Energetický sektor pohání globální ekonomiku – doslova i obrazně. Vzhledem k rostoucím cenám ropy a zemního plynu je nyní vhodná doba pro bližší seznámení se s energetickými zásobami, protože země znovu otevírají své ekonomiky a převádějí spotřebu na bezuhlíkové zdroje energie.
Abychom vám pomohli porozumět tomuto klíčovému tržnímu odvětví, vyprofilovali jsme 10 největších energetických společností podle tržní kapitalizace, abyste se mohli rozhodnout, které jsou vhodné pro vaše investiční portfolio.
Exxon Mobil Corp (XOM)
- Tržní kapitalizace: $429 bilionů
- Dividendový výnos: 3.4%
- 10letý průměrný anualizovaný výnos: 5.8%
Podle tržní kapitalizace je ExxonMobil největší nevládní energetickou společností na světě. Společnost vznikla v roce 1999 spojením společností Exxon a Mobil, nástupců Standard Oil Company Johna D. Rockefellera. Hlavním předmětem podnikání společnosti ExxonMobil, která sídlí v Irvingu v Texasu, je průzkum, těžba a obchod s ropou a zemním plynem a výroba ropných produktů.
Společnost ExxonMobil vynakládá značné prostředky na financování dlouhodobé výroby energie. To sice dočasně poškodilo její peněžní toky a vedlo ke snížení ratingu jejích dluhopisů v roce 2020, ale spoléhá na to, že v budoucnu ceny ropy porostou a tyto investice se jí vrátí.
Chevron Corp (CVX)
- Tržní kapitalizace: $303 bilionů
- Dividendový výnos: 3.8%
- 10letý průměrný anualizovaný výnos: 6.7%
Společnost Chevron se sídlem v kalifornském San Ramonu je druhou největší energetickou společností ve Spojených státech a třetí největší na světě. Je významným producentem ropy a zemního plynu, dodavatelem leteckého paliva a vlastníkem více než 7 800 maloobchodních čerpacích stanic Chevron a Texaco.
Nedávné oživení cestovního ruchu a světové ekonomiky je pro současné vyhlídky společnosti příznivé. Zároveň investuje do budoucích projektů v oblasti nízkouhlíkové energetiky, jako je například obnovitelné letecké palivo.
Shell PLC (SHEL)
- Tržní kapitalizace: $201 bilionů
- Dividendový výnos: 3.9%
- 10letý průměrný anualizovaný výnos: 4.7%
Společnost Shell, která byla založena v roce 1907. Její současné sídlo se nachází v nizozemském Haagu. Prošla malým procesem znovuzaložení, přesunula svou domovskou základnu do Velké Británie. Změnila taky svůj původní název na Shell. Její historickou hlavní činností byla těžba a prodej ropy a zemního plynu a také výroba chemických látek.
V reakci na propad cen energií během pandemie Covid-19 společnost Royal Dutch Shell snížila své dividendy, což byla rána pro investory s příjmy, kteří drželi její akcie. Společnost také přesunula značnou část svých výdajů z investičních projektů v oblasti ropy a zemního plynu a nyní se více zaměřuje na rozvoj projektů v oblasti obnovitelných zdrojů energie.
TotalEnergies SE (TTE)
- Tržní kapitalizace: $147 bilionů
- Dividendový výnos: 5.0%
- 10letý průměrný anualizovaný výnos: 6.9%
Společnost TotalEnergies byla založena v roce 1924 jako ropná a plynárenská společnost a je největší energetickou společností ve Francii. Její současná hlavní činnost se zaměřuje na vyhledávání, těžbu a rafinaci ropy a zemního plynu.
V roce 2021 však společnost oznámila, že se chce do budoucna výrazně přeorientovat na čistší zdroje energie a polovinu svého plánovaného rozpočtu na kapitálové investice v příštích čtyřech letech směřovat do zemního plynu a obnovitelných zdrojů energie. V rámci této změny strategie a rebrandingu změnila v květnu 2021 svůj název z Total na TotalEnergies.
PetroChina Co Ltd (PCCYF)
- Tržní kapitalizace: $197 bilionů
- Dividendový výnos: 8.2%
- 10letý průměrný anualizovaný výnos: -0.1%
Společnost PetroChina se sídlem v Pekingu je největším producentem a distributorem ropy a zemního plynu v Číně a v celé Asii. Tato společnost byla vůbec první čínskou akcií, kterou Warren Buffett koupil pro Berkshire Hathaway. Důvodem byly obří zásoby společnosti, její finanční síla a příležitosti v rámci rostoucí čínské ekonomiky.
Tržní kapitalizace společnosti PetroChina zůstává ve srovnání s největšími americkými a evropskými energetickými společnostmi skromná. Společnost PetroChina by tak mohla mít větší prostor k růstu, zejména až se ceny ropy a čínská ekonomika plně vzpamatují z období Covidu-19.
ConocoPhillips (COP)
- Tržní kapitalizace: $140 bilionů
- Dividendový výnos: 2.1%
- 10letý průměrný anualizovaný výnos: 9.1%
ConocoPhillips je americká energetická společnost se sídlem v texaském Houstonu, která se zaměřuje na průzkum a těžbu ropy a zemního plynu (E&P) – přední část produkce uhlovodíků. Je největší nezávislou společností v oblasti těžby a průzkumu na světě.
Tento energetický gigant objevuje nové zásoby ropy a zemního plynu po celém světě a zároveň vyvíjí nové technologie pro získávání většího množství energie ze stávajících zásob. Oživení poptávky po ropě pomohlo výkonnosti jejích akcií a vyhlídkám do budoucna, protože nyní může prodávat svou produkci za vyšší cenu.
BP PLC (BP)
- Tržní kapitalizace: $105 bilionů
- Dividendový výnos: 4.4%
- 10letý průměrný anualizovaný výnos: 4.5%
Společnost BP se sídlem ve Spojeném království zahájila svou činnost v roce 1909 objevem ropy v Íránu. Od té doby se stala globální společností s provozy na téměř všech kontinentech a statusem jednoho z předních producentů ropy a zemního plynu.
I když uhlovodíky zůstávají hlavním zdrojem podnikání společnosti BP, je uprostřed významného přechodu na výrobu energie z obnovitelných zdrojů, přičemž si klade za cíl stát se do roku 2050 výrobcem s nulovými čistými emisemi uhlíku.
Equinor ASA (EQNR)
- Tržní kapitalizace: $94 bilionů
- Dividendový výnos: 4.0%
- 10letý průměrný anualizovaný výnos: 8.7%
Společnost Equinor, dříve známá jako Statoil, působí ve více než 30 zemích světa. Norská vláda drží ve společnosti Equinor většinový 67% podíl. Společnost v roce 2018 změnila svůj název a vypustila slovo „ropný“ ve snaze zdůraznit svou budoucnost jako poskytovatele energie z obnovitelných zdrojů oproti svému staršímu podnikání v oblasti ropy a zemního plynu.
Společnost Equinor provozuje významné projekty v oblasti těžby ropy a zemního plynu na moři v kontinentálním šelfu Norska a Spojeného království a také pole v Brazílii, Spojených státech a Nigérii. Provozuje také několik významných evropských ropovodů, ale svůj budoucí růst vidí společnost v projektech větrné, solární a vodní energie.
Enbridge Inc. (ENB)
- Tržní kapitalizace: $73 bilionů
- Dividendový výnos: 7.2%
- 10letý průměrný anualizovaný výnos: 3.0%
Společnost Enbridge Inc je vysoce diverzifikovaná energetická infrastrukturní společnost se sídlem v kanadském Calgary. Provozuje ropovody a plynovody na území USA a Kanady a velkou část svých příjmů získává z rafinace, přepravy a skladování zemního plynu. Společnost Enbridge působí také v odvětví výroby energie z obnovitelných zdrojů, kde vyrábí energii z větrných, solárních a geotermálních zdrojů.
EOG Resources Inc. (EOG)
- Tržní kapitalizace: $77 bilionů
- Dividendový výnos: 2.5%
- 10letý průměrný anualizovaný výnos: 8.1%
Společnost EOG Resources se sídlem v Houstonu v Texasu se zabývá těžbou ropy a zemního plynu. Zkratka EOG v názvu společnosti kdysi znamenala „Enron Oil & Gas Company“. Dříve byla hlavní provozní jednotkou zkrachovalého energetického konglomerátu Enron.
Společnost EOG se od Enronu oddělila v roce 1999 a přežila úpadek a pád své bývalé mateřské společnosti. Dnes většina aktivit společnosti probíhá ve Spojených státech, ačkoli má také mezinárodní zastoupení v Kanadě, Trinidadu a Tobagu, Číně a Ománu.
Porozumění energetickým akciím
Akcie energetického sektoru pocházejí od společností zaměřených na výrobu a dodávky energetických produktů zbytku ekonomiky. Mohou zahrnovat také společnosti poskytující služby a zařízení výrobcům energie. Mezi hlavní kategorie akcií energetického sektoru patří např:
- Akcie ropných a plynárenských společností: Tyto společnosti se zaměřují na vyhledávání nových zdrojů ropy a zemního plynu, těžbu a zpracování těchto zdrojů a jejich dodávání do ekonomiky. Jejich hodnota pochází nejen ze stávajících prodejů, ale také z hodnoty jejich nevyužitých zásob ropy a zemního plynu.
