12. 1. 2024 Přehled trhu – Bitcoin padá na 45 000 dolarů, akciové trhy u maxima. Americká inflace a nezaměstnanost rostou.

4.6
(19)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. V neposlední řadě se podíváme i na vývoj drahých kovů a jaké makro ekonomické události sledovat v nejbližším období. Včera večer americký úřad SEC schválil bitcoinové ETF. Velká část trhu oslavuje, ta druhá prodává Bitcoin v obavách z možného poklesu ceny.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin

Bitcoin včera po schválení ETF nejdříve rostl na 49 000 dolarů a následně došlo k zamítnutí a poklesu na 45600 USD. Dnes se drží stabilně kolem 45 000 dolarů, čímž nechává prostor altcoinům nadále slušné růst v nižších desítkách procent za den.

Nejziskovější kryptoměny za posledních 24 hodin, zdroj: kryptomagazin.cz/kurzy-kryptomen/
Nejziskovější kryptoměny za posledních 24 hodin, zdroj: kryptomagazin.cz/kurzy-kryptomen/

Makro kalendář a klíčová makro data

Tento týden je velmi klidný a čekalo se v podstatě jenom na 2 klíčové události. První bylo vyčkávaní na středeční schválení Bitcoinových ETF. Druhou událostí byly čtvrteční makro ekonomické data pro Americkou inflaci a nezaměstnanost.

Ke schválení bitcoinového ETF se rozepíšu níže. Americká inflace tentokrát překvapila negativněji než by většina trhu očekávala. Jádrová inflace sice klesá ze 4 na 3,9 procent. Avšak očekával se pokles na 3,8 procent. Celková inflace meziměsíčně roste o 0,3 procent (místo jenom 0,1 procenta). Meziročně celková inflace lehce roste z 3,1 na 3,4 procent (očekávala se stabilizace kolem 3,1 procent). Tím pádem očekávaní většiny investorů k letošnímu pro 6 až 8 násobné snížení sazeb dostává podpásovku.

Raphael Bostic jako zástupce Fedu tento týden v projevu naznačil, že očekává letos jenom 2 snížení úrokových sazeb. Celkem o 50 bazických bodů do zóny 4,75-5 procentních bodů. Připomeňme si, že akciové trhy aktuálně s obrovským nadšením zaceňují až trojnásobně větší snížení.

Navíc se nabízí silná korelace aktuálního vývoje inflace s obdobím sedmdesátých let. Inflace většinou přichází ve vlnách a není vyloučené, že nás čeká alespoň jedna další inflační vlna. Důvodem by mohlo být předčasné snížení sazeb s ohledem na bobtnající vládní dluh a deficitní rozpočet. Deficit je po očištění o inflaci dokonce větší než během první i druhé světové války. To hlavně díky růstu výdajů na splácení státního dluhu, nákladu na obranu a sociální zabezpečení.

Americký státní dluh se aktuálně zvyšuje extrémním tempem. Letos nás čekají americké volby a kandidáti budou tlačit na Fed, aby ustálili ekonomiku a snížili sazby. Pokud se roztočí inflační spirála, Fed nebude mít na výběr a musí držet vyšší sazby po delší dobu.

Na grafu celkového peněžního agregátu M2 můžeme vidět významný procentuální meziroční pokles. Historicky takto velké poklesy znamenali významné problémy pro Americkou ekonomiku (recese). Za posledních pár let se do ekonomiky dostal tak velký objem peněz, že ani takovýto meziroční pokles zatím nezpůsobil problémy. Může to být otázka času? Na korelaci agregátu M2 a růstu akciových indexů jsme se podívali v pondělním výhledu trhů pro rok 2024.

Slábnoucí spotřebitel fungující na dluh

Dnes se podíváme na aktualizaci velké část indikátorů, které sleduji už pár měsíců. Drtivá většina z nich naznačuje zhoršující se poměry všech oblastí americké ekonomiky až na jeden jediný faktor a to ocenění akciových indexů (které roste do další bubliny).

