Venezuela: A „prachy“ jsou v prachu!

2.7
(129)

Zprávy a souhrny

Profilový obrázek
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

Britský nejvyšší soud rozhodl, že kontroverzní venezuelský prezident Nicolás Maduro nemá právní nárok na zlato uložené v trezorech Bank of England (BoE). Nejen že soud rozhodl proti Madurově nároku, ale navíc uvedl, že oficiálně uznává jeho politického soupeře.

Maduro vs. Guaidóa

Kontroverzní venezuelský vůdce Nicolás Maduro podal žádost o vydání více než 1 miliardy dolarů ve venezuelském zlatě uloženém v Bank of England. Tuto žádost však britský nejvyšší soud zamítl a jednoznačně tak uznal prezidentem opozičního lídra Juana Guaidóa. Madurova žaloba byla ze strany soudu označena za mimosoudní. Toto zlato bylo zadrženo ze strany Bank of England po vyhlášení amerických a britských sankcí vůči Madurově kontroverzní administrativě.

Proč Maduro touží po zlatě?

K podání žaloby ze strany Venezuely došlo v květnu letošního roku. Maduro si v žalobě nárokoval venezuelské zlato a tvrdil, že bude vynaloženo na boj proti koronaviru. Proti Madurovi se však postavil jeho politický rival a vůdce opozice Juan Guaidóa, který se v loňském roce prohlásil úřadujícím prezidentem Venezuely. Guaidó vyzval britskou vládu, aby tuto žádost zamítla a prohlásil, že zlato bude použito ke korupčním účelům.

Bank of England tedy požádala o oficiální rozhodnutí Nejvyšší soud. Ten se nakonec postavil na stranu Guaidóa. Madurovi právníci však mají v úmyslu se proti rozhodnutí soudu odvolat.

Boj o vládu nad Venezuelou začal v roce 2018. Tehdy byl Maduro zvolen na druhé funkční období, ačkoli opoziční strany tuto akci bojkotovaly. Guaidó se tehdy prohlásil prozatímním prezidentem.  Jeho vedení doposud uznalo 50 zemí světa včetně Velké Británie. Na straně Madura však stojí Rusko a Čína.

Od zlata k Bitcoinu?

Mnoho režimů se již uchýlilo k Bitcoinu (BTC) a dalším kryptoměnám jako prostředku, jak se úspěšně vyhýbat sankcím. Venezuela je zde typickým příkladem. Další takovou zemí je Severní Korea, která kromě Bitcoinu využívá i minci na ochranu soukromí – Monero (XMR). Podniky v Iránu a na Kubě rovněž využívají kryptoměny pro mezinárodní obchod. Konec konců i občané zemí, které čelí sankcím, se obracejí k největší kryptoměně dle tržní kapitalizace.

Závěr

Venezuele není rozhodně kryptoměna cizí. Vždyť centrální banka této země drží údajně Bitcoin a Ethereum (ETH). Tato země také krátce umožnila občanům platit za pasy pomocí Bitcoinu.

V reakci na americké sankce zakázala burza Paxful venezuelské bance přístup k jejím službám. Guaidó zase označil používání kryptoměn venezuelským režimem za „úskok“, který „zdůrazňuje hospodářskou krizi, kterou režim prochází“.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 2.7 / 5. Počet hlasujících 129

Buď první kdo článek ohodnotí

11 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: