Bitcoin je 11. největší platební systém na světě podle kapitalizace

0
(0)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Bitcoin je nyní jedenáctý největší platební systém na světě, jak zdůraznil uživatel Rhythm Trader na Twitteru. Bitcoin s tržní kapitalizací 208 miliard USD jen lehce zaostává za Ruskem a Indií a předehnal mnoho velkých zemí, jako jsou Kanada, Austrálie a Jižní Korea.

Zatím stále vede zlato

Zlato stále vede jako jedna z největších forem peněz na světě s čistou kapitalizací přes 8 bilionů dolarů. Japonsko, Čína, země Eurozóny a Spojené státy zabírají další čtyři místa. Stříbro, další vzácný kov, je šestý na seznamu, s odhadovaným oceněním kolem 800 miliard dolarů. Velká Británie, Švýcarsko, Indie a Rusko dokončily první desítku na seznamu, ale Bitcoin následuje ihned za nimi na jedenáctém místě.

Bitcoin: zásadní změna za posledních 10 let

Poptávka a důvěryhodnost Bitcoinu v posledním desetiletí exponenciálně rostla, což umožnilo, aby se peněžní základna BTC stala větší než je například ta Jižní Korei.

Podle jiného uživatele Twitteru se Bitcoin poprvé prosadil jako peněžní základna v prosinci 2016 a obsadil třicáté první místo na seznamu s tržní kapitalizací 20 miliard USD. Kapitalizace BTC se v prosinci 2017 zvýšila na 220 miliard USD, kde zaznamenala nejvyšší kapitalizaci od svého založení. Následující rok však klesla na 70 miliard dolarů a v červnu letošního roku vyskočila zpět na 190 miliard dolarů.

A co USA, Čína, EU?

Data z jiného grafu ukázala, že peněžní zásoba zlata dosáhla vrcholu v letech 2011–2012, přičemž nabídka po roce 2018 neustále rostla. Bitcoin je na druhé straně navržen tak, aby ho bylo dostupné omezené množství, a to 21 milionů cca do roku 2140. Základní růst za posledních dvanáct měsíců je u Bitcoinu tři procenta na jednotku. To je více, než celosvětová míra produkce ve Spojených státech amerických, Austrálii, Číně a zemích Eurozóny.

Pokud vás zajímají ještě další čísla a grafy, jsou k dispozici zde (v AJ).

Bitcoin: dominantní forma peněz?

Studie provedená technickým analytikem Willym Woo ukázala, že existuje přímá korelace mezi všeobecnou popularitou Bitcoinu a jeho tržním oceněním. Nízký objem vyhledávání předcházel výrazným propadům, zatímco vyšší objem vyhledávání je doprovázen velkými růsty.

Podle hlavního analytika ve výzkumné společnosti Fundstrat Global Advisors, Thomase Leeho, Bitcoin vstoupí na nový býčí trh a v příštích měsících dosáhne 40 000 USD. Pokud se předpovědi splní, Bitcoiny s největší pravděpodobností předběhnou Rusko z hlediska tržní kapitalizace.

Závěr

Myslíte si, že se hodnota BTC ze dne na den zvyšuje? A vstoupí tak BTC do seznamu nejlepších deseti platebních systémů do konce roku 2019? Podělte se o váš názor v komentářích níže.

Co číst dále?

10. 08. 19 Technická analýza BTC/USD – Konsolidaci nad supportem může vystřídat krátkodobý pokles

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img