Švédská centrální banka varuje před podvodníky prodávajícími národní kryptoměnu E-krona

1
Svedsko vlastní kryptoměna

Podvodníci prodávají E-Krony! Švédská banka varuje, že jednotlivci a firmy, kteří tvrdí, že prodávají elektronickou verzi národní kryptoměny E-Krona, jsou podvodníci.

Sveriges Riksbank, centrální banka Švédska, tvrdí, že projekt digitální měny nebyl zatím ještě dokončen.

„Nebyla přijata žádná rozhodnutí týkající se vydávání E-Krone“

… informuje ve svém prohlášení banka. Veškeré informace o prodeji této měny jsou tedy falešné.

Zároveň dodává, že disponuje informacemi od fyzických osob, které banku o možných podvodech informovaly. Na několika webových stránkách a na sociálních sítích se objevila tvrzení o možnosti zakoupení měny E-Krona. Banka byla také kontaktována osobami, které jí popsaly telefonické hovory, v nichž jisté společnosti prodávaly E-Krony jménem Riksbank. Riksbank následně vyzvala všechny občany, aby v případě, že jim bude předložena nabídka na nákup E-Krone, ihned kontaktovali centrální banku.

Doporučujeme článek: 7 základních pravidel, jak poznat podvodnou kryptoměnu

Země bezhotovostních plateb

Vytrácení se hotovosti ve Švédsku začalo již v roce 2017. Projekt E-Krone, o kterém jsme vás informovali v tomto článku, reagoval na klesající úroveň využívání hotovosti v zemi. Oběh fyzických peněz tehdy klesl ve srovnání s rokem 2009 o celých 40 %.

V projevu, který v té době přednesla zástupkyně guvernéra Riksbank, Cecilia Skingsley, se nechala slyšet, že jde o průkopnickou myšlenku:


„Snížení užívání hotovosti ve Švédsku je pro nás více než jen palčivou záležitostí, na rozdíl od většiny ostatních centrálních bank. Vydávání E-Krone se může na první pohled zdát jednoduché, ale je to pro centrální banku něco zcela nového, není zde dosud žádný předcházející případ, kterým by se mohla banka inspirovat.“


Nízké využití hotovosti ve Švédsku se časem rozšířilo. Zpráva z konce minulého roku naznačuje, že do roku 2025 nebude až 50 % maloobchodníků v zemi přijímat hotovost.

V souvislosti se zvyšováním počtu bezhotovostních plateb Riksbank také zvažuje návrhy směřující k usnadnění používání hotovosti. Jednou z metod, které banka navrhla, je snižování nákladů, které vznikají bankám při manipulaci s hotovostí.

Švédsko však není jedinou zemí, která uvažuje o vlastní národní digitální měně. Podobnou cestou se vydaly i Marshallovy ostrovy či Kazachstán. O tom, zda jsou digitální měny dobrým nápadem či naopak, se dočtete zde.

Mohlo by vás zajímat: Rusko vymění dolar za Bitcoin, investuje do něj až 10 miliard, tvrdí univerzitní profesor

Když vypadne elektřina…

Centrální banka pokračuje ve vývoji projektu E-krona a v dalších iniciativách v oblasti digitálních plateb. Přesto guvernér Riksbank, Stefan Ingves, uvádí, že hotovost bude stále potřeba:


„Pokud se přeruší zdroj napájení, není možné využívat elektronické platby. Z důvodů založených čistě na pragmatickém hledisku potřebujeme bankovky a mince, které fungují bez elektrické energie.“

Závěr

Skandinávské země se hotovosti zbavují, v Nizozemsku je problém zaplatit v autobuse jinak než kartou. Němci naopak milují fyzické peníze.

A co si myslíte vy, kterým směrem se ubírá naše Česká republika? Má hotovost stále svou budoucnost, nebo ji úplně nahradí bezhotovostní platby? Váš názor nás zajímá, napište nám ho do komentářů!

Přeloženo ze slovenského originálu, který pro čtenáře Kryptomagazínu připravila Katka S.

Zdroje:
ccn.com
riksbank.se

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Rob Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Rob
Host
Rob

Kryptoměny jsou decentralizované. Nemají centrální servery. Záleží tedy především na způsobu získávání energie v blízkosti uzlů a poskytovatelů internetové infrastruktury. Čím více se decentralizuje také získávání elektrické energie (např. s nástupem a rozšířením slunečních kolektorů nové generace), tím méně budou potřeba fyzické peníze z tohoto pragmatického důvodu. Osobně si myslím, že je zbytečné neustále něco tisknout, nicméně vše má svůj čas.