Večírek kolem bitcoinových ETF skončil – dlouhodobé signály jsou medvědí

4.4
(20)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Tento týden jsme se konečně dočkali finálního oznámení o schválení spotových ETF na bitcoin. Uzavřeli jsme tak několik měsíců mediální masáže ze strany finančních gigantů a je na čase se na kurz ceny bitcoinu opět podívat z pohledu ukazatelů a logiky. Signály jsou již delší dobu medvědí. A trh je teď už bude mít i náladu poslouchat.

Kurz ceny bitcoinu se tento týden pohyboval v rozmezí 41 500 USD a 49 050 USD. Docela slušná škála. Pondělí jsme začali růstem v očekávání schválení spotových ETF na bitcoin. V úterý večer přišlo, ale rychle se zjistilo, že není skutečné. Kurz sice chvilku poskočil vzhůru, ale ještě před odhalením falešné zprávy začal docela slušně klesat. Středeční pravé oznámení již nepředvedlo žádnou významnou volatilitu.

Zato čtvrteční inflační čísla ze Spojených států nás dostala do pohybu. Inflace je vyšší, než se předpokládalo. Nejprve skok vzhůru a pak rychlé zamítnutí a pokles až na hranici 46 000 USD. Páteční oznámení inflace cen výrobců také nebyla pro kurz ceny bitcoinu moc pozitivní. Další pokles až k 41 500 USD. Tady se kurz mírně odrazil a uzavřel pracovní týden na hladině 42 800 USD. A tady se zatím držíme celý víkend.

Při aplikaci Fibonacciho retracementu na čtyřhodinový graf vidíme, že se aktuálně nalézáme kolem 38,20 % této řady. MACD naznačuje možnou změnu trendu a potenciál pro opětovný růst. Podle Dowovy teorie by mohl dojít k obratu kolem 43 600 USD (50 %). Jako rezistence by případně mohla sloužit zlatá úroveň na 44 500 USD (61,8 %). Supporty lze tady hledat na 41 800 USD a 40 200 USD.

Denní graf bitcoinu ukazuje medvědí divergenci

Samozřejmě, že delší časový úsek nám dá lepší kontext analýzy. Na denním grafu si za poslední období lze všimnout významné medvědí divergence s Relative Strength Index (RSI). To není dobré znamení a osobně bych tedy očekával, že dojde k dalšímu poklesu ceny bitcoinu. Silnější support vidím kolem 40 000 USD nebo těsně pod.

Na týdenním grafu jsem vyznačil historicky důležité úrovně odporu a podpory. Máme za sebou mnoho týdnů růstu a lze tedy logicky očekávat korekci. Z dlouhodobějšího hlediska by dával smysl minimálně návrat ke středu Bollingerova pásma (kolem 36 200 USD). MACD nám tady již několik týdnů naznačuje očekávaný obrat a vypadá to, že by na něm za pár týdnů mohlo dojít i k medvědímu překřížení.

Co si myslí analytici?

Můj pohled na věc není určitě jediný a na internetu lze najít množství populárních analytiků a jejich názorů. Po schválení ETF se hodně názorů samozřejmě točí kolem blížícího se halvingu bitcoinu, který se očekává kolem 18. dubna. To byla historicky vždy událost s býčím dopadem na cenu. Předpokládají tedy, že nový býčí trend již začal a loňský růst ceny bitcoinu o 156 % byl jen počátek.

Zato populární analytik TraderSZ relativně sdílí můj medvědí odhad. Podle jeho grafu by při dalším poklesu došlo k otestování 41 200 USD a 40 000 USD.

Nesmíme ale zapomenout ani na Fear & Greed Index, který se tento týden dostal až do stavu extrémní chamtivosti a následně spadl. Aktuálně ukazuje hodnotu 60, tedy stále chamtivost. Neutrální hodnoty ale již nejsou daleko. FOMO nám tak začíná opadat.

Závěr

Jsem rád, že máme oznámení konečně za sebou. Byl kolem toho sice pořádný zmatek, ale nakonec se podařilo oznámení vydat a dokonce i potvrdit. Cena se po oznámení začala chovat podle scénáře, který se relativně předpokládal. I když se čekalo, že otestujeme alespoň 52 000 USD. Potvrdila se pravděpodobně teze, že každý kdo nakoupit chtěl si již nakoupil a žádný velký tlak se tedy nekonal. Do spotových ETF na bitcoin sice ve čtvrtek nateklo téměř 4,5 miliardy USD, ale již v pátek poklesl zájem o 82 %.