Delikvence a defaulty pro splácení více rodinných domů se dostávají na hodnoty nevídané od roku 2012. Předpokládám, že pro menší bytové jednotky bude vývoj podobný. Sentiment pro nákup nemovitostí se propadá na nejnižší úrovně od roku 1960. Lidi si jednoduše nemůžou dovolit bydlet ve vlastním na těchto cenách nemovitostí a úrokových sazbách. Aktuální generace mladých lidí raději utrácí za technologie a zážitky, čímž si žije nad své poměry a nešetří (uměle vysoké zisky firem brandového a luxusního zboží).

Navzdory tomu, že Fed signalizoval pivot a stabilizaci úrokových sazeb. Úrokové sazby na půjčkách pro automobily nadále rostou v průměru na 8,51 procent. To je nejvyšší úrok od roku 2000. Dluh na kreditních kartách nadále roste a blíží se 1,1 Biliónu USD (v angličtině Triliónů USD). Úroky na kreditních kartách obdobně dále rostou a v průměru dosahují kolem 21,47 procent ročně. To je nejvyšší úrok za sledované období od roku 1970.

Kreditní karty, drahé auto na splátky a 30tiletá hypotéka je běžný standard, který si spojíme s Amerikou. Domnívám se, že mnoho Američanů udělá téměř cokoliv, aby si udrželi životní standard a překonal sousedovo ego. To je moment, kdy do hry přichází další dluh nazvaný “Buy now, pay later”.

Tento způsob utrácení si rychle získává na oblíbenosti. Během vánočního období (listopad a prosinec 2023) se zvyšuje jeho využití o 14 % ve srovnání s rokem 2022. Z 222 miliard obratu pro online nákupy bylo 16,6 miliardy obratu díky odložení platby. Dnes už tuto metodu využívá každý čtvrtý Američan. Tyto krátkodobé půjčky mají standardně velmi vysoké úroky. Tento trend nedopadne dobře.

V pondělním výhledu pro rok 2024 jsme se podívali na možnou manipulaci dat ohledně nezaměstnanosti před letošními volbami amerického prezidenta. Aktuálně lze pozorovat zvýšený trend ztráty dlouhodobých zaměstnání nad dlouhodobým průměrem. Zároveň počet otevřených pracovních míst začíná prudce klesat. Akciový index S&P 500 historicky koreluje s vývojem počtu pracovních míst, tentokrát je však něco jinak a pokračuje v růstu.

Kladu si otázku, který ukazatel stavu americké ekonomiky reflektuje skutečnost správně a který je spekulativně nadhodnocený (nápověda asi není nutná, pokud jste četli i pondělní výhled). Tím pádem se celková nezaměstnanost lehce zvedá. Jediný důvod, proč zřejmě neletí do nebes je růst zaměstnanosti na částečný úvazek z ekonomických důvodu. Ten jsme si ukázali v přehledu v pondělí. (Do úvahy připadá i možná manipulace dat, kterou jsme si v pondělí popsali).

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Akciový index S&P 500 u historického maxima

Akciový index S&P 500 včera pokračoval v růstu k historickému maximu lehce pod 4 800 bodů. Tento trend už už vypadá, že nás zavede výrazně výše. Vlastně není čemu se divit, když roste všech 7 největších akcií indexu.

Těchto 7 akciových společností v podstatě od začátku roku 2023 táhne nahoru nejenom celý index S&P 500. Ale zároveň většinu technologických akciových indexů i díky spekulací na růst sektoru umělé inteligence a informatiky.

Pro lepší představu, celková tržní valuace těchto sedmi společností je 12 biliónů USD. Tedy 4x větší než valuace všech 2000 společností z indexu Russell 2000. Nebo větší než všechny společnosti obchodované na akciových burzách v Japonsku, Kanadě a Anglii. Tím pádem seskupení společností “Magnificient 7” nejenže ovlivňuje americký akciový trh. Těchto 7 akcií si vytvořilo vlastní trh.

Sentiment trhu začíná působit až fanaticky, když diskutují ohledně těchto společností. Já si kladu otázku, jak dlouho ještě můžou tyto akcie růst. Než dojde k dalšímu splasknutí technologické a AI bubliny jako v roce 2000?

