Zlato za 3 000 dolarů a ropa za 100 dolarů do roku 2025, analytici tuto možnost nevylučují

5
(1)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Podle společnosti Citi existuje šance, že ceny zlata během příštích 12 až 18 měsíců vzrostou na 3 000 dolarů za unci a ceny ropy na 100 dolarů za barel.

Agresivní nákupy centrálních bank, stagflace a globální recese jsou katalyzátory, které by mohly cenu žlutého kovu vyhnat o téměř 50 % výše, uvedl analytik Citi.

Podle Citi by ceny zlata mohly během příštích 12 až 18 měsíců vzrůst na 3 000 USD za unci. Cena ropy by mohla vzrůst na 100 USD za barel, a to v závislosti na jednom ze tří možných katalyzátorů.

Zlato, které se v současné době obchoduje za 2 016 USD, by mohlo vzrůst přibližně o 50 %. A to v případě, že centrální banky prudce zvýší nákupy žlutého kovu. Dále v případě možné stagflace a nebo také v případě hluboké globální recese. Uvedl tak pro CNBC Aakash Doshi, vedoucí výzkumu komodit v severoamerické pobočce Citi.

Zlatá horečka centrálních bank

„Nejpravděpodobnější divokou cestou ke zlatu za 3 000 USD za unci je rychlé zrychlení existujícího, ale pomalu se rozvíjejícího trendu. Tím trendem je de-dolarizace napříč centrálními bankami rozvíjejících se trhů, která následně povede ke krizi důvěry v americký dolar, napsali analytici Citi včetně Doshiho v nedávné poznámce.

To by mohlo zdvojnásobit nákupy zlata centrálními bankami, což by mohlo zpochybnit spotřebu šperků, jakožto největší hnací síly poptávky po zlatě, upřesnil Doshi.

Nákupy zlata centrálními bankami se v posledních letech zrychlily na rekordní úroveň. Důvodem je snaha o diverzifikaci rezerv a snížení úvěrového rizika, uvedla Citi. Čínské a ruské centrální banky jsou v čele nákupů zlata, přičemž Indie, Turecko a Brazílie rovněž zvyšují své nákupy.

Světové centrální banky si udržely dva roky po sobě čistý nákup zlata v objemu více než 1 000 tun. Uvedla tak v lednu Světová rada pro zlato (World Gold Council).

„Pokud se to opět rychlým tempem zdvojnásobí na 2 000 tun, myslíme si, že by to bylo pro zlato skutečně velmi příznivé, řekl Doshi telefonicky CNBC.

Prozkoumejte ETF na platformě XTB

Hrozí možná globání recese

Dalším spouštěčem, který by mohl zlato vyhnat na 3 000 dolarů, by byla hluboká globální recese. Ta by mohla přimět Federální rezervní systém USA k rychlému snížení sazeb.

„To znamená, že by brzdy byly sníženy ne na 3 %, ale na 1 % nebo níže – to nás dostane na 3 000 USD,” řekl Doshi. Podotkl, že se jedná o málo pravděpodobný scénář.

Ceny zlata mají tendenci sdílet inverzní vztah s úrokovými sazbami. S poklesem úrokových sazeb se zlato stává atraktivnějším ve srovnání s aktivy s pevným výnosem, jako jsou dluhopisy. Ty by v prostředí nízkých úrokových sazeb přinášely slabší výnosy.

Referenční úroková sazba Fedu se od července 2023 pohybuje mezi 5,25 % a 5,5 %. Jedná se o nejvyšší hodnotu od ledna 2001, kdy po výbuchu dot-com bubliny vystřelila na 6 %. Trhy očekávají, že Fed sníží sazby v květnu nebo červnu.

Dalším spouštěčem by mohla být stagflace, neboli zvyšující se míra inflace, zpomalující se hospodářský růst a rostoucí nezaměstnanost. I když podle Doshiho je „velmi nízká pravděpodobnost” takového scénáře.

Zlato je vnímáno jako bezpečná investice a má tendenci dosahovat dobrých výsledků v obdobích ekonomické nejistoty, kdy se investoři odklánějí od rizikovějších aktiv, jako jsou akcie.

Odhlédneme-li od těchto tří potenciálních spouštěcích faktorů, Citi trvá na tom, že jejich základní předpoklad pro cenu zlata je 2 150 USD ve druhé polovině roku 2024. V první polovině roku 2024 bude cena zlata v průměru o něco vyšší než 2 000 USD. Nového rekordu by mohlo být dosaženo ke konci roku 2024, dodal Doshi.

Předpověď ceny ropy za 100 dolarů

Další divoký scénář, na který Citi ve své zprávě upozorňuje je možnost, že ceny ropy opět dosáhnou trojciferných hodnot.

Mezi katalyzátory pro dosažení 100 dolarů za barel ropy patří vyšší geopolitická rizika, hlubší škrty OPEC+ a přerušení dodávek z klíčových regionů těžby ropy, uvedl Doshi.

Probíhající izraelsko-palestinský konflikt zatím těžbu ani vývoz ropy nezasáhl. Jediným významnějším dopadem jsou útoky Hútíů z Jemenu na ropné tankery a další lodě proplouvající Rudým mořem.

Konflikt ovlivnil hlavního producenta ropy Irák a jakákoli další eskalace by mohla poškodit další významné dodavatele OPEC+ v regionu, uvedla Citi.

Poslední vývoj ukazuje, že na hranici mezi Izraelem a Libanonem roste napětí, což vyvolává obavy, že by se válka v pásmu Gazy mohla rozšířit i jinam na Blízkém východě.

Doshi uvedl, že Irák, Írán, Libye, Nigérie a Venezuela jsou náchylné k přerušení dodávek. V úvahu přitom připadá zpřísnění sankční politiky USA vůči Íránu a Venezuele.

Nelze vyloučit ani další geopolitická rizika, jako jsou dodávky ruské ropy, pokud by Ukrajina zaútočila na ruské rafinerie pomocí dronů, napsali analytici Citi. Doshi setrval na tom, že jejich základní scénář pro ropu se pro letošní rok pohybuje kolem 75 dolarů za barel.

Dubnový futures na světový benchmark Brent se obchodoval za 83,56 dolaru za barel, zatímco březnový futures na americký West Texas Intermediate za 79,13 dolaru za barel.

Obchodujte CFD na komodity na platformě XTB

Zdroje:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Denis

Je zvláštní, že cena zlata vyrostla i poté co banky zvedly sazby,tedy peníze by měly začít mít hodnotu, tudíž zlato by mělo klesat na ceně. Snad peníze opět budou mít dostatečnou hodnotu,aby se tak stalo!

spot_img