- Akcie ropovodů a rafinerií: Po vytěžení ropy a zemního plynu ještě nejsou připraveny k použití. Rafinerie přebírají suroviny, jako je ropa, a zpracovávají je na palivo připravené ke spotřebě. Potrubní společnosti přepravují ropu, zemní plyn a zpracované produkty.
- Těžební zásoby: Uhlí je stále klíčovým zdrojem energie a musí se těžit. Totéž platí pro uran, který pohání jaderné elektrárny.
- Akcie obnovitelných zdrojů energie: Jedná se o společnosti, které se zaměřují na ekologické zdroje energie, jako je solární, větrná a geotermální energie.
Poznámka: Společnosti nejsou omezeny na jednu kategorii. Ve skutečnosti je běžné, že společnosti mají v rámci energetického sektoru ruce v mnoha různých kategoriích. Například společnost se může zabývat jak těžbou, tak rafinací a přepravou ropy a zároveň investuje do projektů obnovitelných zdrojů energie.
Rizika investování do energetických akcií
Velké obavy o životní prostředí. Ropné, plynárenské a uhelné společnosti jsou nechvalně známé svými produkty, které vypouštějí skleníkové plyny, jež zhoršují globální oteplování. Mají také další potenciální problémy s životním prostředím, například úniky ropy. Nejenže se jedná o etické problémy, ale energetické společnosti jsou kvůli tomu také zranitelné vůči nákladným soudním sporům, což může poškodit vaše výnosy.
Volatilní trh: Ceny energií se mohou výrazně a rychle měnit v závislosti na stavu světové ekonomiky. Například za posledních 10 let se cena ropy pohybovala od téměř 110 dolarů za barel až po necelých 20 dolarů za barel na začátku pandemie Covid-19. V posledních letech se cena ropy pohybovala od téměř 100 dolarů za barel až po necelých 20 dolarů za barel. Hodnota akcií energetických společností má tendenci sledovat ceny energií, což činí tyto investice volatilnější a potenciálně rizikovější než akcie v jiných odvětvích.
Společnosti musí provádět velké investice: Průzkum nových zdrojů energie, jako je vrtání nových ropných vrtů, vyžaduje značné prostředky. Nemluvě o výzkumu a vývoji udržitelných energetických technologií, které se nemusí vždy osvědčit. Tyto finanční výdaje mohou potenciálně poškodit vaše dlouhodobé výnosy.
Dodatečné regulační riziko: S tím, jak svět zesiluje boj proti globálnímu oteplování, mohou světoví lídři přijmout více regulací omezujících využívání a výrobu některých zdrojů energie, jako jsou fosilní paliva. Na druhé straně zelené společnosti často spoléhají na vládní dotace na rozvoj, které se ne vždy vyplácí, což vytváří politická rizika na obou stranách energetického sektoru.
Inovace a technologie mohou dlouhodobě snížit poptávku. Nové zdroje zelené energie, jako je solární energie, se v posledním desetiletí výrazně zlevnily. To snižuje poptávku po uhlí a mohlo by to začít škodit i poptávce po ropě, plynu a dalších tradičních energetických odvětvích, což by mohlo ohrozit jejich dlouhodobou hodnotu.
Jak nakoupit energetické akcie
Akcie energetických společností můžete nakupovat u brokerů jako je eToro a Robomarkets.
Po pečlivém průzkumu energetického sektoru můžete nakupovat akcie jednotlivých společností pomocí preferované platformy. Jen mějte na paměti, že i v energetickém sektoru je výběr jednotlivých akcií riskantní sázkou – podívejte se na rozsah výnosů výše uvedených společností a uvidíte, že některé si vedly mnohem lépe než jiné.
Proto odborníci doporučují, abyste k investování přistupovali diverzifikovaně. Spíše než do několika málo akcií byste si měli vybrat vícero titulů. To vám umožní zachytit vzestupy mnoha společností a zároveň se vyhnout tomu, abyste uvízli v nástrahách jen několika z nich. V průběhu času vám to má zajistit stabilně rostoucí výnosy.
Pokud vám to zní jako obtíž, můžete si vše zjednodušit investováním do indexových fondů a burzovně obchodovaných fondů (ETF) v energetickém sektoru. Ty můžete najít pomocí screenerů fondů u svého makléře. Nebo zvažte ty, které sledují hlavní indexy energetického sektoru, jako je S&P 500 Energy.