BIS: Vpád facebooku do světa kryptoměn představuje pro banky nová rizika

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Banka pro mezinárodních vyrovnání (BIS) varovala, že finanční služby, které mají nabízet velké technologické firmy jako Facebook, Google a Amazon, by mohly pro bankovní sektor představovat nová rizika.

BIS, mezinárodní finanční instituce ve Švýcarsku, kterou vlastní 60 světových centrálních bank, zveřejnila dne 23. června zprávu, kde popisuje svůj postoj.

BIS reagovala na oznaméní nové kryptoměny společnosti Facebook, Libry, prohlášením, že  i když vpád velkých firem do světa financování může přinést zvýšení efektivity a rozšíření finančního začlenění, regulační orgány se musí mít na pozoru a zintenzivnit své kroky ke zmírnění potenciálních nových rizik.

Podle BIS má rozsáhlá uživatelská základna velkých firem přístup k uživatelským datům a jejich mnohostranné obchodní modely potenciál rychle změnit odvětví finančních služeb. Nízkonákladová struktura podnikání  u velkých tech firem je vysoce škálovatelná a síťová struktura široce navštěvovaných platforem může pomoci podpořit finanční začlenění různých částí populace, které jsou zatím bez přístupu k bankovním službám (unbanked population).

Vše má své rizika

BIS tvrdí, že velké technologické firmy se svými novými finančními produkty znamenají jak známá, tak i nová a neznámá rizika pro oblast tradičních finančních služeb.

BIS varuje:

„Vlastnosti, které přinášejí výhody, mají také potenciál generovat nová rizika a náklady spojené s tržní silou.”

Mezi ty známé patří rizika ohrožující finanční stabilitu a ochranu spotřebitelů, což mohou způsobit společnosti, které „mají potenciál velmi rychle se rozrůstat jako systémově relevantní finanční instituce“, čímž narušují tradiční bankovní sektor a stávající strukturu finančního zprostředkování.

Zpráva dále konstatuje, že tyto firmy efektivně využívají spojení „datové sítě-činnosti“, které by mohly urychlit úspěch jejich vstupu do financí, avšak tento obchodní model vyvolává nové a bezprecedentní výzvy pro regulační orgány – zejména v otázce hospodářské soutěže a ochrany osobních údajů.

Vzhledem k tomu, že firmy jako Facebook překračují tradiční regulační obvody a státní hranice, BIS vyzývá národní a mezinárodní koordinaci mezi orgány k „zajištění rovných podmínek mezi velkými technologickými firmami a bankami“.

Mezinárodní reakce na novou měnu Facebooku

Jak bylo oznámeno dříve, Facebook 18. června zveřejnil WhitePaper o svém dlouho očekávaném projektu, za nimž stojí kryptoměna Libra.

Mezinárodní reakce na Libru byly dosud smíšené, včetně ambivalentních poznámek předsedy Federálního rezervního systému Spojených států amerických a prohlášení předsedy ruského Státního výboru pro finanční trhy, že token nebude v Rusku legalizován.

Guvernér Australské centrální banky (RBA) mezitím snížil pravděpodobnost, že by Libra mohla dosáhnout širokého využití dříve, než budou vyřešeny příslušné regulační otázky.

Závěr

Vlády se ke kryptoměnám staví stále spíše s negací, uvidíme, zdali regulace a opatření bank, které budou minimalizovat výše uvedená potenciální rizika, tento postoj změní.

Zdroj: cointelegraph.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img