02.09.19 Technická analýza akciového indexu S&P 500 – Po velkých propadech index pomalu oživuje

0
(0)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Tak po minulé analýze na akcie výrobce letadel Airbus vám přináším tentokrát daleko větší oříšek. Nyní jsem si pro vás připravil technickou analýzu na jeden z největší akciových indexů na světě. Jedná se o hodnotově vážený americký index S&P 500, což je právě jeden z nejrelevantnějších indexů vůbec a jeho celkový stav má obrovskou váhu pro zhodnocení stavu ekonomiky v USA.

Je to taktéž dobrý barometr pro posouzení stavu globální ekonomiky. V poslední třetině minulého roku S&P 500 šlo s cenou dolů, jak kdyby bylo na skluzavce. Už to vypadalo, že recese je na spadnutí, ale díky změně v monetární politice FEDu, se povedlo recesi zvrátit. Od té doby pěkně rosteme, ale zhoršující se obchodní vztahy mezi USA a ČLR zase kartami dost obrátilo. Nicméně, stále tu byla a je šance, že ty poslední události s negativním vlivem, byly jen jednorázovou záležitostí.

Většina z nás si ale asi uvědomuje, že akciové trhy nemůžou jít pořád nahoru. Nic nemůže růst věčně, protože vše má své hranice. Nynější růstový cyklus je už rekordně dlouhý, takže recese je více než očekávaná. Snaží se to sice neustále různými způsoby oddalovat, ale to, že recese/krize jednou příjde, je neodvratné. Na nás je pouze to, abychom se na to co nejlépe připravili.

Aktuální situace na 1D TF akciového indexu S&P 500

analýza S&P

Minulý rok

Nepřed si pojďme nastínit, co se vše na grafu chronologicky odehrálo. Index má za sebou už hodně dlouhý bull run, který trvá celou dekádu. Na začátku minulého roku si můžete všimnout vcelku velkého zaváhání, které ale netrvalo tak dlouho a kurz až do podzimu pomalu ale jistě rostl, až se přibližoval k silné psychologické hladině 3 000 bodů. Dokonce se vytvořil vyšší vrchol a spolu s tím i nové all time high. Nicméně, v zápěti se směr kurzu radikálně otočil a během tří měsíců se hodnota indexu propadla o 20 %.

Propad o 20 % na tak velkém indexu nevěští nic dobrého a bylo na místě se už obávat toho, že recese na klepe na dveře. Dost lidí už s tímto scénářem i počítalo. Pak FED náhle obrátil a upustil od navyšování úrokových sazeb, což byl zásadní impuls pro trhy, aby se zase vesele nakupovalo. Projekcí tohoto kroku je vytvoření patternu, který připomíná písmeno V. Ty véčka nejsou moc přirozené a jsou právě způsobeny nějakým vnějším faktorem – třeba právě změna politiky FEDu.

Odraz ode dna

Odraz ode dna nastal 26. prosince okolo S/R pásma 2 350 bodů, a to velmi agresivním způsobem. Během pár dní se povedlo prorazit S/R pásmo 2 450 bodů a následně ho využít jako support pro další odraz up. Cena během následujících dnů začala útočit na další rezistenci 2 600 bodů, což byla zároveň i spodní hrana trading range.

Kurz zformoval rising wedge, takže tento pohyb up byl brán pouze jako korekce předchozích propadů. Počítalo se vlastně pouze s pullbackem a retestem této hladiny, kde by downtrend pokračoval. No, překvapivě se tak nestalo a hranice byla pokořena. Proražení rezistence vyvolalo další posilování a další velkou překážkou byl S/R level okolo 2 700 bodů.

Bez nějakých velkých problémů se býkům povedlo tuto hranici překonat. Kurz následně pokračoval v růstu až do do půlky jara, kdy začala korekce. Cena se dostala až do hladiny HIGH SUPPLY (2 900 bodů). Vývoj zformoval další rising wedge, které mělo vrchol právě v této rezistenci. Hranice odporu další postup up zamítla a došlo k vylití ceny z bearish útvaru.

