Nedávné oznámení Facebooku o jeho interní kryptoměně Libra odstartovalo vášnivé debaty. Příznivci blockchainu doufají, že půjde po cestě Bitcoinu (nejspíš marně), zatímco zákonodárci jí chtějí odstranit.
Prach se začíná usazovat a po představení Libry od Facebooku přichází na řadu podrobnější analýzy. Potenciál návratnosti investic by totiž mohl být obrovský. Na druhou stranu se můžete obrovsky spálit. Riziko je obrovské – hlavně pro investory s méně rozmanitým portfoliem.
Mohlo by vás zajímat:
Libra – vše co jste chtěli vědět (a nebáli jste se zeptat)
Kryptoměna Libra od Facebooku by údajně mohla destabilizovat země
Libru zajišťují investoři
Pojem Libra je úzce spojen s dalšími stableciony jako je Tether (USDT) nebo JPMorgan Coin (JPM). Tyto mince jsou zajištěny fondy nebo majetkem drženým v úschově. Tak zůstane zajištěna vnitřní hodnota mince.
Facebook má v plánu podobnou strukturu. V jeho případě by však mince měly být zajištěny fondy investovanými externími společnostmi. K tomu už se několik společností přihlásilo. Veškeré úroky z investovaných prostředků jsou poté vráceny investorům. Držitelé Libry tak nic nezískávají.
Tato struktura může přinést obrovský profit. Za předpokladu relativně malé účasti z celkových 2,4 miliardy uživatelů Facebooku s úrokem jednoho procenta, by investoři mohli dosáhnout zisku až 40 procent ročně. Zvýšení sazeb by toto číslo jen navýšilo.
A co víc, investoři profitují také z poplatků za provedení uživatelských transakcí. S použitím jednoduché matematiky nám vyjde, že poplatky mohou drasticky překročit výnos z úroků.
Není všechno zlato to se třpytí
Všechno má svá negativa. Vraťme se tedy k některým z předchozích výpočtů. Pokud pouze čtvrtina uživatelů FB vyzkouší Libru, výsledky budou velmi znepokojující.
V tomto scénáři by úroky z rezervních fondů nepokryly potenciální náklady na podnikání. A pokud by regulační orgány potřebovaly vidět zajištění mincí, mohlo by to bouchnout.
Vzhledem k celkovému politickému klimatu nasměrovanému proti Libře, a to u většiny ekonomických velmocí, je potenciál regulačního rušení obrovský. Celkově vzato, regulace a nízká použivatelnost by mohly z Libry odebrat všechen profit.
Pokud by k tomu došlo, investoři by byli nuceni spoléhat se pouze na výnosy z transakčních poplatků. A kdyby byly vyšší než u klasických kreditních karet, počet reálných uživatelů i provedených transakcí na síti Libry by klesl.
Závěr
Obecně by se dalo říct, že firemní kryptoměny se nikdy nedostanou na úroveň nezávislosti, jakou nabízí například Bitcoin. Přece jenom se ve schématu nachází třetí strana, která narušuje celkovou decentralizovanost. Avšak díky velikosti Facebooku a případnému vysokému zájmu uživatelů by se Libra mohla zařadit mezi zajímavé alternativy k investování.
Zdroj: beincrypto.com