Kdo je David Marcus, šéf Calibry, která stojí za Librou?

0
(0)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

David Marcus, muž, který stojí v čele Facebooku v oblasti blockchainu, dostal v poslední době ohromné ​​množství pozornosti. Vznik Libry dominoval nedávno všem médiím, protože je zřejmé, že proniknutí gigantu sociálních médií do říše digitálních aktiv bude mít nejzávažnější důsledky pro sektor blockchainu i pro globální finanční systém obecně.

Tip: Libra aneb vše, co jste chtěli vědět a nebáli se zeptat

Libra ve středu pozornosti veřejnosti, ale i regulátorů

Zatímco v minulosti neměl kryptoprůmysl jednoho klíčového mluvčího – což je možná přirozený a vítaný stav věcí v oblasti, kde decentralizace je nejcennější z hodnot – nově nalezená pozice Libry ve středu globální regulační debaty o budoucnosti podoby financí pohání charismatického Marcuse, vedoucího projektu Libra, aby sloužil jako vyslanec pro celý kryptoprostor.

Marcus – “pan Kryptoměna” podle médií

Ať už se vám to líbí nebo ne, jsou zákonodárci ve Spojených státech i jinde zvyklí jednat s konkrétními lidmi, zastupujícími konkrétní zájmové skupiny a průmyslová sdružení, takže dvě vystoupení Marcuse před americkým kongresem ho před zákonodárci v USA a tím i před většinou mainstreamových médií pojmenovaly jako “pan Facebook kryptoměna” nebo spíše jednoduše jen “pan Kryptoměna”. Jak se však do této prominentní pozice dostal student, který se narodil v Paříži a který skončil v Ženevě?

Z Ženevy do Silicon Valley

Budoucí šéf Libry se narodil v rumunsko-íránské rodině v Paříži a byl vychován ve Švýcarsku, kde navštěvoval Ženevskou univerzitu. Stejně jako mnoho jeho budoucích kolegů z technického průmyslu opustil školu dlouho předtím, než získal titul, aby se zaměřil na podnikatelskou kariéru. Ve věku 23 let založil Marcus svůj první startup – telekomunikačního operátora – který získal po čtyřech letech pod jeho vedením větší korporace pro integrovanou komunikaci. Ke svým prvním zkušenostem s platbami přišel poté, co založil společnost Echovox pro monetizaci mobilních médií, mezi jejíž služby patřilo mimo jiné usnadnění hlasovacích SMS pro velké televizní pořady.

Zong a PayPal

Zong, spin-off od společnosti Echovox, úspěšně vytvořil platební síť, která uživatelům umožňovala nakupovat prostřednictvím fakturace mobilních operátorů. Zavedení takové služby ve velkém měřítku dostalo Marcuse na jednání se stovkami mobilních operátorů a tisíci obchodníků. To byl úspěch, který Marcuse nakonec dostal do pozice viceprezidenta pro mobilní platby PayPal. PayPal se připravoval rozšiřovat své mobilní služby, pro což se Marcusovy zkušenosti ukázaly jako neocenitelné. V roce 2012 byl povýšen na pozici prezidenta společnosti a řídil explozivní růst jedné z největších platebních platforem na světě.

Facebook Messenger

V roce 2014 Mark Zuckerberg přesvědčil Marcuse, aby se připojil k Facebooku jako vedoucí produktů pro zasílání zpráv. Marcus zmínil svou ochotu vrátit se ke správě menších týmů (PayPal na konci svého funkčního období počítal asi 15 000 zaměstnanců) a budovat výrobky a služby orientované na spotřebitele. Pod jeho vedením Facebook Messenger podstatně narostl, pokud jde o počet aktivních uživatelů, a získal několik vylepšení funkčnosti – včetně zavedení nástrojů usnadňujících interakci mezi maloobchodníky a jejich zákazníky, jako jsou chatboty podporující platby.

Calibra

Marcus vedl Messenger čtyři roky, než se začala zcela nová kapitola jeho kariéry oznámením Facebooku, že se Marcus ujal vedení nově zřízené průzkumné pracovní skupiny pro blockchain – iniciativy nyní známé jako Libra.

Inovátor

David Marcus je ve skutečnosti považován za jednoho z prvních vedoucích představitelů Silicon Valley, který přijal a podporoval Bitcoiny. V roce 2013 na konferenci LeWeb v Paříži uvedl Marcus skutečnost, že je velkým fanouškem Bitcoinu a že je vlastní. Nazval Bitcoin uchovatelem hodnoty a distribuovanou účetní knihou. Udělení tohoto typu podpory v roce 2013 bylo docela odvážné.

PayPal a Bitcoin

V dubnu 2013 Marcus připustil, že PayPal zkoumá možné způsoby, jak začlenit Bitcoiny do operací platební společnosti. Později téhož roku, když mluvil na výše uvedené konferenci LeWeb, se Marcus domníval, že kryptoměny budou mít větší šanci na revoluci v platebním průmyslu v příštích 10 letech, než řekněme, technologie NFC.

Ačkoli to zpočátku mohlo vypadat, že přechod k Facebooku přetáhl Marcuse daleko dále od jeho zájmu o kryptoměny, než byl v PayPalu, osud ho za několik let pozdvihl na úplný vrchol, do čela kryptoměnového projektu sociální platformy.

V PayPalu Marcus jen čekal a pozoroval situaci, jak uvedl v rozhovoru z roku 2014: “Pro platební společnost působící ve více než 90 zemích je rozhodující pochopit regulační důsledky, které budou působit ve všech jurisdikcích.” V té době očividně neviděl realistický způsob, jak toho dosáhnout, protože PayPal postrádal spotřebitelskou základnu a ekonomickou sílu, která umožnila Facebooku přijít s globálním plánem kryptoměny o pět let později.

Regulátoři a byrokracie

Jednou z hlavních kompetencí Markuse je půvabné prořezávání kilometrů byrokracie, která nevyhnutelně doprovází škálování globálního platebního systému na transakce v hodnotě miliónů dolarů za minutu: nadšeně hovořil o tomto aspektu své práce již v roce 2012.

Veřejný zastánce kryptoměn

Na rozdíl od mnoha vedoucích techniků, kteří zastávají prominentní pozice v Silicon Valley po celá desetiletí, aniž by otevřeně vyjadřovali své názory na veřejnosti, Marcus činí pravý opak.

Závěr

Analýza Marcusova profilu naznačuje, že bez ohledu na postoj vůči Facebooku a Libře, je docela dobře kvalifikován, aby reprezentoval kryptografický prostor před světovou mocností a před veřejností. Zatímco jeho včasné připojení a propagace Bitcoinu svědčí o znalostech v oblasti kryptoměn, jeho zkušenosti s globálním platebním trhem a orientace na spotřebitele dávají naději, že by se mohl alespoň pokusit nasměrovat Libru pozitivním směrem, ze kterého budou profitovat především její uživatelé.

Co číst dále?

Bitcoin je 11. největší platební systém na světě podle kapitalizace

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img