Trhy pod lupou: Inflace klesá příliš pomalu, Fed sazby brzy nesníží. Čínské akcie jsou velmi levné

4.7
(15)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Investoři netrpělivě čekali na zveřejnění čísel inflace v USA. Údaje měly napovědět, jak to dopadne se záhadou okolo snižování sazeb, kde se situace stává čím dál nepřehlednější. Březnové zasedání Fedu bude naprosto klíčové.

Rozhodne se na něm totiž, kdo má pravdu: zda trh, nebo centrální bankéři. Hned několik z nich vystoupilo během minulého týdne v médiích. Michelle Bowmanová prohlásila, že cyklus zvyšování sazeb je zřejmě u konce. Z toho ovšem nevyplývá, že se hned začnou snižovat.

Raphael Bostic zase upozornil, že pro letošní rok stále počítá s pouze dvěma sníženími. Neměli bychom zapomenout, že Bostic patří k nejvíc holubičím členům Fedu, když si myslí, že sazby začnou klesat nejdříve ve druhém pololetí. Není tedy vůbec jasné, kdo zastává pozici, že první snížení sazeb zažijeme už v březnu.

Ve stejném duchu se vyjádřil i John Willams. Prohlásil: „Naše práce dostat inflaci zpět k inflačnímu cíli není u konce. Sazby mohou jít dolů. Jakmile budeme přesvědčeni, že se inflace posouvá k 2 %, restriktivní měnová politika bude ještě po nějakou dobu potřeba.

Ze všech těchto prohlášení vyplývá, že prosincové zasedání Fedu bylo interpretováno přehnaně pozitivně.

Co si myslí trhy?

Na druhou stranu ani tyto výroky názor trhů nezměnily. Instrument FedWatch Tool ukazuje, že trhy vidí na konci roku jako nejpravděpodobnější sazby mezi 3,5 – 3,75 %. Tedy scénář šesti snížení, který Bostic implicitně popřel.

Stejně tak trhy očekávají, že Fed poprvé sníží sazby v březnu. Pravděpodobnost je nyní na 70 %, ve skutečnosti však neustále klesá. Spekulaci na březnové snížení sazeb totiž nepodporují makroekonomická čísla. A americká inflace nechala tuto otázku otevřenou.

Inflace klesá, ale pomalu

Celková inflace byla v prosinci 3,4 % oproti listopadovým 3,1 %. Trhy očekávaly jen 3,2 %. Daleko důležitější je však jádrová inflace, která je očištěna od nejvolatilnějších složek jako jídlo nebo energie. Jádrová inflace za měsíc prosinec dosáhla 3,9 %. Je to sice lepší než listopadový výsledek (4 %), ale zároveň o něco více, než očekával trh (3,8 %).

Oba tyto ukazatele dokládají, že inflace klesá, ale dost pomalu. Problém lepivé inflace se ukazuje jako reálný. Zdražování se totiž pomalu propisuje do všech možných sektorů. Mě osobně zaujal více než dvacetiprocentní růst cen automobilového pojištění. Zdražování navíc není u konce, rozbít inflační spirálu bude těžké, zvláště když inflace trvá dlouho.

Hlavní překážkou bude stále napjatý trh práce. Čím dál víc se ukazuje, že restriktivní měnovou politiku americké centrální banky podkopávají politikové. Pracovní trh zůstane v USA napjatý do té doby, než veřejný sektor začne opravdu šetřit.

Není důvod měnit zatím měnovou politiku

V americkém rozpočtu pro rok 2024 se počítá s deficitem ve výši 7 % HDP. To je obrovské číslo. Sice můžeme v duchu klasických ekonomických teorií říct, že vláda jedná dobře, jelikož restriktivní politiku centrální banky by měla vyvažovat uvolněnější fiskální politika. Avšak zde se můžeme i ptát, zda to není už příliš. Obdobný případ máme ostatně u nás v České republice

Údaje o inflaci v každém případě neukazují žádný dramatický pokles. Z toho vyplývá, že její potírání bude ještě dlouhé. Fed zatím nemá důvod svou restriktivní měnovou politiku zvolňovat.

Centrální banka sleduje především ukazatel v podobě PCE inflace, kterou se dozvíme až na konci ledna. Sice bude dozajista bude menší než předchozí měsíc, ale o žádný velký pokles nepůjde.

Česká inflace pod 7 %

Údaje o prosincové inflaci zveřejnil také Český statistický úřad. Celkově byla 6,9 %, za celý rok pak v průměru činila 10,7 %. Rok 2023 se tak v tomto ohledu stal historicky třetím nejhorším. Bilance ČNB je tristní. Její rozhodnutí nezvedat úrokové sazby se jeví jako velmi špatný krok. Nyní nastává fáze uvolňování.

Mnozí komentátoři upozorňovali, že 6,9 % vypadá jako vysoké číslo, ale jde o meziroční přírůstek, přičemž meziměsíčně inflace klesá, v prosinci dosáhla záporné hodnoty -0,4 %. Když bychom se na věc podívali pololetně, zjistili bychom znovu deflaci. Jinak řečeno, po téměř půl roku inflace nepředstavuje tolik vážný problém.

V lednu budeme samozřejmě netrpělivě očekávat nová data. Inflace by měla i přes růst cen elektřiny dosáhnout 4 % či dokonce méně. ČNB bude moci sazby v klidu snižovat. Otázka však je, jakým tempem.

Guvernér Aleš Michl mluví o tom, že chce sazby zvolňovat pomalu, protože je jestřáb. Bude mít tedy možnost se ukázat. Hlavní problém ČNB tím pádem není samotná inflace, protože ta bude klesat, ale spíš přístup, jaký zaujme ECB.

Česká národní banka si nebude moci dovolit snížit sazby o 100 nebo 200 bazických bodů, aniž by proces rozvolňování měnové politiky předtím nezahájila ECB. Oslabení koruny by totiž způsobilo silné proinflační tlaky.

JP Morgan své akcionáře nezklamala

V USA odstartovala výsledková sezona, kterou tradičně otvírají banky. Své hospodaření odtajnila i největší americká banka JP Morgan. Výsledky byly nad odhady analytiků, zisk na jednu akcii dosáhl 3,97 dolaru oproti očekávaným 3,49. Byl tak lepší o 9,74 %.

Nesmíme však zapomenout, že JP Morgan, stejně jako další velké banky, musí odvést velkou částku na ochranu vkladů. Tento fond se použil na odškodnění klientů zkrachovalé Silicon Valley Bank. JP Morgan do něj odvede přes 2,9 miliard dolarů. Vzhledem k tomu, že získala prakticky za pakatel The First Republic Bank, jistě tento poplatek ráda uhradí. Stejně tak byly lehce nad očekávaní i tržby (39,71 miliardy), které dosáhly 39,9 miliardy dolarů.


Rok 2023 byl pro JP Morgan klíčový, protože se jí podařil největší zisk za celou dlouhou existenci. Za tímto historickým výsledkem stojí především politika vysokých úrokových sazeb. Banka bohatne i na poskytování půjček, a to především u kreditních karet, kde úrok přesahuje 22 %. Jelikož americký pracovní trh drží, banka zatím nemusí mít starosti s odpisy nesplacených půjček.

Cena jejích akcií však na výsledky nereagovala zvlášť pozitivně. Vzhledem k tomu, že se letos sazby sníží, končí i období rekordních a jednoduchých zisků pro americký bankovní sektor. Na druhou stranu bude i letošek pro JP Morgan silně ziskový, ostatní banky prezentovaly o něco horší výsledky. Tato skutečnost jen potvrzuje pravidlo, že se dlouhodobému investorovi vyplatí kupovat především lídry na trhu.

