Světová ekonomika a důvody, proč v nejbližších letech přijde největší krize za posledních 50 let

0
(0)

Jak jsou na tom akciové trhy? Uvidíme větší korekci? Na co se spoléhají býci a medvědi a kdo bude v nejbližším období dominantnější? V obou příspěvcích, které jsou zaměřeny na jeden trh – makro analýzu S&P 500 a akciové prostředí si budeme definovat fundamentální faktory a vezmeme si na pomoc různé analytické indikátory, které je třeba na trhu sledovat a podle nichž se dá očekávat další vývoj. V této části se budeme věnovat negativním stránkám na trhu a budeme rozebírat, co zapříčinilo pokles na akciových trzích a jak by se mohl dále vyvíjet. Položíme si otázku, co žene nakupující, ale také se pobavíme o tom, kdo má aktuálně dominantnější postavení na trhu.

Tento článek představuje jeden pohled na aktuální situaci ve světě a na stav akciových trhů. Na konci článku najdete odkaz na druhý pohled, který je přesně opačný a najdete v něm naopak důvody, proč bude růst ekonomiky pokračovat i v příštích letech.

Náznaky, že přijde krize

Na úvod bych si vás dovolil upozornit na tento graf, který nám toho prozrazuje opravdu mnoho. Můžeme si všimnout srovnání korekcí při uvalení 10procentních clech a teď. Na začátku 2018 propukl obchodní konflikt a byla zavedena 10procentní cla na některé produkty a služby mezi US a Čínou. Trh reagoval 12procentní korekcí. Situace se postupně uklidňovala a následně trh vytvořil nový vrchol. Už tehdy jsme si s kolegy říkali, jak je to vůbec možné, sazby rostou, obchodní válka je v plném proudu, ale všechno jde up. Pak jsme ale viděli prudký pád od tehdejšího ATH ve výši cca 21 procent. Toto víceméně způsobil FED a rovněž zapříčinil i otočení trendu směrem nahoru, protože se změnila celková měnová politika tzv. “Flip flop”.

Nyní máme sazby nezměněny a na novém HIGH a obchodní válka se prohloubila na novou úroveň. 25procentní tarify na některé produkty a stále se zhoršující americko-čínské vztahy (v posledních dnech vygradovala třeba situace ohledně Huawei). Na grafu můžeme také vidět, že dluhopisy nepotvrzují dosavadní rallye, ale pokračují v poklesu. Na začátku června by měla být cla již být platná a je dost možné, že pokud se do té doby nic nezmění, tak pravděpodobně opět uvidíme další pokles.

Zdroj: Real Investment Advice

Ukázkovou korelaci můžeme vidět i na grafu S&P 500 a peněžní zásoby. O tomto vlivu a očekávání úrokových sazeb jsem mluvil už v předešlém článku. Tento graf je sice více než týden starý, ale v květnu updatovaný. Ještě před vrcholem S&P 500 jsme mohli zpozorovat pokles tištění peněz a trh se tomu přizpůsobil. Toto je silně “bearish sign”. Pokud se znovu nenastartuje tisknutí, tak k růstu dojít nemusí. Uvidíme, jak dlouho to potrvá. Samozřejmě cena s tímto ukazatelem nemusí dokonale korelovat, ale při zkoumání aktuální makroanalýzy S&P 500 nebo indexů obecně, by peněžní zásoba měla tvořit důležitou roli. US 500 je aktuálně na 2830, takže cena opět dohnala GMS.

Takže tu máme zvýšená cla, která jsou dlouhodobým problémem a ten se projeví (dříve či později) na ceně akcií. A co ještě důležitější, tak i na celé globální ekonomice. Kvůli obchodní válce může mít docela velké problémy třeba i Apple (a mnozí další giganti), což se odrazí na jejich ziscích. Utrpí globální HDP a stejně tak i americké nebo čínské. Následující graf ukazuje meziroční změny při globálním obchodu při pohledu na celosvětový export. Všechny 3 kategorie se, i díky 10procentním clům, dostávají na úrovně v blízkosti po krizových úrovních. Na co je třeba upozornit je fakt, že na tomto grafu nejsou započítané 25procentní cla – tedy nový obchodní konflikt. Osobně jsem velmi zvědavý na statistiku za pár následujících měsíců, respektive za rok. Lepší to určitě nebude …

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Mustafa Ahmed Kokotino

Pokud přijde krize tak jsem lidově všici v řiti a je úplně jedno kde jsi investoval akcie či kryptoměny , při krizi začnou lidi šetřit na horší časy a vybírat své investice je asi každému více než jasné .Lidi přijdou o práci a budou mít méně financí tohle všechno zapřičiní opět medvědí trh v kryptosvětě , tak že pokud má nějaká krize přijít tak se modlete aby nepřišla tak brzy protože jinak Bitcoin nedosáhne nikdy svých cílů ani žádných nových All-Time-High to je jisté a možná se dočkáme díky krizi šíleného New Low pro BTC .Můžete minuskovat protože vím že tu se najde plno naivních lidí co si myslí že Bitcoin při finanční světové krizi vystřelí the moon ale pravdou je opak to mi věřte a při krizi jsem si 100% jistý že trhy z kryptem zažijí tak brutální dump že se vám budou protáčet panenky a je otázkou jestli tohle nezahubí právě kryptoměny .

pan.karel

To asi jo,ale pred tim by se mohli nejaky penize z akciovyho trhu prelejt do kryptomen,protoze akcie uz asi moc nezarobi.Staci kdyz nekdo pushne BTC nahoru,pak FOMO,chamtivost,BTC by mohl udelat novy ATH a pak at to jde treba do prd*le vsechno 😀

cohi

Myslím si, že když přijde taková krize,jak se uvádí v článku, pak se bude pravděpodobně týkat peněžního sektoru, tím by oproti té hypoteční byl opravdovej průser. V tomto případě bych pak pochyboval o tom, že by všichni měli potřebu vybírat investice, aby měli dolary a jiné ničím nekryté měny. Možná už v tu dobu bude podstata bitcoinu natolik známá široké veřejnosti, že budou lidé vkládat podstatnou část svého jmění právě do bitcoinu, vůbec bych se tomu nedivil.

Monestoo

Názory dobrý. Každopádně ve velkých krizích tu kromě zlata a stříbra nebylo nic, nějaká rozumná alternativa k stávajícímu, dlouhotrvajícími finančnímu systému. Pokud bude další velká krize. Je tu konečně něco co by mělo šanci uspět. Decentralizace, nemožnost tisknout víc a všechny výhody. Jediný problém jsou velryby. Každopádně to bude zajímaví zda lidé budou zase slepě věřit vládě a centrálním bankám a nechají se zase zotročit měnou, namísto něčím co se dát brát jako pravý peníze zlato, stříbro a možná časem btc ltc.

spot_img