Osobně očekávám v příštím týdnu pokles. A možná nejen v tom příštím. Večírek je u konce a nyní je potřeba vystřízlivět. Myslím si, že z dlouhodobého hlediska ještě otestujeme minimálně cenové hladiny kolem 36 000 USD. Tam jsem aktuálně přesunul příkazy na moje spotové nákupy. V březnu nás navíc čeká konec bankovního záchranného balíčku Fed a souhlasím s Arthurem Hayesem, že pro celý finanční trh by to mohla být slušná rána.

Při pohledu na týdenní graf likvidity je vidět, že i profesionální obchodníci teď vyčkávají a sledují vývoj na trhu. Na kraších časových úsecích se tvoří likvidita kolem 42 250 USD. Je dost možné, že si pro ní ještě dnes dojdeme.

S otevíráním pozic na derivátech tedy osobně počkám až na pondělí. Zajímá mě, jak vyhodnotí aktuální situaci asijské trhy. Mezitím lze vidět nádherné výkony například na ethereu. Spekuluje se, že to bude další token v hledáčku finančních gigantů pro příští možné spotové ETF ve Spojených státech.
Celý tento článek je ale samozřejmě pouze mým osobním názorem a pro vás se nejedná ani o investiční radu a ani o jakoukoli formu doporučení. DYOR.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 20

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
12 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Juraj Zámek

👍🏻

Dav

Jupí, bude se nakupovat

Viktor Kožený

Potřebuji od někoho opravdu fundovaného vysvětlit, jaký reálný smysl má ETF na Bitcoin. Tedy kromě jeho případného odsávání z trhu?

Protože ruku na srdce a na hlavu, cenu Bitcoinu řídí jen dvě partičky lidí přes kryptoburzy a to, pumpaři a shortaři. Nic jiného tam celou dobu není. Samozřejmě, že se kolem toho malují příběhy, fundamenty, makro. Ale realita je jen jedna. Takže taký smysl má ETF, když se jeho cena odvíjí od burzovních cen Bitcoinu, kde to šéfují již zmíněné partičky? Je ETF kurzotvorné? Díky

Bart

To se nesmí říkat. Mnoho lidí holduje a věří, že jednoho dne, který je hodně daleko prodají a pohádkově zbohatnou diky tem hloupym budoucim kupcum, kteri jim to zaplati. Když jim tu pohádku takhle seberete, budou smutni.

Viktor Kožený

Tak já to nemyslím špatně, jen jsem to napsal dost reálně na natvrdo. On Bitcoin na ty stovky tisíc postupně vyleze, ale mě by opravdu zajímal názor někoho s velkým záběrem, který by mě nezaujatě uměl odpovědět na to, jaký má smysl ETF na Bitcoin, protože vše se děje na burzách, kde to funguje tak, že partička se domluví a na několika burzách současně buď táhne kurz nahoru nebo naopak dolů. Ostatní burzy v závěsu kopírují vývoj. Nebo lépe roboti kopírují vývoj. A do toho si někdo se zpožděním koupí ETF 🙂

Kenny

Toto tve prohlaseni tedy platí i pro pripad kdy BTC stal par dolaru, kdyz stal desitky, stovky dolarů atd., a ted stoji 40k 🙂 Nechci ti do toho kecat, ale asi v tom mas trosku “diru” 🙂

Čumsem

Nemít nakoupeno, přeju si totéž 😀

Viktor Kožený

Takže primární funkcí ETF bude vytváření tlaku na dostupnou zásobu Bitcoinů na trhu.

Ondrej

Funkci bitcoinovych ETF je zpristupnit tuto “komoditu” investorum, kteri ji nechteji nebo nemohou vlastnit naprimo. Dusledkem ETF na cenu BTC pak opravdu je zvyseni poptavky (nabidka BTC je omezena a predem znama, narozdil od fiat men nebo vlastne i zlata nebo ropy), jelikoz nakupovat nyni budou novi investori. Jednoznacne je tedy vliv na cenu pozitivni (rustovy), byt prvotni cenovy impuls probehl uz pri oznameni podani zadosti nejvetsimi investicnimi fondy cca pred pul rokem. Jednoduse receno -kdykoli v historii byla podobna udalost oznamena u jineho aktiva, vzdy nasledoval znatelny a dlouhodoby rust ceny.

Richard

Alebo pôjdeme do halvingu do strany a po ňom konečne na tie 3-ciferné čísla

spot_img