Na dvoudenním grafu akciového indexu S&P 500 můžeme vidět značný nákupní zájem, který táhne cenu indexu na dosah historického maxima (z prosince 2021). Domnívám se však, že velké instituce se začátkem nového roku vybírají zisky a přelévají je do jiných sektorů. Hlavním nákupcem indexu by měli být retailový investoři. Ti jdou většinou velice pozdě nato, aby vytěžili ještě něco z tyhle přehnaný růstový reakce.

Indikátory RSI a MACD už naznačují na dvoudenním grafu divergence. Avšak stále máme dost času vyformovat vyšší vrcholek a nový historický vrchol až kolem 5000 bodů. Překonání 4800 bodů bude poslední psychologická hranice, jak dostat do trhu poslední retailové zájemce. Z mého tradingového pohledu spíše formujeme vrchol a proto se od indexu držím velmi daleko. Spíše jenom z dálky pozoruji další cyklus technologické bubliny.

Růstová varianta je tedy v rozmezí 4800 až 5000 bodů. Poklesová varianta začíná na aktuální úrovni a klesá až po nevyplněný gap kolem 3960 bodů. Takto významný pokles by pro mně znamenal další možný pokles. Poměr rizika a potenciálního zisku teď napomáhá krátké pozici.

Bitcoin otestoval 49 000 po schválení ETF, následoval pokles k 45 000 dolarů

Bitcoin dnes testuje zónu kolem 45 600 jako nový support. Svíčky které teď Bitcoin formuje na dvou denním grafu, vypadají dost děsivě s ohledem na jejich tvar. Zároveň Bitcoin naráží na dlouhodobou (historickou) rezistenční zónu kolem 48 až 50 200 USD.

“Úplně náhodou” v moment schválení ETF nám Bitcoin roste do zóny fibonacciho retracementu označované v technické analýze jako “golden pocket”. Je to návrat o 61,8 až 65 procent celého poklesu od 69 000 USD po 15 700 USD. Statisticky je to nejzajímavější zóna, kterou lze sledovat v technické analýze.

Dnes by se mělo začít obchodovat většina nově schválených ETFek na burze. Bude to tak pozitivní novinka, jak si většina trhu představuje? Očekávám ještě několik překvapení jako začátkem týdne ohledně schválení.

Pozitivní růstová varianta se nabízí v případě překonání rezistenčního pásma 48 500 – 50 200 dolarů. Nemusí k tomu dojít na poprvé. Mírný pokles až ke 42 000 dolarů by byl opodstatněný.

Negativní varianta může nastat pokud dojde k zamítnutí růstu a vybírání zisků ve stylu “sell the news”. Následně může Bitcoin klesat nejdříve ke 40 000 dolarů. Po malém odrazu by mě nepřekvapil návrat ke 32 000 dolarů. Buďte proto velmi opatrní a pokud ještě vstupujete do pozic, zřejmě bych už vyřadil použití finanční páky a zařadil s nutností příkaz Stop-loss. Dosažením této rezistenční zóny se riziko pro korekci růstu zvyšuje.

Spekulace na další růst kryptoměn se může, ale i nemusí vyplatit, vše záleží od toho jak se vyvine situace na americkém akciovém trhu a okolnosti možné ekonomické recese.

fastchange2

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 19

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Juraj Zámek

👍🏻

Bart

Tak 40t neni zatím vůbec špatná cena na prodej. Ale do zejtra bych asi úplně nečekal ;).

Adam Nemčík

Na 4hodinovém grafu už se zformovala první imuslní vlna dolů (49K – 41,6K) očekávám menší retracement během víkendu zpátky kolem 43-44K a pak pokračování v poklesu.

Prvotní target 36K, druhý target 31K … vypadá to, že schválení Spotového ETFka dopadne historicky stejně jako schválení Futures obchodování v roce 2018 (tehdy -81% pokles 😉 )

Bart

Pokles čekám, psal jsem to tu už v listopadu, ze ideální prodej bude mezi 40-50. ETF byl nejspis chytak na hejly. Zas kdo měl.rozum, tak na tom mohl vydělat slusne a nebo alespoň se ctí pustit nekolikalety hold.

Ale co my víme, třeba se to nakonec udrží a výplach nebude. 🙂

Jakub

Myslíte že Solana bude následovat tento trend bitcoinu ? Na jednodenním grafu je vidět kříž na MA indikátorů. Je možné že by prorazila výše?

spot_img