31.08.19 Technická analýza akcií společnosti Airbus – Airbus v bull trendu, bude to tak pokračovat?

0
airbus

Určitě taky víte o problémech, které americkou společnost Boeing, jenž je špičkou ve výrobě dopravních letadel. Tedy, alespoň byla. Vzhledem k tomu, že Boeingy 737 MAX začaly padat k zemi a zjistilo se mnoho bezpečnostních problémů, tak musely být všechny tyto stroje až do odvolání uzemněny. Právě francouzský Airbus byl tím největším konkurentem, ale vždy byl, co se týče množství výroby a prodejů, za Boeingem.

To se teď mění, neboť Francouz začal z problémů svého konkurenta náramně těžit v podobě zvyšujících se objednávek na jejich letadla. Což se samozřejmě muselo projevit i v akciích obou společností. Jak titulek napovídá, tak se podíváme napřed na akciový trh Airbusu. Jak často říkám, tak stav trhu s akcie je takovým odrazem stavu samotné firmy. I přes poslední problémy v souvislosti s obchodními válkami, si tento trh drží svoji sílu. Nicméně, už tu jsou náznaky, že možná alespoň krátkodobě sestoupíme ještě dolů.

Aktuální situace na 1D TF akcií společnosti Airbus

analýza airbus

Od nového roku posílení o 72 %

Všichni víme, že na začátku podzimu minulého roku začaly trhy velmi tvrdě padat a některé akcie přišly i o 60 % ze své hodnoty za tři měsíce. Akcie Airbusu to sice taky schytaly, ale bylo to „jen“ o necelých 30 %, než se kurz odrazil ode dna. Dno této korekce byla úroveň 81.44 USD/akcie a během následujících ani ne sedmi měsíců cena za akcii vzrostla o neuvěřitelných 72 %. A osobně si myslím, že za takový rychlý růst ceny můžou právě problémy Boeingu. Zároveň předpokládám, že velká část kapitálu, co se vylila z akciového trhu Boeingu, se přelila právě sem.

Ale napřed to vezmeme hezky chronologicky od začátku roku, sic jen stručně. Napřed kurz porazil S/R levely na 89.50 USD/akcie, 96.6 USD/akcie a to bez nějakých větších problémů. Na druhé zmíněné úrovni je i dle indikátoru Volume profile silná hladina. Z toho důvodu tento support považuji za velmi relevantní. Pak došlo k proražení levelu 102.66 USD/akcie pak se vytvořil malý gap, který je zaznačen žlutou šipkou. Gap je malý, ale je třeba případně počítat s tím, že si pro něj trh dojde.

Zklidnění situace

Pak se býkům povedlo překonat další rezistenci na 109.62 USD/akcie. Během asi šesti týdnů vzrostla cena akcií skoro o 42 %. Doteď byl tedy vývoj docela divoký. Po poslední proražené hranici sice hodnota akcií i nadále posilovala, ale už klidnějším tempem. S/R levely na 114.82 USD/akcie a 119.52 USD/akcie padly během následujících dvou měsíců.

Rezistenční level 122.66 USD/akcie, ale další postup up skoro na šest týdnů zastavil. Tahle hladina tedy odstartovala korekci, díky které se zformoval bullish pattern bull flag, ze kterého cena následně hezky pumpla. Tomu dopomohl i support na 114.82 USD/akcie, kde započal odraz up.

Díky dalšímu postupu nahoru, byla proražena rezistence 122.66 USD/akcie, ale hranice odporu 126 USD/akcie další posilování zamítla. Kurz následně skoro tři týdny konsolidoval v zakresleném malém rostoucím trianglu, což je zase naopak bullish pattern. Z útvaru kurz očekávaně pumpl a spolu s tím prorazil rezistenci 126.22 USD/akcie.

Oslabujeme

Vrchol se udělal na ceně 133.86 USD/akcie, což je zároveň i naše all time high u těchto akcií. Kurz po dosáhnutí této úrovně začal klesat k S/R levelu 126.22 USD/akcie, kde byla minimální reakce kurzu. S dalšími úrovněmi to bylo stejné a propad se zastavil až na 119.52 USD/akcie. Od té doby trh spíše jen konsoliduje v rozmezí 126.22 USD/akcie a 119 USD/akcie. Vzhledem k Price action je teď už jasné, že jsme od začátku léta ve velkém rostoucím kanále. Jeho hrany jsou tedy S/R. Proražení spodní strany by logicky vyústilo ve výplach.

Dále se od začátku srpna formuje medvědí vlajka. Bear flag je medvědí pattern, takže je velmi pravděpodobné, že budeme zase oslabovat. Target z útvaru je v úrovni 109.62 USD/akcie. Díky tomu rostoucímu kanálu tu ale je šance, že bear flag úplně selže a k vylití ani nedojde. Na druhou stranu, tento pattern může být projekcí pro přípravu na průraz z kanálu a prostor pro pokles tu pořád je. Když ale spodní hrana kanálu cenu podrží, tak si trh zároveň udrží růstovou tendenci.

Indikátory

Ten poslední velký pokles byl samozřejmě zapříčiněn špatnými obchodními vztahy mezi ČLR a USA, ale mělo to i technické opodstatnění. Trh rostl už hrozně dlouho a bylo třeba, aby se trochu pročistil. Na indikátoru RSI je medvědí diveregcence jako hrom a to v překoupených hladinách. Korekce dolů tedy byla na místě. Všimněte si, jak křivka indikátoru dlouhodobě respektuje downtrendovou přímku, která je zakreslena.

Aby mohl kurz up, tak ji musí křivka RSI prorazit. Křivka OBV se vyvíjí v rámci Rising wedge, což je bearish pattern. Na histogramu MACD byla taky medvědí divergence. Křivka indikátoru je ale trochu nedůvěryhodná, protože už došlo k bullish crossu a pak okamžitě k bearish crossu. Následně zase k bullish crossu. Zdá se, že momentum up se sbírá, ale bral bych tento signál dost s rezervou. Stochastic RSI má čerstvě momentum pozitivní.

Komentář/zprávy

Společnost Airbus v pátek uvedla, že obdržela objednávku od malajské dopravní společnosti AirAsia X na 42 letadel. Na základě smlouvy zaplatí AirAsia X 5 miliard USD za 12 letadel A330-900 a 30 A321XLR. Po dnešní objednávce bude flotila AirAsia X zahrnovat 78 letadel A330neo.

„AirAsia X byla průkopníkem nízkonákladového modelu dálkové dopravy v asijsko-tichomořském regionu. Tato nová objednávka na A330neo a A321XLR je skutečným potvrzením řešení Airbusu pro uspokojení poptávky na středním trhu kombinací jednotného trhu a širokého sortimentu, “uvedl generální ředitel Airbus Guillaume Faury.

Závěr

Airbusu se bezpochyby daří a hezky těží z dosavadní situace. Tahle společnost byla za Boeingem číslo dva, takže je jasné, že „díru“ na trhu zaplní především ona. Boeingu bude trvat i celé roky, než se vyhrabe z toho, do čeho spadl. A za tu dobu Airbus jako firma poroste a spolu s tím budou posilovat i jejich akcie. Má to prostě velký potenciál, ale nesmíme zapomínat na to, že tomu musí odpovídat i okolnosti. Bude dost záležet na celkovém zdraví trhu a pokud bude recese, tak Airbusu nepomůžou ani ohromné problémy jeho konkurenta. Vše to musí jít ruku v ruce.

Co číst dále?

30.08.19 Technická analýza komodity palladium – Několikaletý bull run nemá jisté pokračování

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře