Máme asi týden od předešlé analýzy na zlato (XAUUSD) a za ten jeden pouhý obchodní týden se toho odehrálo docela dost. Vlastně bylo price action famózní, čímž se zvyšují šance na ukončení korekce, jež trvá už od počátku srpna minulého roku. Osobně jsem toho názoru, že po technické stránce by stačily další dva silné týdny a můžeme počítat s obnovením býčího trendu.
Leč, jak jsem právě minule upozorňoval, nejsem si úplně jistý, zda z fundamentálního hlediska má zlato opravdu šanci na mohutný breakout. Inflace se sice pomaličku zvyšuje, ale dokud nepřesáhne minimálně 2 % (USA), obávám se, že není racionální důvod se ve žlutém kovu zajišťovat. Navíc úrokové míry jsou na dluhopisech stále docela vysoké a inflaci tedy skoro celou pokryjí. Dluhopisy jsou pro drahé kovy konkurence, takže pokud nesou relativně dobrý výnos z úroků, moc nevěřím, že se kapitál začne do zlata přelévat.
Avízo k zítřejší video analýze:
Během druhé poloviny nedělního odpoledne zase vydám video analýzu na Bitcoin. Jakmile k tomu dojde, budete samozřejmě upozorněni. Můžete se opětovně těšit na další analýzu plnou užitečných informací, kde si i vysvětlíme důležité souvislosti, které se od většiny jiných analytiků nedozvíte. Když tak si dejte rovnou odběr, abyste analýzu nepropásli.
Aktuální situace na 1M TF XAUUSD (zlato)
Když máme za sebou měsíční close, tak není od věci se v rychlosti podívat na měsíční graf s futures kontrakty, kde máme i dostupné objemy. Březnová svíce značí, že prodejní tlak začíná být z větší části absorbován, protože máme relativně dlouhý spodní knot. Dovolím si však tvrdit, že uvedená svíce není vyloženě býčí, spíše je neutrální. Označil bych ji jako „Točící káču“.
Leč vzhledem k objemům a předešlému price action může znamenat obrat. Pokud je totiž interpretace oné svíce taková, že se nabídka vyčerpala, logicky musí přijít v dohledné době obrat. Na základě řečeného tedy očekávám dubnové close v zeleném. Ovšem nemám samozřejmě křišťálovou kouli, takže vám neřeknu, jak moc velká ta svíce třeba bude.
Indikátory
Jinak dle RSI indikátoru jsme na 55 bodech a negativní momentum viditelně oslabilo. Prostoru pro další růst je tedy fůra. Nelíbí se mi ovšem MACD, protože cenový pokles byl natolik silný, že nedávno došlo k bearish crossu.
Aktuální situace na 1W TF XAUUSD (zlato)
Na týdenním grafu je situace též dost bullish, protože druhý dotyk s S/R levelem 1 678 USD/unce byl pro zlato velmi úspěšný. Dlouhý spodní knot svíce mluví sám za sebe a řekl bych, že i následující týden zůstane snad silný. Je ovšem nutné pochopit, že se jedná o první bullish signály, a to po dost dlouhé době.
Prvně je třeba prorazit EMA 55, rezistenci na 1 786 USD/unce a pak horní stěnu zakresleného kanálu. Bez toho žádné obnovení dlouhodobého bull trendu nemůže přijít. Ale ty první vlaštovky máme za sebou, takže jsem docela optimistický. Jak ale říkám, podmínkou je vyhledávání potvrzení.
Indikátory
Aktuálně je RSI na cca 41 bodech a momentum se drží stále up. Leč zatím není moc silné. Na MACD převažuje negativní momentum, ale dle histogramu indikátoru postupně slábne.
Aktuální situace na 4H TF XAUUSD (zlato)
Nyní se dostáváme k 4H grafu, kde můžeme zřetelně identifikovat naprosto učebnicový double bottom (dvojité dno). Paradoxem ovšem je, že pondělí a úterý bylo pro zlato dost špatnými dny. Setrvačnost poklesu byla vážně dosti agresivní, ale na supportu se objevili dostatečně agresivní býci, kteří donutili kurz k pěkné rotaci.
Expanze je tedy za další obchodní dny solidní, ale stále se kurz nachází v rámci zakresleného obchodního pásma. Je hodně důležité prorazit, protože jinak hrozí zase výplach. A obávám se, že další silný výplach by sám o sobě avizoval, že pod blízký support padneme. Začátkem nového obchodního týdne tedy očekávám otestování horní hranice pásma a pak se holt uvidí.
