim, že za 5 let se probudíme a: “Ty jo, dolar už není.” V Římě vydrželo obrušování peněz několik set let. A navázala na to Byzantská říše, která to provozovala dalších tisíc let.
Takže Bitcoin určitě postupovat bude a dolar bude na ústupu (asi to nebude trvat tisíc let, USA zas není věčné impérium), ale nebude to zítra.

Někdy mám pocit, že kryptokomunita je moc hrrr.

Poslední editace 3 let před přes Michal
Fantom

Globální krize a hyperinflace jsou 2 různé věci. Krize přijde určitě jako následek bublin na všech aktivech. Případný vojenský konflikt nebo jiná katastrofa typu pandemie nemoci jako je ebola nebo přírodní katastrofa může způsobit tragédii včetně hyperinflace. Je potřeba nějaký další impuls. Samotné tištění peněz ať už je jakkoliv nezodpovědné hyperinflaci nezpůsobí, protože tyto peníze se k obyčejným lidem jen tak nedostanou. Nefunguje to tak že by si každý řekl já chci tolik a tolik peněz a budu si užívat a nebudu pracovat. Pak by to jistě hyperinflaci způsobilo. Jenže většina peněz je k dispozici bankám a velkým investičním fondům. V ČR se také zadlužujeme, přesto tu není situace že by lidé měli spousty peněz a nevěděli ani co za ně koupit a pospíchali do obchodu rychle všechno vykoupit než to zdraží. Tato situace by nastala, kdyby začalo z nějakého zboží docházet nebo se rozšířily fámy že nebude. To může způsobit nějaká zlá událost – neúroda, atd. Existuje dokonce tzv. MMT moderní teorie peněz, která zcela otevřeně hlásá že stát se může zadlužovat jak bude potřeba a nikdy dluhy nesplácet. Rizikem je jen zahraniční zadlužení. Teorie říká že cílem je udžování optimání zaměstnanosti. V případě růstu inflace má vláda stahovat peníze z oběhu prostřednictvím daní.
Tedy Paroubkovo “tyto dluhy se neplatí” v reálu. V Japonsku jsou k tomuto stavu už dost blízko. Jakkoliv se to může zdát absurdní až nemorální a komunismem zavánějící, určitou logiku to má a může to i nějakou dobu fungovat. Politici o tom dobře vědí a budou to tak dělat jako dlouho to jen půjde. Proto jsou obrovské bubliny na všech investičních aktivech a ceny spotřebního zboží rostou “normálně”. Jak to skončí je ve hvězdách. Já tipuju v dohledné době spíše prasknutí bubliny než hyperinflaci.

David

Ahoj panove, nevite nekdo kde budou ke koupi Coinbase akcie az udelaj ten public offering?

Šmoula

U každého brokera, který umožňuje obchodování na NYSE nebo NASDAQ (podle toho, kde se nechají kotovat)?
FIO, PATRIA, Revolut (možná), etoro, LYNX a já nevim kde všude, bude toho mnohem víc. Stačí zadat dva dotazy do googlu.

David

Dik.

spot_img