Čínské indexy pokračují v poklesu

Mezi údaji zveřejněnými v minulém týdnu jsme mohli najít i makroekonomická data z Číny. Ta ukazují, že čínská ekonomika je na cestě ke stagnaci. Zemi již trápí deflace, ceny v prosinci klesly o 0,3 % a půjčky stagnují. A jak víme, moderní ekonomika stojí na úvěrech. Lidé ani firmy nechtějí investovat, čínská vláda se stimulům ekonomiky brání. Tato situace negativně ovlivňuje evropské akcie z odvětví luxusního zboží jako LVMH nebo Hermés. To je velmi špatná zpráva pro evropskou ekonomiku, protože tento sektor je vlastně poslední, ve kterém má Evropa ještě značný náskok před světem.

Není divu, že čínské burzy pokračovaly v poklesu. Hongkongský Hang Seng odepsal 2,02 %, burza v Šanghaji ztratila 1,61 %. Úplně opačným směrem zamířila japonská burza, index Nikkei vystřelil nahoru a posílil o 6,59 %.


V Evropě jsme byli svědky opatrného růstu. Francouzský index CAC 40 posílil o 0,60 %, německá burza přidala 0,66 %. Burze v Londýně se tradičně nedařilo a odepsala 0,84 %.

V USA zažil technologický Nasdaq silný růst a přidal 3,09 %. Důvodem byl právě probíhající veletrh CES v Las Vegas. Umělá inteligence všechny znovu překvapila a má potenciál stát se zdrojem růstu pro celý rok 2024. Index S&P 500 ze zmíněného veletrhu taktéž profitoval a vzrostl o 1,84 %. Průmyslový Dow Jones přidal skromných 0,34 %.

Bitcoinové ETF konečně schváleno

Pro letošek se v oblasti bitcoinu očekávají dvě hlavní události: schválení bitcoinového ETF a nadcházející halving. První již máme zdárně za sebou, Komise pro cenné papíry ETF schválila. Bitcoin na tuto událost reagoval poklesem. V době psaní článku dosáhl jeho týdenní pohyb hodnoty -7 %. Jak si tento pokles vysvětlit?


Podle mě se jednalo o klasické vybírání zisků. Téma bitcoinového ETF bylo již v ceně započítáno několikrát. Teprve v následujících týdnech uvidíme, jak velký bude zájem institucionálních investorů, především amerických penzijních fondů. Ze strany fyzických osob ho příliš nepředpokládám. Kdo chtěl do bitcoinu nebo jiné kryptoměny investovat, už si ji dávno pořídil.

Další věc, která mě v této věci zaujala, bylo hacknutí stránek a účtu americké komise cenných papírů den po zveřejnění zprávy o povolení bitcoinového ETF. Posláním tohoto orgánu je ochrana investorů před nekalými praktikami finančních žraloků. Otázkou je, zda nás mohou efektivně bránit, když nedokážou ochránit ani vlastní webové stránky.

Závěr: Další kolo americké výsledkové sezóny

Vstup do příštího týdne bude opatrný. V USA mají v pondělí státní svátek, takže se bude obchodovat pouze čtyři dny. Z makroekonomických údajů se jistě vyplatí sledovat kanadskou a britskou inflaci. Z amerických dat se dozvíme, kolik bylo vydáno nových stavebních povolení. Trh s nemovitostmi je v USA taktéž stále hodně silný. Krize nyní zasahuje pouze sektor komerčních budov.

Tato výsledková sezona je opravdu zajímavá, protože nám dává indicie k rozřešení rozporu mezi očekáváním trhů a centrálních bankéřů. Trhy se drží vysoko, protože předpokládají, že se povede měkké přistání a sazby půjdou dolů co nejdřív. Potvrdí výsledky amerických firem, že je vysoká cena akcií správná?
V průběhu druhého týdne zveřejní výsledky tyto firmy: Morgan Stanley, Goldman Sachs, The Charles Schwab (tato banka patří k nejslabším v celém sektoru), US Bancorp a dodavatel těžební techniky Schlumberger.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 15

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img