Začátek léta

Korekce měla dno na supportu 2 700 bodů, kde se kurz zase přesvědčivě obrátil. Cena se zase přiblížila k horní hraně trading range, kde je i rezistence HIGH SUPPLY, ale po menších útrapách, se podařilo rezistenci prorazit. Kurz měl následně vývoj v rámci malého kanálu, který cenu dovedl k vyššímu vrcholu a novému ATH, kdy aktuální maximum indexu je 3 028 bodů.

Pak přišly problémy spjaté s obchodními válkami, a díky tomu začala červená vlna dolů. Z předchozí rezistence HIGH SUPPLY se měl stát support, ale jak můžete vidět, tak kurz touto úrovní bez problémů prošel. Propady se zastavily až na hranici 2 800 bodů, kde je spodní hrana velkého kanálu, jehož strany jsou zároveň S/R.

Trhu se v podstatě daří vytvářet vyšší vrcholy (HH) a vyšší dna (HL), což je hodně podstatný tržní faktor. I přes ten poslední krvák to znamená, že se vůbec nic hrozného neděje. No, v grafu se nám vykresluje rostoucí triangl, což je bullish pattern. Zdá se tedy, že je to příprava na opětovný průraz skrze HIGH SUPPLY.

Jedná se o hodně silnou rezistenci, takže bude zajímavé, jak to dopadne. V minulosti se totiž moc nedařilo tuhle hranici tak snadno překonat. Do konce září by se o tom mělo rozhodnout, protože kurz by pak už neměl v rámci útvaru další prostor pro pohyb.

Indikátory

Jak jste mohli zaznamenat, tak ten poslední velký výplach měl technické opodstatnění, neboť indikátor RSI signalizoval prodej kvůli vytvořené medvědí divergence. Momentum down mělo rychlý spád a zastavilo se na hodnotě 28 bodů, kde se momentum překlopilo. Na histogramu MACD byla medvědí divergence taktéž.

Za poslední dva týdny proběhlo na křivkách tohoto indikátoru už třetí cross. Poslední byl bullish a zdá se, že se momentum zvedá up. Je ale otázkou, jak moc je tento singál relevantní vzhledem k mnoha minulým překřížením křivek. Stochastic RSI má momentum pozitivní, ale jeho křivky se blíží už do překoupené oblasti.

Komentář/zprávy

A teď pojďme na poslední aktuality. Americký prezident Donald Trump v neděli řekl, že obchodní jednání mezi USA a Čínou proběhnou v září podle plánu. V rozhovoru pro novináře v Bílém domě prezident prohlásil, že se s Čínou a komunikuje a další jednání proběhnou v průběhu září.

Začátkem dne se ale začalo s implementací nových amerických tarifů na čínské produkty o hodnotě 112 miliard dolarů. Čínské odvetné sazby také vstoupily v platnost 1. září. Hlavní akciové trhy v asijsko-tichomořském regionu jsou v pondělí smíšené, a to i přesto, že nové tarify v obchodní válce mezi Spojenými státy a Čínou vstoupily v platnost.

Závěr

Poslední výplach sice dost zamíchal kartama, ale zdá se, že to nebude mít dlouhodobě až tak viditelný vliv. Navíc, mělo to technické opodstatnění, takže se to dá brát za přirozenou korekci. Osobně si myslím, že dokud se nám budou tvořit vyšší vrcholy a dna, tak se z technického hlediska nic špatného neděje. Považuji taky zakreslený kanál za hodně relevantní a pokud by se cena z něj vypláchla, tak by to pravděpodobně odstartovalo větší pokles hodnoty indexu. Hlavně by tu pak bylo riziko, že se vytvoří nižší dno a to by mohlo překlopit trend.

Co číst dále?

31.08.19 Technická analýza akcií společnosti Airbus – Airbus v bull trendu, bude to tak pokračovat?

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Petr

Říká ti něco buyback ?

spot_img