15.02.21 Technická analýza BTC/USD – Menší dumpík?

4.7
(17)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Netflix pravděpodobně nakoupí bitcoiny • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Odpolední zprávy] • Bitcoin zpátky nad 50 000 USD • Ethereum nyní k dispozici i na Amazonu • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. TRHY Celková kapitalizace kryptotrhu zůstala nad...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.

Po včerejší video analýze se po krátké pauze budeme Bitcoinu zase věnovat i textovou formou. Pokud jste však včerejší analýzu neviděli, určitě ji shlédnětě, neboť je jako vždy velmi zevrubná a informace v ní obsažené stále platí. Bitcoin má každopádně po čerstvém dumpíku, který však není svým rozsahem nějak závažný. Prodejní objemy nebyly prozatím nijak mohutné a navíc se k úvodním prodejům nepřidávají další medvědi.

Což se může však dynamicky změnit, neboť těch red flagů je na trhu pěkná hromada a pokud je ignorujete, jdete sami proti sobě. Na kapitálových trzích musí člověk používat především svoji hlavu a být k trhu jako takovému velmi kritický. V komentářích jsem zaregistroval od jednoho čtenáře geniální příměr – že ve svých analýzách vyhledávám „díry“, díky kterým uniká vzduch z bubliny .

Ohromná poptávka

Ty pomyslné díry v bublině jsou rizikové faktory, které máme v různé míře na trhu vždy zastoupeny. Aktuálně je těch rizik ohromné množství, od technických signálů až po makroekonomické faktory. To ovšem neznamená, že nemůže Bitcoin stále pokračovat v růstu. Už asi po stopadesáté opakuji, že data slouží pouze pro identifikaci rizik a k hrubému nastínění potenciálních scénářů. Nejedná se o žádné věštění z křišťálové koule.

Dokud je zkrátka poptávka dostatečně silná, Bitcoin musí logicky up. Problém je v tom, že ta poptávka začíná být naprosto neukojitelná a hrozí, že na ty bujaré nákupy dojdou dolary. Ano, i přes mohutné tištění nových peněz hrozí, že trhy nabídku dostupné měnové zásoby zcela absorbují. Jak jsem se již zmiňoval, tomuto fenoménu se říká „past likvidity“. A pokud nebude za co Bitcoin a akcie nakupovat, deflační tlaky převáží. Lidově řečeno, půjdeme dolů.

Aktuální situace na 4H TF DXY

Výše popsané je i další důvod, proč sleduji dolarový index, neboť kdyby skutečně začala hrozit past likvidity, dolarový index by začal strmě expandovat. Najednou by byla nedostatečná nabídka dolarů, ale poptávka stále vysoká. Kromě toho může sílící dolar i znamenat, že investoři z rizikových aktiv odcházejí, aby svůj kapitál uchránili.

Co se týče technické stránky DXY, po krátkém odrazu je už zase tendence klesající. Řekl bych, že kurz se vylil za zakresleného kanálu, díky čemuž rostou šance na otestování lednového low, které je na cca 89,2 bodech. Nic není ovšem jisté, takže je asi na místě vyčkat rozhodnějšího pohybu.

Aktuální situace na 1W TF BTC/USD

Čerstvě zavřená týdenní svíce má bezesporu velmi býčí podobu, takže když bychom měli vycházet pouze z tohoto, další směr by měl být jasný. Leč dle mého názoru to má jaksi háček v objemech, které mi nepřijdou zrovna úměrné k velikosti svíce. Nedá se říct, že jsou vyloženě malé, ale je to takový lehký nadprůměr. Na trzích ale není nic černobílé, neboť poslední půl rok mohly být objemy i průměrné a price action zůstalo i přesto solidní.

Mimoto kurz překonala roční pivotovou úroveň R2 a myslím si, že pro dobro blízkého vývoje by cena neměla pod R2 padnout. Jinak by hrozilo otestování R1 a když by padl i druhý zmíněný pivot, vzrostly by šance na otestování pivotového levelu P, který je až u cca 20 600 USD. Tedy vcelku dost hluboko.

Co se trendu týče, už to není takový extrém jako v prosinci, ale zase se k obdobnému vývoji blížíme. A tady vyvstává otázka, zda na to bude mít tentokrát trh dostatečnou sílu? Přece jenom udržet vertikální strukturu si vyžaduje stabilně rostoucí poptávku. Bude dostatek kupců?

Indikátory

Na týdenním RSI je tedy ten náš strašák v podobě mohutné medvědí divergence. Aby se divergence definitivně zneplatnila, cena Bitcoinu by hrubým odhadem musela stoupnout alespoň nad 60 000 USD, což není málo. Avšak divergence nejsou jen na týdenním RSI – pro 3D, 1D, 12H platí totéž. Na jednodenním grafu je potenciální divergence i na MACD. Zkrátka je těch potenciálních prodejních signálů hrozně moc.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

Na 4H grafu se cena vylila z rising wedge, díky čemuž se uplatnila medvědí divergence, která na tomto časovém rámci strašila. Zajímavé je, že těchto klínů jsme měli na cestě nahoru už nespočet a pokud si správně vzpomínám, pokaždé nakonec došlo k průrazu horní stěny. Tentokrát máme opak.

V každém případě nebyl prodejní tlak nějak značný a hlavně se k úvodním výprodejům nepřidali další prodejci. Bez nových prodejců nemůže cena přirozeně klesat. Tudíž si myslím, že není vůbec důvod nějak panikařit a brát čerstvý price action za rozhodnou konečnou. Leč je určitě výhodné price action a objemy pozorně sledovat. Když by prodejní tlak začal razantně stoupat, je potřeba na to rychle reagovat.

Indikátory

Jak jsem již řekl, medvědí divergence se na RSI uplatnila a vlastně koukám, že i mezi vývojem křivek MACD a ceny byl naprostý nesoulad. Zmíněné tedy máme za sebou. My však víme, že trh má opětovně tendenci pozitivně reagovat u zaznačených 47,51 bodech.

Závěrem

Je třeba neustále myslet na to, že dřív nebo později musí přijít hlubší pročištění trhu. Není zrovna rozumné upadnout do bláhového přesvědčení, že cena půjde akorát nahoru. Nicméně, co sleduji na sociálních sítí, tak skutečně dost nemalá část lidi do uvedeného přesvědčení upadla. Trhu bezmezně věří, což je horor, protože kapitálové trhy nejsou náboženství. Zas na druhou stranu nemá smysl panikařit – pokud skutečně dojde k hlubší korekci, řekněme o 50 %, není vůbec potřeba hned avizovat totální zkázu. Zůstaňte prostě racionální.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 17

Buď první kdo článek ohodnotí

22 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
22 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře