Švýcarsko nemá s Librou nejmenší problém

0
(0)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

Generální ředitel švýcarského finančního dohledu (FINMA) Mark Branson uvedl, že Švýcarsko se obává spíše kryptoprojektů, které se vyvíjejí mimo úřední kontrolu, než projektu Libra od Facebooku.

FINMA

Jedná se o  orgán, který je odpovědný za to, aby činnosti dohledu nad finančním trhem byly prováděny zákonným, účinným a efektivním způsobem. Výkonná rada, v čele s generálním ředitelem, řídí provoz společnosti FINMA. Do působnosti výkonné rady patří zejména vydávání licencí finančním institucím. Generálním ředitelem je Mark Branson.

Mark Branson

foto
zdroj: reuters.com
  • v letech 1997 – 2009 pracoval ve společnosti UBS, kde působil např. jako generální ředitel společnosti UBS Securities Japan nebo finanční ředitel divize Wealth Management a Swiss Bank v Curychu
  • předtím ještě pracoval v různých manažerských funkcích u společností SBC Warburg nebo Credit Suisse
  • od 1. ledna 2010 působil jako vedoucí divize bank společnosti FINMA
  • od 1. února 2013 pracoval jako zástupce generálního ředitele FINMA
  • od 1. února 2014 působí jako dočasný generální ředitel FINMA
  • 1. dubna se stává generálním ředitelem FINMA

Postoj Švýcarska k Libře

Branson uvedl, že Švýcarsko nemá s Librou od Facebooku problém, neboť ta se chová transparentně. Na rozdíl od jiných projektů, které se vyvíjejí mimo oficiální kontrolu. Branson k tomu na akci Bloomberg v Curychu dodal:

„Jsem mnohem nervóznější z projektů, které se VYVÍJELY někde v temném rohu finančního systému, rozprostřely se v kyberprostoru a jednoho dne se stanou příliš velkými na to, aby je šlo zastavit.“

Branson zopakoval, že Libra bude podléhat stejně přísným pravidlům, která se vztahují na banky a také musí vyhovovat všem zásadám boje proti praní špinavých peněz. Branson potvrdil, že Švýcarsko nebude před projektem Libra stavět další překážky a uvedl:

„Nejsme tady od toho, abychom takové projekty zařízli. Budeme na ně reagovat otevřeně a zaujímat k nim takový postoj, aby byla dodržena všechna pravidla. Naše pravidla a standardy jsou neměnné.“

Schválení Libry

Branson již minulý měsíc prohlásil, že projekt Libra dokonale zapadá do současného švýcarského regulačního rámce. K této otázce uvedl:

„Právě jsme vydali průvodce, jak klasifikovat stablecoiny podle švýcarského práva. A my říkáme: nepotřebujeme nové zákony. Rizika jsou dobře známá, například pokud jde o praní peněz, ochranu zákazníka, stabilitu systému. Pro všechny z nich již existují předpisy.”

Závěr

Některé evropské země, jako například Německo či Francie, vystupují proti projektu Libra velmi kriticky a již se dokonce nechaly slyšet, že budou bojovat proti zavedení Libry na jejich trzích.

Na druhou stranu vah se postavilo Švýcarsko, které nemá, na rozdíl od některých jiných kryptoměn, s Librou nejmenší problém. V této zemi má tedy Libra jednoznačně zelenou.

Co číst dále?

Libru opouštějí partneři, obávají se regulací

 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img