Regulace kryptoměn v EU a USA se výrazně liší – buďme rádi

0
(0)

Oznámení Facebooku o vývoji Libry spustilo silnou debatu ohledně regulace kryptoměn. Názory na regulaci v EU a USA se však významně liší.

Oznámení Facebooku, že vyvíjí svou vlastní kryptoměnu s názvem Libra, způsobilo poněkud rozruch. Facebook totiž disponuje obrovskou uživatelskou základnou. Denně se na Facebook přihlásí 1,56 miliard uživatelů. A uživatelská základna Facebooku představuje potencionální klienty připravované kryptoměny Libra. Toho se obávají vládní a regulační orgány, které upozorňují, že by Libra mohla mít negativní dopad na současnou ekonomiku. Téma Libra bylo projednáváno minulý týden u bankovního výběru amerického Senátu.

Mohlo by vás zajímat: Libra je nyní populárnější než Ethereum a XRP dohromady

Donald Trump nevěří kryptoměnám

K plánům Facebooku se nedávno vyjádřil také prezident USA Donald Trump. V tweetu prohlašuje, že není fanouškem kryptoměn, jejichž hodnota je vysoce nestabilní a je “založená na vzduchu”. Rovněž pokračuje v šíření oné tolik oblíbené fráze, že neregulovaný oběh digitálního majetku může podporovat nezákonné činnosti, včetně obchodu s drogami.

 

Dále prohlašuje, že pokud se velké technologické společnosti, jako je Facebook, chtějí pustit do vývoje a vydávání vlastní kryptoměny, musí nejdříve splňovat všechny řádné předpisy a stát se bankou.

Regulace kryptoměn se připravuje již několik let

O implementaci řádných předpisů regulace kryptoměn hovoří vlády a regulační orgány již nějakou dobu. Zdá se, že doteď si s tím většina nelámala hlavu a hledání správného řešení tak dále a dále odkládaly. Nyní však, když přišel Facebook se svou Librou a s miliardami potencionálních uživatelů, jsou všichni zaskočeni. Rovněž se začínají ukazovat propastné rozdíly mezi předpisy panující v Evropě, resp. Evropské unii, a těmi v USA.

Hlavní rozdíl vyplývá z právních předpisů. Relativně nový a mnohem složitější systém EU vyžaduje rozhodovací proces, který zahrnuje několik suverénních států. Na druhou stranu USA těží z předem nařízených právních předpisů, jejichž vznik lze datovat několik století zpět a které jasně definují proces mezi státním a federálním rozhodnutím.

Vzhledem k tomu, že USA fungují na základě tzv. zvykového práva, jsou případy řešeny nezávisle a často se velmi spoléhají na konečné rozhodnutí jednoho soudce. Komise pro cenné papíry a burzy USA (SEC) tak již rozdala několika malým projektům souvisejících s kryptoměnami řadu pokut za nedodržování regulačních opatření.

V EU však nikdy k uložení takových pokut, zatím, nedošlo. Nejdřív je totiž nutné stanovit regulační rámec a jeho proces. Což může trvat roky. EU tak nabízí bankám a finančním institucím různá poradenství, jak s kryptoměnami nakládat a jak řešit problémy s nimi spojené.

Evropská komise a Evropský parlament zřídily středisko pro blockchain a také fórum, které v rámci EU mapuje blockchain iniciativy a také shromažďuje informace a data pro Evropskou komisi, aby jim pomohly při řešení regulačních otázek v případě ICO, chytrých smluv či sekundárních trhů” řekl Peteris Zilgalvis , vedoucí startupů a inovací v Evropské komisi, v rozhovoru pro časopis Forbes minulý rok.

Systém EU vytváří lepší regulační prostředí

Systém který v současné době zastává EU se tak zdá vůči kryptu méně nepřátelský a poskytuje lepší prostředí pro regulace. Myslí si to také Alex Alexandrov, generální ředitel Coinpayments, což je jedna z největších a nejrozmanitějších platforem pro kryptoplatby. Alexandrov je také zakladatelem blockchainové sítě Velas AI.

EU je podle mého názoru v oblasti krypto zákonů daleko napřed a vytvořila mnohem lepší prostředí pro bankovnictví a regulaci. USA mají tendenci se více zaměřovat na tresty než pokyny, zatímco EU se snaží umožnit podnikům, aby se cítily žádoucí, a pracovat s novými průmyslovými odvětvími mnohem jasnějším způsobem“ říká Alexandrov.

Evropa se, podle všeho, kryptoměn nebojí tak moc, jako USA. To lze vidět například na zemích jako je Francie, Švýcarsko či Malta. První ze zmíněných zemí, Francie, například v nedávné době schválila několik krypto projektů, na které dohlíží přímo úřad pro finanční trhy. Podle výkonné ředitelky úřadu je v přípravě nejen regulační, ale taky právní a daňový rámec.

Závěr

Ačkoliv pozitivní přístup je k rozvoji tohoto odvětví důležité, je třeba rovněž zajistit bezpečnost zákazníků pomocí řádných předpisů. v současné době mohou blockchianové společnosti působit v rámci EU prakticky bez omezení. To však pro spotřebitele může představovat značné finanční riziko. Vládní agentury by měly spolupracovat s blockchainovými firmami, aby vytvořily bezpečné prostředí pro všechny.

Co číst dál

[Zprávy] • USDT nejčastěji obchodovaná kryptoměna • Palestina chce vlastní kryptoměnu • a další novinky dne

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img