Úrokové sazby rostou – Obstojí Bitcoin ve velmi turbulentním období, které na trhu panuje?

4.9
(8)

Ekonomika Spojených států zažívá v poslední době velmi turbulentní časy. Index inflace výdajů na osobní spotřebu (PCE) v USA za posledních 12 měsíců vzrostl o výrazných 3,5 %. I při vyloučení volatilních sektorů potravin a energií je zřejmé, že snahy amerického Federálního rezervního systému o omezení inflace ani zdaleka nedosáhly jeho cílové hodnoty 2 procent.

Americké státní dluhopisy ztratily na hodnotě neuvěřitelných 1,5 bilionu dolarů. A to především v důsledku tohoto zvyšování sazeb. To vedlo investory k otázce, zda Bitcoin (BTC) a riziková aktiva (včetně akciového trhu) podlehnou zvýšeným úrokovým sazbám a měnové politice zaměřené na ochlazení hospodářského růstu.

Vzhledem k tomu, že americké ministerstvo financí zaplavuje trh dalšími dluhy, existuje reálné riziko, že sazby by se mohly vyšplhat ještě výše. To by samozřejmě prohloubilo ztráty investorů s pevným výnosem. Očekává se, že v příštích 12 měsících bude splatných dalších 8 bilionů USD vládního dluhu. To ještě více přispěje k finanční nestabilitě.

Daniel Porto, ředitel společnosti Deaglo London, v rozhovoru pro Reuters uvedl zásadní poznámku:

Otázkou však je, zda se podaří tento kurz udržet, aniž by došlo k velkým škodám.

Portoovy komentáře velmi rezonují s rostoucími obavami ve finančních kruzích. Zde panují obavy, že centrální banka může zpřísnit svou politiku do té míry, že to způsobí vážné narušení finančního systému.

Vysoké úrokové sazby mají nakonec ničivé důsledky

Jednou z hlavních příčin nedávných otřesů na finančních trzích je růst úrokových sazeb. S růstem sazeb klesají ceny stávajících dluhopisů, což je jev známý jako úrokové riziko nebo durace. Toto riziko se neomezuje jen na určité skupiny. Týká se zemí, bank, společností, jednotlivců a všech, kteří drží nástroje s pevným výnosem.

Během září zaznamenal index Dow Jones Industrial pokles o 6,6 %. Kromě toho se výnosy amerických desetiletých dluhopisů 28. září vyšplhaly na 4,7 %. To představuje nejvyšší úroveň od srpna 2007. Tento prudký nárůst výnosů ukazuje, že investoři stále více váhají, zda podstoupit riziko držby dlouhodobých dluhopisů, a to i těch, které vydává sama vláda.

Banky, které si obvykle půjčují krátkodobé nástroje a poskytují dlouhodobé úvěry, jsou v tomto prostředí obzvláště zranitelné. Spoléhají se na vklady a často drží státní dluhopisy jako rezervní aktiva.

Když státní dluhopisy ztratí na hodnotě, může se stát, že banky nebudou mít dostatek prostředků na uspokojení žádostí o výběr. To je nutí prodávat státní dluhopisy a další aktiva. Tím se ale nebezpečně přibližují platební neschopnosti a vyžadují záchranu ze strany institucí, jako je Federální společnost pro pojištění vkladů nebo větší banky. Krach Silicon Valley Bank, First Republic Bank a Signature Bank slouží jako varování před nestabilitou finančního systému.

Stínové intervence Federálního rezervního systému by mohly být téměř vyčerpány

Ačkoli nouzové mechanismy, jako je například program Federálního rezervního systému pro poskytování nouzových úvěrů Bank Term Funding Program, mohou poskytnout určitou úlevu tím, že bankám umožní uložit znehodnocené státní dluhopisy jako zástavu, tato opatření nezpůsobí, že ztráty zázračně zmizí.

Banky stále častěji vyvádějí své držby do soukromých úvěrových a hedgeových fondů. Tím tyto sektory zaplavují aktivy citlivými na úrokové sazby. Tento trend se může ještě zhoršit. Zejména pokud dojde ke zvýšení dluhového stropu.

Dokud jsou úrokové sazby vysoké, roste riziko finanční nestability. To zase nutí Federální rezervní systém podporovat finanční systém pomocí nouzových úvěrových linek. To je vzhledem k rostoucí inflaci a zhoršujícímu se profilu rozvahy Federálního rezervního systému velmi výhodné pro vzácná aktiva, jako je bitcoin.

Závěr

Načasovat tuto událost je téměř nemožné. Nemluvě o tom, co by se stalo, kdyby větší banky konsolidovaly finanční systém nebo kdyby Federální rezervní systém účinně garantoval likviditu problémovým finančním institucím. Diplomaticky řečeno: jen stěží lze očekávat scénář, podle kterého by člověk za těchto okolností mohl být vůči bitcoinu pesimisticky naladěn.

anycoin

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
zdp
Hodnocení článku :
     

Pěkně jsi to napsal Raduzi

spot_img