Indikátory
RSI začíná u 70 bodů rotovat, což není rozhodně bullish. Zas na druhou stranu se hodnoty indikátoru za poslední tři měsíce vyšplhaly nejvýše. Tudíž jakýsi posun k lepšímu tu snad máme. Co se MACD týče, momentum up je vesměs silné, ale ke konci pátku začalo krapet slábnout.
Závěrem
Zlato má za sebou nepochybně silný týden a vyšší časové rámce na mne působí s velkou nadějí na pokračování v expanzi. Potřebujeme ale další potvrzení v podobě průrazů blízkých rezistencí, což nám zvýší šance, že žlutý kov zase čeká silná rally jako v první polovině minulého roku. Jak jsem již několikrát říkal, nejsem si jistý, zda jsou k tomu dostatečné fundamentální důvody.
POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!
Omlouvám se, ale proč analyzovat zlato na webu věnovaném kryptoměnám? Nebylo by lepší věnovat např. soboty nějak obecněji trhu s altcoiny? Např. vytvořit si nějaký reprezentativní koš altcoinů a ten analyzovat třeba na týdenní bázi? Troufám si tvrdit, že by to zdejší cílovou skupinu zajímalo více.
Protože zlato s kryptem souvisí..? 🙂
Jak, prosím?
Silný výprodej na zlatu může totiž také znamenat víc peněz pro krypto. Velké investiční fondy už nějaký ten měsíc realokují svoje aktiva.
Ok díky, z mého pohledu to je dost nízká souvislost.
Očividně tu dle ostatních komentářů a „palců“ po analýze zlata zlata poptávka je, takže asi je správně, pokud tu články budou.
Ale stále si myslím, že to spolu s kryptem téměř nijak nesouvisí. To by tu už mohla být analýza skoro čehokoliv, co se obchoduje na finančních trzích, spojitost na bitcoin či člověk vždy nějakou najde. Pokud cena zlata nějak ovlivňuje kryptoměny, stačila by o vývoji zlata zmínka v analýze BTC (jako se tam zmiňuje spousta dalších souvisejících věcí). V tomto článku ale o kryptoměnám nevidím jediné slovo.
Je to aktivum, které má některé zásadní vlastnosti podobné s BTC.
Jediná zásadní podobná vlastnost, kterou vidím, je, že se obojí dá koupit a prodat. Mohu poprosit o konkrétní odpověď, co je tedy podobné?
Vím, že zdejší fanatičtí zastánci zlata to nechtějí slyšet ani za nic, ale btc je vážný konkurent této komodity jako uchovatele hodnoty (hedge). V některých ohledech, jako skladovatelnost ve velkém množství, dělitelnost a mobilita na jakoukoliv vzdálenost, dokonce zlato výrazně převyšuje. Pokud se na to podíváte z hlediska vrcholového managera hedgeového fondu, který potřebuje investovat půl miliardy, tak je snažší a hlavně mnohem levnější držet ji v bitcoinech, než v tuně zlata. Just saying.
A budete mít důvěru v BTC jako uchovatele hodnoty, když jeden rok stojí mince 20000 USD, další rok 5000 USD a za dva roky 60000 USD? Cena zlata je proti tomu nesrovnatelně stabilnější.
Navíc jsem se ptal na podobné vlastnost, ne na odlišné. Fyzická podoba zlata je samozřejmě nevýhoda kvůli nákladům na skladování. Na druhou stranu pokud zlato slouží jako pojistka pro případ krizí (dokonce bych řekl, že zlato je staletími prověřená jistota uchování hodnoty i v případě nějaké apokalipsy), bitcoin také značně pokulhává. Pokud vám vypadne elektřina a internet, všechna vaše hodnota z BTC se vypaří, nekoupíte si ani rohlík. BTC má hodnotu naopak spíše ve zdravě fungujícím světe.
Já nejsem žádný fanatik do zlata, ale prostě nevidím téměř vůbec žádné souvislosti a podobnosti. Kryptoměny jsou něco úplně nového a jiného, chovají se svébytně a těch vlastností s jinými aktivy mají společných opravdu jen málo.
Já jsem za rozbor zlata rád, takže za mě nechat. Díky
Díky za analýzu. Zlato bych nechal, sám ho držím už 13 let, tak třeba i to může být inspirací pro držení kryptoměn 😉