Vitalik Buterin, spoluzakladatel Etherea, na nedávné konferenci Korea Blockchain Week (KBW) identifikoval několik problémů, které je třeba řešit, aby se odstranily problémy s centralizací na vedoucím blockchainu pro chytré smlouvy.
Buterin o centralizaci Etherea
Vitalik Buterin, spoluzakladatel Etherea, se na konferenci Korea Blockchain Week (KBW) podrobně věnoval problémům s centralizací, které druhá největší kryptoměna v současné době čelí. Podle něj patří mezi hlavní problémy centralizace uzlů.
Data ukazují, že Amazon Web Services (AWS) provozuje přibližně 60 % z 5 901 aktivních uzlů Ethereum a Google Cloud dalších 6 %. Tento stav představuje riziko jediného bodu selhání. Někteří odborníci dokonce upozorňují, že Jeff Bezos, zakladatel Amazonu, by mohl snadno vypnout decentralizované aplikace na síti Etherea.
Buterin zdůraznil, že k udržení decentralizace Etherea je nutné řešit problém s centralizací uzlů, který považuje za velkou část skládačky. Jako řešení navrhuje snížit náklady na provoz uzlů a zjednodušit tento proces. Klíčovou technologií, která by v tom mohla pomoci, je podle něj statelessness. [1] Tato technologie umožňuje sítím ověřovat bloky bez nutnosti spoléhat se na centralizované poskytovatele služeb.
Zpráva od Ethereum Foundation o stavové nezávislosti upozorňuje, že decentralizace není možná, pokud provoz uzlu vyžaduje drahý hardware. Vitalik Buterin plánuje, že Ethereum v blízké budoucnosti udělá významné kroky k dosažení stavové nezávislosti, zejména během nadcházejících aktualizací Verge a Purge.
Buterin také nastínil další možné kroky k zlepšení decentralizace Etherea. Mezi nimi patří zjednodušení dokumentace, odstranění překážek pro distribuované stakingové aktivity a zabezpečení a zjednodušení stakingových procesů. Současně zdůraznil, že aktuálně nejnaléhavějším problémem Etherea je potřeba dosáhnout vyšší úrovně škálovatelnosti.
V době psaní článku se cena BTC pohybuje okolo 25 769 USD dle KMC, cena ETH se pohybuje okolo 1 632 USD.
Závěr
Co si o slovech Vitalika Buterina myslíte vy? Podělte se s námi o svůj názor do komentářů nebo na naše sociální sítě. Nezapomeňte se přidat také na náš oficiální server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde pro vás máme další zajímavý obsah. Dokument na oficiálním blogu Etherea naleznete pod přiloženým odkazem ZDE.
Kdyby se tohle neřešilo v r.2017 u Bitcoinu. Tedy velikost bloku. Jsem rád, že se core vývojáři nenechali ukecal a nezvedli velikost bloku. Decentralizaci významně určuje možnost si pustit nód na čemkoliv, třeba raspberry pi. To u blockchainů které jsou obrovské (terrabajty) a umí zpracovávat velké množství transakcí (pořiďte si 10gbit připojení prosím) už není možné a mohou je provozovat už jen větší organizace. No co chtěli, to mají, vždy je něco za něco.
No vida, tak třeba POW začne být v kurzu více než POS. 😀
Tohle jsme my “škarohlídi” přece říkali už dávno předtím, než se pustili do toho PieceOfShit dobrodružství… 😀
Sorry ale to je videt o tom vite prd…
top2 těžební entity btc mají 50+% hash rate. Třeba POS začne být víc v kurzu😉