Stablecoiny – výhody a nevýhody

0
(0)

Zprávy a souhrny

V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

U kryptoměn jsme si již od roku 2009, kdy spatřil světlo světa první Bitcoin, zvykli na to, že jejich hodnota je velmi nestabilní. Cena kryptoměn dokáže kolísat během minut i o desítky procent a během pár dnů o tisíce dolarů. Mluvíme zde o tzv. volatilitě, která může být oproti fiat měně výhodou, když cena raketově roste, na druhou stranu může však vytvořit obrovské ztráty při rychlém klesání ceny. A to je jedna z příčin, která brání použití kryptoměn jako nového finančního nástroje. A řešením by mohly být právě stablecoiny.

Co je stablecoin

Jako stablecoin označujeme kryptoměnu, která je přímo navázána na něco zajištěného, a tím je většinou klasická fiat měna (euro nebo dolar). Říkáme, že stablecoiny jsou kryté fiat měnou, a to v poměru 1:1. Tím je odstraněn problém s volatilitou kryptoměn, neboť stablecoiny mají volatilitu opravdu velmi nízkou. Díky této podobnosti s klasickými penězi jsou pro běžného spotřebitele pochopitelnější a vzbuzují v něm větší důvěru.

Na druhou stranu je ovšem třeba zmínit fakt, že tímto krokem se ztrácí základní myšlenka kryptoměn – decentralizace. Peníze, které slouží ke krytí dané kryptoměny, patří totiž určité organizaci, která s nimi může libovolně manipulovat a nakládat.

Příklady stablecoinů

Tether

Říká se mu „otec“ stablecoinů. Je vázaný na USD a také jeho cena, až na drobné výkyvy, kopíruje cenu 1 USD.  I když je nejsilnějším stablecoinem, považuje se za poněkud kontroverzní, neboť se u něj nepodařil provést úplný finanční audit.

Basis

Rovněž vázán na USD, a to pomocí algoritmicky upravené nabídky. To znamená, že při zvýšené poptávce se zvýší nabídka Basis, při snížené poptávce se jeho mince odkoupí zpět.

Havven

Havven je složen ze dvou stablecoinů – nusd a eusd, a to podle toho, zda je krytý Ethereem (ETH) nebo americkým dolarem (USD). Primárně je tento coin určený pro vlastní ekosystém.

MakerDao

Projekt je vázán na americký dolar, ale je zcela krytý Ethereem. Je použit dvouměnový systém, kde měna DAI je stablecoin, která se váže k dolaru v poměru 1:1.

Závěr

Projekty s povahou stablecoinů rostou jako houby po dešti, a to i přes to, že v sobě nesou jistou formu centralizace, což je jednou skupinou přijímáno negativně. Druhá skupina zase ve stablecoinech vidí vyřešení základního problému kryptoměn – vysokou volatilitu. Na kterou stranu se přidáte vy?

Co číst dál

Netflix uvede dokument o kryptoměnách – bude to obrovská výzva

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: